Veidai

2019.05.24 13:59

Eugenijus Laurinaitis apie socialinius tinklus: kai kuriems tai yra jų egzistencijos pagrindas

„Vieniems svarbus populiarumas socialiniuose tinkluose, nes jis tarsi lemia jų vertę. Tai viena iš klaidų, kurią sukuria šiuolaikinė civilizacija“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ sako Vilniaus universiteto docentas, psichoterapeutas Eugenijus Laurinaitis.

LRT TELEVIZIJOS laidos „Stilius“ kūrėja ir vedėja Violeta Baublienė pasakoja, kad žinią apie huroristo Vytauto Šerėno mirtį pirmiausia pamatė socialiniame tinkle ir tik po to atsidarė naujienų portalus. „Tai – šių dienų žaibo telegrama“, – sako ji.

Moteris pasakoja, ilgą laiką paskyros socialiniame tinkle neturėjusi, tačiau prieš keletą metų susikūrė, supratusi, kad tai gali būti naudinga jos darbui. „Pirmiausia laidos „Stilius“ anonsą paviešinu savo paskyroje. Be to, plečiu savo akiratį ir galiu pasidalyti tuo, kas yra gražu ir kokybiška. Jei turi tokią galimybę, kodėl ja nepasinaudojus?“, – svarsto garsi laidų vedėja.

Tačiau psichoterapeutas E. Laurinaitis pastebi, jog pastovus prisijungimas prie bet kokio įrenginio, apriboja mūsų bendravimą su gyvais žmonėmis.

„Jei pažvegtume į sostinės gatves, pamatytume daugybę susikūprinusių žmonių, žvelgiančių į savo ekranėlius ir nematančių, kur eina. Socialiniai tinklai iš mūsų kažką atima, nors ir atrodo, kad tuo pačiu suteikia tai, kas mums atrodo labai svarbu – galimybę greitai ką nors sužinoti. Tačiau ar didelis skirtumas naujieną sužinome per pusvalandį ar per kelias valandas?“ – tvirtina psichoterapeutas.

Jo teigimu, yra žmonių, kuriems prisijungimas prie tam tikros pseudokontaktų erdvės yra tarsi jų egzistencijos pagrindas. „Kitaip jie mano neturintys su kuo bendrauti, neišdrįsta pasikalbėti, o elektroninėje erdvėje jaučiasi galintys rašyti ką tik nori. Kaip, pavyzdžiui, daro po naujienų portalų straipsniais“, – pastebi specialistas.

E. Laurinaitis ir pats turi feisbuko paskyrą, tačiau patikina, kad joje draugauja tik su tais, kurie ir iki socialinio tinklo atsiradimo buvo jo bičiuliai, o savo gyvenimo įvykių neviešinantis.

„Kiekvienas turi savo gyvenimą ir kiekvienas pasveria, kas jam svarbu. Vieniems svarbus populiarumas, nes jis tarsi lemia jų vertę. Tai viena iš klaidų, kurią sukuria šiuolaikinės civilizacija. Juk žmogaus vertė ne išorėje, ne tame, kiek „patinka“ paspaudimų jie surenka ar kiek žmonių nori susidraugauti su juo socialiniame tinkle“, – sako E. Laurinaitis.

Visas pokalbis – laidos įraše (nuo 1.05 val.).

„Labas rytas, Lietuva“ I dalis. Prisiminimai apie Vytautą Šerėną