Veidai

2019.05.10 15:05

Pasaulis linčiuoja popkaralių Michaelą Jacksoną: viską pakeitė vos vienas filmas

Žiūrėkite per LRT
LRT.lt2019.05.10 15:05

Į neseniai pasirodžiusį dokumentinį filmą apie popmuzikos karalių Michaelą Jacksoną pasaulis reaguoja audringai. Tiesa, itin nemaloniai – radijo stotys atsisako groti atlikėjo dainas, jo skulptūros ir daiktai šalinami iš muziejų, o vienas gerbėjas, kadaise persivadinęs dainininko vardu, bando atgauti tikrąjį.

Filmas „Paliekant Neverlandą“ (Leaving Neverland) sausį buvo pristatytas prestižiniame Sandanso kino festivalyje, o kovą pasirodė ir televizijos ekranuose. Dviejų dalių kino juosta atgaivino ir viešumon iškėlė istoriją apie tai, kad dainininkas M. Jacksonas galimai seksualiai išnaudojo vaikus.

Tai ne pirmas kartas, kai ant dainininko krenta pedofilijos šešėlis. Pirmą sykį informacija apie popkaraliaus galimai tvirkinamus vaikus pasklido dar 1993-aisiais, kai paaiškėjo, kad jo rančoje „Neverland“ kur buvo įrengta ir atrakcionų, ir zoologijos sodas, nakvoja vaikai, kartais ir tame pačiame miegamajame.

Dar po dešimtmečio juodos istorijos prisimintos, kai pasirodė dokumentinis filmas „Gyvenimas su Michaelu Jacksonu“  (Living with Michael Jackson). Tada dainininkas už vaikų seksualinį išnaudojimą buvo paduotas į teismą, tačiau vėliau išteisintas.

Neaišku, kuo baigsis dabar kilusios audros, tačiau, panašu, kad vos keturios valandos, kiek trunka filmas „Paliekant Neverlandą“ keičia viską, ką popkaralius buvo pasiekęs. O tai išties įspūdinga – šimtai apdovanojimų – nuo 18 „Grammy“ statulėlių iki Auksinio gaublio, nuo Gineso rekordo už sėkmingiausią visų laikų veiklą pramogų pasaulyje iki Nobelio taikos premijos nominacijos.

Pripažintas reperis atsiribojo

Filme išvydusi šokiruojančius dviejų suaugusių vyrų liudijimus apie potyrius „Neverlande“ kai jiems buvo 7-eri ir 10 metų, socialinių tinklų auditorija skilo į dvi dalis – vieni stojo ginti popkaralių, tačiau dauguma  skelbė, kad palaiko filmo herojus ir rašė, jog klausytis M. Jacksono muzikos tapo nebemalonu.

Dar didesnį smūgį sudavė kai kurių šalių radijo stotys. Daugelis radijo stočių Naujojoje Zelandijoje nebegroja M. Jacksono muzikos, visuomeninis transliuotojas „Radio NZ“ teigė, jog atlikėjo dainas leis tik tada, kai tai bus būtina pranešant naujienas ar komentarus, skelbia CNN.

M. Jacksono muziką nustojo groti ir kai kurios Kanados, Australijos bei Nyderlandų radijo stotys.

Nuo M. Jacksono kūrybos atsiribojo ir reperis Drake‘as, kuris neseniai vykusiuose muzikos apdovanojimuose „Billboard“ pelnė net 12 statulėlių ir taip pasiekė naują šio kasmetinio renginio rekordą.

Pasak „Cosmopolitan“, Drake`as iš savo koncertinio turo „Assassination Vacation“ dainų sąrašo pašalino dainą „Don`t Matter To Me“, kurioje naudojami neišleistos M. Jacksono dainos žodžiai.

Ištrinti pop karaliaus pėdsakus suskubo ir animacinio serialo „Simpsonai“ kūrėjai. Filmuko prodiuseris Jamesas L. Brooksas laikraščiui „Wall Street Journal“ patvirtino, kad nebebus rodoma dar 1991-aisiais sukurta 3-ojo sezono serija, kurioje M. Jacksonas įgarsino veikėją, vardu Leonas Kompowsky.

