Veidai

2019.05.23 13:53

Žmogaus griaučius primenančius papuošalus kurianti juvelyrė: nenoriu, kad mano darbai supanašėtų su kitų

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.05.23 13:53

Vieno kūno juvelyrika kitam kūnui – taip save pristato juvelyrė Kotryna Vaitiekūnaitė-Jonušienė. Ji savo kūryboje naudoja daug sidabro ir aukso ir beveik jokių brangakmenių, kūriniai primena žmogaus griaučius.

Nors mokėsi menų mokykloje, išbandė daug sričių ir žinojo, kad savo gyvenimą sies su kūryba, K. Vaitiekūnaitė-Jonušienė pripažįsta, kad studijuoti juvelyriką sugalvojo paskutinę minutę. Ir jau daugiau nei 8 metus juvelyrei tai ne tik darbas, bet ir gyvenimo būdas. 

„Mokiausi Čiurlionio menų mokykloje ir jau seniai galvojau, kad stosiu į kokią nors su menais susijusią specialybę. Bet niekada negalvojau apie juvelyriką. Net nežinojau apie tokią specialybę. Kai pildžiau dokumentus, pamačiau ir pasidarė įdomu, nes buvo visiškai nebandyta. Mokykloje teko išbandyti kitų sričių, bet šitos ne“, – LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ reportaže kalbėjo K. Vaitiekūnaitė-Jonušienė.

Kotrynos kūriniuose žmogaus kūnas yra pagrindinis meninio tyrimo objektas. Interpretuojant griaučių struktūrą ir formas, papuošaluose perteikiamas jų charakteris, tarsi kuriamas išorinis skeletas, kuris sutvirtina ir apsaugo. Kuriant papuošalą taip pat svarbios kūno formos, linijos ir proporcijos.

„Antram kurse buvo užduotis tokia – gamtos forma. Pagalvojau, kad gamtos forma gali būti kaulas ar ragas. Nuo to viskas ir prasidėjo. Mano diplominis darbas buvo kaklo papuošalai, primenantys ragus. Bandydavau pagauti kaulinių struktūrų „charakterį“. Dar dariau kaklo papuošalą raktikaulį“, – pasakojo K. Vaitiekūnaitė-Jonušienė.

Visus darbus juvelyrė formuoja ant kūno, kad kiekvienas papuošalas nugultų kuo organiškiau. Savo stiliaus sako ieškojusi ilgai, o ir požiūris per ketverius studijų metus pasikeitė.

„Į papuošalą atsirado visai kitas požiūris. Ankščiau tiesiog galvojau, kad papuošalai – pasipuošti žmonėms. Paskui sužinojau, kad jie gali būti nebūtinai nešiojami, tiesiog kaip parodiniai darbai“, – sakė K. Vaitiekūnaitė-Jonušienė.

Pagrindinės medžiagos, su kuriomis Kotryna dirba, yra auksas ir sidabras, brangakmenių jos kūriniuose pasitaiko retai. Juvelyrės papuošalai yra grubių ir skulptūriškų formų, todėl daug kam kelia nuostabą.

„Geometrinių formų nenaudoju specialiai, kad jie nesupanašėtų su kitais“, – tikina K. Vaitiekūnaitė-Jonušienė.

Žmonės dažnai įsivaizduoja, jog juvelyro darbas – švarus, paprastas, nuolat dirbama su prabangiais metalais, tačiau tai – mitas. „Būna ir labai sunkių, ir purvinų dienų“, – sako juvelyrė, vis dažniau pagalvojanti ir apie parodą.

Daugiau apie tai – laidoje (nuo 48.43 min.):

„Labas rytas, Lietuva“. II dalis. Pokalbis su Europos Sąjungos literatūros laureate Daina Opolskaite

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt