Veidai

2019.05.18 09:57

Skęstantį draugą išgelbėjęs Marijus Mikutavičius ir toliau gilins pirmosios pagalbos žinais

LRT.lt 2019.05.18 09:57

Gegužės 23-25 d. Birštone vyks du itin svarbūs renginiai – XIII Lietuvos greitosios medicinos pagalbos žaidynės bei taktinės medicinos mokymai. Pastaruosiuose ketina dalyvauti ne vienas žinomas žmogus, jau spėjęs įvertinti, jog kartais tereikia akimirkos ir šiek tiek žinių tam, kad galėtum išgelbėti gyvybę, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Turniketas, kvėpavimo takų atvėrimas ir kiti svarbūs dalykai

„Esu iš baseino ištraukęs skęstantį draugą. Seniai tai buvo. Linksminomės, gerai leidome laiką. Akis užkliuvo už ant baseino dugno gulinčio žmogaus. Įšokau. Ištraukiau. Kažkas padarė dirbtinį kvėpavimą… Tąkart viskas baigėsi išsaugota gyvybe”, – prisiminė dainininkas Marijonas Mikutavičius, panoręs iš profesionalų įgyti taktinės medicinos patirties.

Jis nė akimirkos nedvejoja – svarbu ne tik žinoti, kaip atlikti dirbtinį kvėpavimą, bet ir kaip padėti epilepsijos ar kito priepuolio atveju, stabdyti gausų kraujavimą, saugiai paguldyti susižeidusįjį.

„Nelaimė visada užklumpa netikėtai. Juk žmonės  ir paspringsta, ir vabzdžiai jiems įgelia, ir alerginės reakcijos prasideda. Baugu, kai tokiais atvejais nė neįsivaizduoji  kaip elgtis”, –  mintimis pasidalino pašnekovas.

Birštone vyksiančiuose taktinės medicinos mokymuose jis turėtų perprasti ir turniketo naudojimo subtilybes. Tai pareigūnų, medikų ir kariškių turima priemonė, vos per kelias sekundes padedanti sustabdyti kraujoplūdį, kurio pasekmės yra skaudžios – per mažiau nei minutę neatlikus jokių veiksmų, žmogaus išsaugoti nebepavyksta.

Pastaruoju metu analizuojama galimybė turniketus palikti visose viešose vietose, kur jau įrengti širdies ritmą atstatyti padedantys defibriliatoriai, išmokyti jais naudotis visuomenę.

Po trijų dienų praktinių užsiėmimų taktinės medicinos mokymų dalyviai perpras ir daugiau svarbių gyvybei išsaugoti reikiamų užduočių. Paskutiniąją dieną jie turės išlaikyti asmeninį ir grupinį egzaminą – jiems bus sukurta situacija, imituojanti skaudžią nelaimę ir joje sunkiai nukentėjusius asmenys.

Gelbėjantieji sužeistuosius privalės ne tik pademonstruoti įgytas žinias, bet ir suformuluoti atvykstantiems medikams, kaip tiksliai buvo padedama žmonėms. Aiškus sužeistųjų būklės ir pagalbos jiems apibūdinimas padeda specialistams kuo skubiau priimti dažnai lemtingus sprendimus.

Greitosios medicinos pagalbos darbuotojų „testas”

Vieną svarbiausių bei įspūdingiausių Lietuvos greitosios medicinos pagalbos (GMP) renginių – žaidynes,  organizuoja Lietuvos greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacija, Lietuvos skubiosios medicinos draugija, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Ekstremalios medicinos katedra bei kiti partneriai. Į žaidynes aktyviai įsijungė ir Šaulių sąjunga su taktinės medicinos instruktoriais.

Žaidynėse  ketina dalyvauti  40 GMP komandų, apie 30 Šaulių sąjungos narių ir 6 taktinės medicinos mokymo specialistai.

Šios žaidynės skirtos visuomenės švietimui ir mokymui, GMP specialistų profesinės kvalifikacijos tobulinimui, bendravimą ir bendradarbiavimą tarp institucijų skatinti. Žaidynių dalyviai ir žiūrovai susipažins su pažangiais pagalbos teikimo būdais bei metodais, kuriuos galės pritaikyti įvairių būklių pacientams, skirtingų situacijų metu.

Tai kasmetinis tarptautinis renginys. Jame dalyvauja greitosios medicinos pagalbos medikai iš Lietuvos ir užsienio. Šiais metais žaidynėse ketina savo žinias pristatyti medikų brigados iš Kazachstano, Latvijos, Ukrainos, Vokietijos, Baltarusijos ir t.t. Iš viso apie 300 dalyvių.

Renginio metu viešose Birštono erdvėse bus parengtos įvairios užduotys GMP brigadoms. Jų vykdymą galės stebėti miesto gyventojai ir svečiai. Krizių tyrimo centro instruktoriai, GMP medikai visiems norintiems ves praktinius pradinio gaivinimo mokymus.

Vienas iš įspūdingųjų reginių – greitųjų pagalbų automobilių paradas.  Ne mažiau  smalsuolius domina ir medikų atliekamos užduotys, kai viešose vietose imituojamų nelaimių aukoms GMP ekipažai teikia pagalbą. Paprastai jos vykdomos įvairiose miesto erdvėse, viešose vietose. Tad praeiviai neturėtų nustebti – greitosios pagalbos pratybos mėgstamame Lietuvos kurorte vyks dvi dienas.

„Tiesa, patys žaidynių dalyviai į šį renginį žiūri visiškai kitaip: šie GMP ekipažų susitikimai jiems yra puiki proga atkreipti visuomenės dėmesį į greitosios pagalbos medikams rūpimus klausimus. Kasmet rengiamose žaidynėse akcentuojama tai, kas tuo metu pasaulyje yra aktualiausia – žaidynių užduotys parengiamos pagal dažniausiai pasitaikančias GMP iškvietimų priežastis, Lietuvos ir pasaulio įvykius”, –  sakė Lietuvos greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacijos valdybos pirmininkas Nerijus Mikelionis.

Teisėjai, kurie yra tarptautinių organizacijų sertifikuoti instruktoriai, edukologai, rengdami užduotis siekia atkreipti dėmesį į įrodymais pagrįstas skubiosios medicinos pagalbos naujienas, kartu priminti apie retesnes, bet praktikoje galinčias pasitaikyti būkles, kai taisyklingi pirmieji veiksmai glaudžiai susiję su sėkminga gelbėjimo operacijos baigtimi.

GMP žaidynių organizatoriai pasakoja, kad daugiausiai visuomenės dėmesio sulaukia masinės nelaimės užduotis. Mat ji ne tik vizualiai įspūdinga, o ir reikalauja visų žaidynių dalyvių susitelkimo.

Ne vienerius metus pasaulį sukrečiantys masiniai susišaudymai, sprogimai bei juose įgyta medikų patirtis liudija, kad greitosios medicinos pagalbos tarnyba turi keisti savo įprastinę taktiką ir protokolus, kad pavyktų sumažinti aukų skaičių.

Masinės nelaimės užduotis žaidynių dalyvius verčia pagalvoti ne tik apie turimus įgūdžius, bet ir priemones, reikalingas nekasdienių sužalojimų atveju. Štai kodėl jau nebe pirmus metus masinės užduotys yra siejamos su teroristų išpuoliais, masiniais sprogdinimais.