Veidai

2019.05.28 13:45

Penktai „Nacionalinei ekspedicijai“ besiruošiantis Selemonas Paltanavičius: tikiuosi, kad ji bus lengvesnė fiziškai

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.05.28 13:45

Per LRT TELEVIZIJĄ transliuojama „Nacionalinei ekspedicijai“ yra žinoma daugeliui žiūrovų. Jau yra įvykusios keturios ekspedicijos, birželį komanda iškeliaus į jubiliejinę – penktąją kelionę. Jai besiruošiantis Selemonas Paltanavičius vylėsi, kad pastaroji, skirtingai nei pernai per Ukrainą, bus lengvesnė fiziškai.

„Iš visų buvusių keturių ekspedicijų tikriausiai kelionė per Ukrainą buvo kitoniškiausia. Skyrėsi ir gamta: nuo Karpatų kalnų iki Juodosios jūros, kitokie kraštovaizdžiai, žmonės, istorija, kuri sutampa su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorija“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ kalbėjo S. Paltanavičius, knygos „Dniepru per Ukrainą“ autorius. 

Žinomas gamtininkas patikino, kad knyga apie ekspediciją per Ukrainą turėtų būti kelis kartus storesnė, o joje tai, ką dalyviai patys atrado.

„Mes ne visada turime laiko ieškoti kažko nežinomo. Tačiau Ukrainoje įvyko tai – kiek daug istorikai atrado bendrų mūsų ir Ukrainos istorijai svarbių naujų dalykų“, – tvirtino S. Paltanavičius.

Jis atskleidė, kad ekspedicijos dalyviai netgi atrado brastas, per kurias kėlėsi kunigaikščio Algirdo kariuomenė.

„Mes taip pat dar kartą atradome mūsų kunigaikštį Vytautą Didįjį, kuris Ukrainoje minimas, ko gero, dažniau nei Lietuvoje. Niekas net neabejoja, kad jis Juodojoje jūroje girdė žirgus“, – kalbėjo gamtininkas.

Anot jo, kiekvienai ekspedicijai yra atsakingai ruošiamasi.

„Didelė komandos dalis lieka už kadro. Būtent jie yra didieji viso mūsų kelio rengėjai. Dėl ekspedicijos dirbama ištisus metus. Tačiau daug dalykų nutinka ekspromtu“, – sakė S. Paltanavičius.

Jis prisipažino, kad ekspedicija per Ukrainą buvo nelengva, o ypač vargino karštis. Tačiau gamtininkas pasiryžęs dar vienai ekspedicijai. S. Paltanavičius kartu su kitais dalyviais birželio 16 dieną pajudės šiaurinės Baltarusijos link. Ekspedicijos metu daug bus keliaujama po Latviją, Žemaitiją, dalis dalyvių plauks iki Saremo salų. Finišas planuojamas liepos 6 dieną Kaune. Prie šių metų ekspedicijos po pertraukos planuoja prisijungti ir etnomuzikologė Zita Kelmickaitė bei žurnalistė Aistė Plaipaitė.

„Ekspedicija jau tapo reiškiniu. Visokių planų yra“, – į klausimą, ar šiais metais vyks paskutinė ekspedicija, atsakė S. Paltanavičius.

Plačiau apie tai – laidoje (nuo 11.53 min.):

„Labas rytas, Lietuva“ II dalis. Kodėl vasarą pajūris bus pasiekiamas sunkiau?

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.