Šioje serijoje atlikėjo balsu prabilęs veikėjas Leonas tikino esantis tikrasis M. Jacksonas. Jį Homeris Simpsonas parsivežė namo iš psichikos sveikatos įstaigos. Serijoje Leonas padeda Bartui atšvęsti jo sesers Lisos gimtadienį. Nors iš pradžių nebuvo nurodyta, kad šioje serijoje iš tiesų skamba M. Jacksono balsas, vėliau serialo kūrėjai tai patvirtino, rašoma CNN.

Mados pasaulyje – irgi sujudimas

M. Jacksono įtaka didžiulė ir mados industrijoje, gyva net praėjus beveik dešimtmečiui po jo mirties. Štai „Louis Vuitton“ 2019 m. rudens-žiemos vyriškų rūbų kolekcijos kūrėjai įkvėpimo sėmėsi iš M. Jacksono dainos „Billie Jean“ vaizdo klipo.

Šios kolekcijos rūbų detalės buvo panašios į popkaraliaus sceninių kostiumų detales. Tačiau, pasak „Women`s Wear Daily“, netrukus po filmo „Paliekant Neverlandą“ pasirodymo, „Louis Vuitton“ paskelbė, kad iš kolekcijos pašalins drabužius, kuriuose tiesiogiai atkartojamos pop karaliaus rūbų detalės.

Į aktualijas reagavo ir muziejai. Anot CNN, didžiausias pasaulyje vaikų muziejus Indianapolyje, JAV iš ekspozicijos išėmė M. Jacksono skrybėlę ir baltas pirštines, kurias įsigijo per aukcioną, bei plakatą su atlikėjo autografu.

Kovo pradžioje Jungtinės Karalystės televizijos eteryje pasirodžius pirmai dokumentinio filmo daliai, iš Nacionalinio futbolo muziejaus buvo pašalinta M. Jacksono statula, Mančesteryje eksponuota nuo 2014-ųjų, rašoma CNN.

Gerbėjas nori atgauti tiktąjį vardą

Nuomonę apie dainininką pakeitė net ištikimiausi gerbėjai. Britas Johnas Lomas M. Jacksoną dievino nuo vaikystės, o suaugęs net pasikeitė vardą ir tapo Johnu Michaelu Jacksonu, rašoma „The Independent“.

Tačiau išvydęs filmą ir išgirdęs apie galimą seksualinį vaikų išnaudojimą, jis panoro susigrąžinti savo tikrąją tapatybę.  

38-erių gamyklos darbuotojas iš Malverno „The Independent“ kalbėjo: „Vaikystėje buvau apsėstas įvairiausių manijų, augdamas taip pat turėjau daug interesų. Domėjausi ir M. Jacksonu. Metų metus aklai jį palaikiau, bet pastarieji įvykiai man buvo tarsi paskutinis lašas. Pamaniau, jog pakaks.“

Krenta rančos kaina

Panašiu metu kaip ir filmo premjera nekilnojamojo turto rinkoje vėl pasirodė ir garsioji velionio atlikėjo ranča „Neverland“. 1987 m. M. Jacksonas už ją sumokėjo 19,5 mln. JAV dolerių, įrengė ir išpuoselėjo.

Praėjus šešeriems metams po jo mirties rančą buvo bandoma parduoti už 100 mln. JAV dolerių. Šiuo metu milžiniškos valdos pardavinėjamos maždaug trigubai pigiau. Pasak „The Guardian“,  rančos vertė taip smarkiai krito būtent po filmo „Paliekant Neverlandą“ premjeros.

Palaikytojų būriai negausūs

Tiesa, per pasaulį besiritant įvairioms protesto prieš atlikėją bangoms, nesnaudžia ir jo palaikytojai.

„Variety.com“ rašo, kad pirmieji protestai prieš šį filmą surengti iškart po jo premjeros Sandanso kino festivalyje, nors tąsyk policininkų buvo daugiau nei protestuotojų.

