Veidai

2019.05.29 13:21

Etiketo žinovas Arminas Lydeka: Lietuvos pirmųjų ponių istorija – trumpa, bet spalvinga

laukia ne tik atsakomybė, bet ir įtaka
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.05.29 13:21

Naujai išrinkto prezidento Gitano Nausėdos žmona Diana Nausėdienė – etiketo žinovė, tad jai tikrai bus lengviau atlikti pirmosios ponios pareigas, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ teigia etiketo žinovas Arminas Lydeka. Pasak jo, Lietuvos pirmųjų ponių istorija – trumpa, bet spalvinga.

Pirmosios ponios pareigos – labai svarbios, o atsakomybė – didelė, sako etiketo žinovas: „Žmogus, kuris gyvena su prezidentu, kartu valgo ir miega, be abejo, gali daryti didelę įtaką. Tai artimiausias jo aplinkos žmogus. Tad visuomenės dėmesys į šį žmogų labai didelis: kaip jis atrodė, kaip pasisakė, ką pagyrė, ką pakritikavo.“

Pastarąsias dvi kadencijas nesukome apie tai galvos, nes šaliai vadovavo nesusituokusi moteris. Tačiau, pasak A. Lydekos, Lietuvos pirmųjų ponių istorija – spalvinga. Pasak A. Lydekos, sunkiai sirgusi Julija Brazauskienė šalia savo sutuoktinio nepasirodydavo jokiuose oficialiuose renginiuose, netgi tuose, kuriuose pagal protokolą pirmajai poniai pasirodyti privaloma.

„Visada šalia prezidento būdavo jo dukra – tai pagal protokolą visiškai įmanoma. Teoriškai gali atstovauti ir prezidento ar pirmosios ponios mama. Tai pasitaiko labai retai, tačiau, tarkime, Indijoje tokių atvejų yra fiksuota“, – pasakoja jis.

Kita pirmoji ponia – Alma Adamkienė – stengėsi maksimaliai atlikti savo, kaip pirmosios ponios, pareigas. Tačiau, A. Lydekos manymu, ilgas gyvenimas JAV ir nevisiškai tobula lietuvių kalba ponią A. Adamkienę varžė – jos viešų vertinimų ir kalbų negausu.

„Laima Paksienė stengėsi maksimaliai atlikti pirmosios ponios vaidmenį. Tačiau laikotarpis buvo trumpas ir įtemptas, tad nelabai galima vertinti“, – kalba ekspertas.

Naujoji pirmoji ponia Diana Nausėdienė – etiketo žinovė. A. Lydeka teigia, jog tai tikrai labai palengvins jos darbą: „Jei kažko nežinojo, tikrai greitai išmoks, nes supranta pačią protokolinių normų sistemą.“

Kadangi gyvename liberaliosios demokratijos visuomenėje, ekspertas tikina, kad pirmoji ponia tikrai gali tęsti savo pradėtus darbus: vadovauti įmonei, dėstytojauti ar pan. Tačiau, anot A. Lydekos, taip nutinka labai retai, kad nebūtų sukurta interesų konfliktų.

Plačiau – laidos įraše (nuo 42.02 min.).

Parengė Indrė Česnauskaitė.

„Labas rytas, Lietuva“ I dalis. Paryžių palikusi arfininkė Aistė Baliunytė: pamačiau labai daug pliusų Lietuvoje