Veidai

2019.05.09 15:28

Užgeso tūkstančius vienijančios „Arkos“ bendruomenės įkūrėjo Jeano Vanier gyvybė

LRT.lt2019.05.09 15:28

Antradienį, gegužės 7-ąją, Paryžiuje mirė „Arkos“ bendruomenės, kurioje kartu gyvena intelekto negalią turintys žmonės ir sveikieji, įkūrėjas Jeanas Vanier. Jis buvo sulaukęs 90 metų, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Be „Arkos” bendruomenės jis yra vienas iš bendruomenės „Tikėjimas ir šviesa“ įkūrėjų. J. Vanier įkvėpė daugelio kitų asociacijų kūrimą. Jis išleido keturiasdešimt knygų ir darė įtaką tūkstančiams žmonių visame pasaulyje.

Jis buvo taikos kūrėjas, niekada nenustojęs liudyti apie praturtinantį solidarumą su intelekto negalią turinčiais žmonėmis, kurie yra itin pažeidžiami bei nepaliovęs atstatyti jų orumą ir vietą visuomenėje.

„Žanas paliko mus po išskirtinai ilgo ir prasmingai nugyvento gyvenimo. Jo bendruomenė „Trosly“, visos „Arkos“ bendruomenės, „Tikėjimo ir šviesos“ bendruomenės, daugelis kitų judėjimų ir tūkstančiai žmonių yra ir bus įkvėpti jo žodžių ir nešamos žinios“, – skelbia tarptautinės „Arkos“ federacijos vadovai Stephanas Posner ir Stacy Cates-Carney.

J. Vanier gimė 1928 m. rugsėjo 10 d. Ženevoje. 1945 m. jo tėvas buvo Kanados ambasadorius Paryžiuje, o motina – Raudonojo Kryžiaus pasiuntinė, todėl J. Vanier Paryžiuje galėjo dalyvauti ne viename oficialiame žmonių, išgyvenusių koncentracijos stovyklose, priėmime.

1962 m. jis įgijo filosofijos daktaro laipsnį. 1964 metais, būdamas 36-erių, jis atrado negalios pasaulį ir yra sakęs: „Lankiausi prieglaudose ir atradau didžiulį kančios pasaulį, apie kurį visiškai nežinojau. Kariniame jūrų laivyne pažinau pasaulį, grįstą efektyvumu, studijų dėka susipažinau su intelekto pasauliu. O čia atsidūriau „šauksmo“ pasaulyje, ir tai pakeitė mano  gyvenimą.“

1964 m. rugpjūčio mėn. J. Vanier pakvietė du žmones su intelekto negalia gyventi su juo mažame name Prancūzijos mieste. Šį namą jis pavadino „Arka“. Gyventojai jame dalijosi įprasta kasdiene veikla, tarpusavio pagalba ir draugyste.

Nedidelis „Arkos“ namukas greitai tapo per mažas tiek savanoriams, kuriuos paliesdavo J. Vanier konferencijos, tiek asmenims su negalia – jie mielai palikdavo slegiančias institucijas.

„Arkos“ namai pradėjo veikti Prancūzijoje ir visame pasaulyje: 1969 m. – Kanadoje, 1970 m. – Indijoje, 1974 m. – Dramblio Kaulo Krante, 1975 m. – Haityje, 1978 m. – Australijoje.

Šiandien tarptautinę Arkos federaciją sudaro 154 bendruomenės 38-iose pasaulio šalyse, penkiuose žemynuose.

1971 metais J. Vanier kartu su Marie-Hélène Mathieu įkūrė judėjimą „Tikėjimas ir šviesa“, kuris kas mėnesį suburia žmones su intelekto negalia, jų šeimas ir draugus. Šiandien 85 šalyse yra daugiau nei 1450 tokių bendruomenių.

J. Vanier buvo apdovanotas Garbės legiono apdovanojimu (2017 m.), Kanados draugo ordinu, gavo „Pacem Terris“ apdovanojimą (2013 m.) bei Templetono premiją (2015 m.) už išskirtinį indėlį patvirtinant dvasinį gyvenimo matmenį įžvalgomis, atradimais ir praktine veikla.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt