Veidai

2019.05.15 21:05

Menotyrininkas Saulius Pilinkus papasakojo, kaip Darbėnuose buvo sukurta Izraelio vėliava

Menotyrininkas, kolekcininkas Saulius Pilinkus įsitikinęs, kad visos istorijos, jeigu jos tikros ir teisingai papasakotos, verčia suklusti. „Kiekvienas iš mūsų istorijų turime labai daug, tačiau ne visiems yra sudarytos galimybės jas papasakoti“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ kalbėjo menotyrininkas.

S. Pilinkus pasidžiaugė, kad jo vedama LRT TELEVIZIJOS laida „Daiktų istorijos“ žiūrovų dėmesiu nesiskundžia. Už ją menotyrininkas esąs dėkingas laidų vedėjai ir prodiuserei Editai Mildažytei, su kuria sieja šilti santykiai. S. Pilinkus juokavo, kad būtent ji kažkada suprato, kad jis yra iš tokių žmonių, kuris gali kažkurį laiką nevalgyti, o nepasakoti negali.

„Kurti tą laidą mums yra įdomu, kaip ir įdomu atrasti istorijas, sužinoti ir visa tai nuoširdžiai pateikti. Tiesą sakant, mus lydi ir tam tikri stebuklai, kurie yra labai natūralūs ir „ateina“ patys“, – kalbėjo S. Pilinkus.

Jo pasakojimu, visai neseniai viešnagės Liepojoje metu viešbutyje, bevartant senus žurnalus, buvo atrasti patys nuostabiausi dalykai.

„Visada žinojome, kad pirmajame Lietuvos nepriklausomybės dešimtmetyje mūsų kaimynai ekonomiškai ir visaip kitaip buvo stipresni už mus. Rasti žurnalai tai patvirtino“, – teigė S. Pilinkus.

Bevartant tuos leidinius, menotyrininkui teko aptikti 1935 metų žurnalo viršelį, kuris puošė darbą Rygoje pradėjusio Lietuvos pasiuntinio Jurgio Savickio ir jo antrosios žmonos Ingės portretas. Jurgis Savickis buvo šiemet 100-metį mininčio tapytojo, dailės pedagogo Augustino Savicko tėvas.

Anot jo, tokių netikėtai atrandamų istorijų yra begalės. Pavyzdžiui, atradus šukes ir jas sudėjus, išryškėja herbas.

S. Pilinkus sakė, kad jo laidose „Daiktų istorijos“ daug informacijos yra apie Lietuvos žydus – litvakus. Taip yra dėl to, kad nuo XIX amžiaus vidurio ir XX amžiaus pradžioje pačios ryškiausios pasaulio asmenybės buvo žydai, kilę iš Lietuvos.

Anot S. Pilinkaus, Darbėnus, kurie yra 9 km nutolę nuo Palangos, žino ne visi lietuviai, tačiau pasaulyje, ypač žydiškajame, žino visi. Būtent iš šio miestelio yra kilęs žmogus, kurį daug kas vadina moderniosios Izraelio valstybės vienu iš tėvų – Dovydas Volfsonas. Jis XIX amžiaus viduryje gimė Darbėnuose, kur praleido 22 metus, paskui pasitraukė į Klaipėdą, nes reikėjo tarnauti carinėje kariuomenėje.

„Svarbu buvo tai, kad pagyvenęs Vokietijoje ir įrodęs savo kaip verslininko gebėjimus, jis įsijungė į pasaulinį sionistų judėjimą, tapo Izraelio valstybės ideologo Teodoro Herclio artimiausiu draugu“, – pasakojo S. Pilinkus.

Pasak menotyrininko, įdomu tai, kad Darbėnuose buvo sukurta Izraelio vėliava, o žmogus gyvenęs tame krašte sugalvojo, kad jei kada nors bus atkurta valstybė, tai jos piniginis vienetas turės vadintis šekeliu.

Daugiau apie tai – laidoje (nuo 26.13 min):

„Labas rytas, Lietuva“ I dalis. Prisiminimai apie Vytautą Šerėną