Vėliau M. Jacksono gerbėjai rinkosi prie televizijos kanalo „Channel 4“ būstinės Londone.  Žmonės buvo kviečiami į taikų protestą, kurio pagrindinė žinia – „boikotuoti pasišlykštėtino dokumentinio filmo „Leaving Neverland“ transliaciją Didžiosios Britanijos televizijoje.“

Didžiausi gerbėjai „HBO“ ir „Channel 4“ sukurtą dokumentinį filmą vadina nepagrįstu dainininko reputacijos sutepimu. O popkaralienė Madonna teigia, kas „žmogus nekaltas tol, kol neįrodyta jo kaltė“.

Pop karalių gina ir jo šeima – filmą smerkia, vadina jį „viešu nulinčiavimu“. M. Jacksoną kaltinančius vyrus vadina „melagiais“, nes abu, dar kai atlikėjas buvo gyvas, viešai pripažino, kad jis jų netvirkino.

Savo pranešime atlikėjo šeimos nariai taip pat priminė, kad „Maiklas dalyvavo nuodugniame tyrime, kurio metu vyko netikėta „Neverland“ rančos krata, o teismo metu prisiekusieji pripažino jį „visiškai nekaltu.“

Atlikėjo turto valdytojai dokumentinį filmą išleidusiam „HBO“ iškėlė ieškinį.

Prabilusių vyrų jausmai iki šiol prieštaringi

Popmuzikos karaliaus M. Jacksono stebuklų parkas „Neverlandas“ – vieta, kur pildėsi vaikiškos svajonės ar, atvirkščiai, – jos žlugo?

Filme „Paliekant Neverlandą“ pasakojama, kad M. Jacksonas keletą metų tvirkino Wade`ą Robsoną ir Jamesą Safechucką jų vaikystėje ir paauglystėje.

Anuomet teisme jie paliudijo, kad M. Jacksonas nekaltas, ir tik praėjus daugeliui metų ryžosi papasakoti apie tamsiąją savo draugystės su popžvaigžde pusę.

Dešimtmetis J. Safechuckas su Jacksonu susipažino 1988 metais, kai filmavosi „Pepsi“ reklamoje. Netrukus berniukas su muzikantu išvyko į gastroles, šoko scenoje per jo pasirodymus. Juodu daug laiko praleisdavo viešbučiuose ir rančoje „Neverland“. Dabar J. Safechuckas yra išmaniųjų technologijų specialistas.

Septynmetis W. Robsonas buvo M. Jacksono numylėtinis: jie kartu žiūrėdavo filmus, linksmai leisdavo laiką. Vėliau W. Robsonas tapo garsiu choreografu, dirbo su grupe N‘Sync ir atlikėja Britney Spears. Tik praėjus daugybei metų J. Safechuckas ir W. Robsonas ryžosi papasakoti apie kitą draugystės su popkaraliumi pusę.

Nukentėjusieji tvirtina, kad buvo įsimylėję garsųjį atlikėją, todėl nemanė, kad su jais elgiamasi netinkamai. Negana to, jų jausmai velioniui dainininkui iki šiol prieštaringi – tai ir pasibjaurėjimas, ir prisirišimas.

Režisierius Danas Reedas (britų dokumentininkas, sukūręs juostas apie pedofilų medžiotojus ir 2008 m. teroristų įvykdytą išpuolį Mumbajuje) filmui „Paliekant Neverlandą“ surinko daug įdomios medžiagos. Jame – filmuoti archyviniai vaizdai, nuotraukos, telefoninių pokalbių įrašai, J. Safechucko, W. Robsono ir M. Jacksono laiškai.

D. Reedas pranešė, kad norėtų sukurti filmo tęsinį – papasakoti Jordano Chandlerio ir Gavino Arvizo, kurie M. Jacksoną lytine prievarta kaltino dar 1993 ir 2003 metais, istorijas. Jųdviejų kaltinimai buvo nukeliavę į teismą. 

Dokumentinio filmo „Paliekant Neverlandą“ pirmoji dalis per LRT TELEVIZIJĄ bus rodoma penktadienį, gegužės 10 d., 23 val., antroji – gegužės 11 d., 23 val. Abi filmo dalis artimiausias 14 dienų bus galima rasti ir LRT.lt Mediatekoje. Filmas skirtas tik suaugusiems.