Naujienų srautas

Veidai2019.05.08 22:09

Dovilė Filmanavičiūtė: nėštumas turi daug prasmės, bet labai mažai romantikos

„Nereikėtų naudotis vaikais bandant uždirbti visus pasaulio pinigus ir patenkinti visas savo ambicijas“, – įsitikinusi atlikėja, reklamos kūrėja Dovilė Filmanavičiūtė. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Gyvenimas“ ji pasidalijo mintimis apie motinystę ir paskutines nėštumo savaites. „Tiems, kas save projektuoja tik per vaikus, gali atrodyti, jog man vaikas rūpi mažiau nei kitoms“, – teigia ji.

Ant D. Filmanavičiūtės ir jos gyvenimo vyro Aurimo Grigo pečių neseniai nukrito, kaip ji pati sako, didžiulė atsakomybė – žinoma moteris ėmė lauktis vaikelio, kuris jau visai netrukus išvys dienos šviesą.

„Į pasaulį turime išleisti naują žmogų. Ir ne šiaip išleisti, bet plačiąja prasme padėti jam pagrindą po kojomis. Tad esu truputėlį išsigandusi, kamuojama panikos ir klausimo, ar tikrai sugebėsiu. Bet, tiesą pasakius, sunkiai įsivaizduoju, ar gali būti didesnė prasmė gyvenime, nei žinoti, kad būsi, kad esi mama“, – mintimis dalijasi pašnekovė.

32-ejų atlikėja ir reklamos kūrėja kurdama yra kandi, ironiška ir nestokoja humoro. Po širdimi sūnų nešiojanti moteris tikina, kad tai, jog ėmė lauktis, nei jai, nei jos ilgamečiam sužadėtiniui, informacinių technologijų specialistui A. Grigui nebuvo staigmena – užtenka daug meilės, džiaugsmo ir atsipalaidavimo, kad užsimegztų nauja gyvybė.

„Mes nebuvome iš tų porų, kurios labai stengėsi ir „dirbo darbą“. Penktadienį suvalgiau austrių, sekmadienį išgėriau šampano, o pirmadienį ryte sužinojau, kad reikės truputį pailsėti nuo savo gurmaniškų pomėgių“, – pasakoja ji.

Daugiau džiaugsmo, nuostabos ir nesuvaidinto jautrumo D. Filmanavičiūtė sako sulaukusi iš artimos aplinkos. Ji visai neliūdi dėl to, kad tarp savo draugių laukiasi viena iš paskutiniųjų.

„Galiu paprašyti patarimų. Tačiau ne sulaukiu, o turiu paprašyti – taip esame susitarusios. Manau, kad viešojoje erdvėje ta naujiena taip pat buvo laukiama, nes pastaruoju metu daug apie tai kalbėjau. Esu fatalistė – man atrodo, mano vidinė romantikė diktuoja tikėjimą, kad viskas atsitinka taip, kaip turi ir kada turi atsitikti“, – mintinis dalijasi žinoma atlikėja.

Pasaulis turi suktis ne apie kūdikį, o apie visus šeimos narius

D. Filmanavičiūtė su mylimuoju drauge jau beveik dešimtmetį, viešumoje juodu matomi itin retai. Apie asmeninius santykius žinoma moteris garsiai kalbėti nemėgsta, nors kažkada prasitarė, kad jos santykių stiprybė – gebėjimas vienas kito neriboti. Nors ir nelengva iš gyvenimo išmesti savininkiškumą, tačiau net širdies draugo negalima versti daryti tai, ko jis nenori. Kai žinia apie nėštumą tapo vieša, jos sužadėtinis neprieštaravo, kad mylimoji garsiai pasidžiaugtų artėjančia motinyste, bet savo nuomonės dėl buvimo dėmesio centre nepakeitė.

„Nėštumas labai lengvas, bet turiu keletą iššūkių, su kuriais turiu tvarkytis. Vienas jų – būsena, kai turiu vengti tam tikrų maisto produktų ir matuoti cukraus kiekį kraujyje. Tad būna tokių pagrūmojimų: „Kas rankose? Iš kur čia atsirado varškės sūrelis?“ Tai man labai juokinga, nes mūsų santykiai visą gyvenimą buvo paremti tuo, kad vienas kitam buityje dėl nieko neprieštaraujame“, – šypsosi žinoma moteris.

Pasak jos, jiedu namuose be galo daug juokiasi ir mėgsta vienas iš kito pasišaipyti: „Manau, kad juokas yra viena pagrindinių vertybių santykiuose. Labai norėčiau, kad prasijuokę dešimt metų dar prasijuoktume trisdešimt.“

Jiedu matė gražius šeimos pavyzdžius, todėl abejonių, kad jų pačių poroje gali būti kitaip, moteris neturi.

„Nežinau, kas turėtų apsiversti aukštyn kojomis, kad staiga jis būtų prastesnis tėtis, nei buvo jo a. a. tėtis. Man dėl to visiškai ramu. Manau, kad pagrindinis dalykas yra disciplina. Tarp mūsų draugų visi supranta, kad auginti vaikus yra labai sudėtingas darbas: tikrai nesame ta kompanija, kurioje visi vieni kitiems pasakoja „rožines“ istorijas, kaip smagu ir paprasta tai daryti. Esame iš tų žmonių, kurie įvardija dalykus tikraisiais vardais“, – kalba D. Filmanavičiūtė.

Pašnekovė tvirtina – ji taip pat ne iš tų, kurios atsisakytų kokybiškų santykių su vyru ar skirtų visą dėmesį tik atžalai. Kodėl atsiradus naujam šeimos nariui mylimą žmogų reikėtų nustumti į šoną? – retoriškai klausia D. Filmanavičiūtė. Pasak jos, pasaulis turi suktis apie visus tris šeimos narius.

„Dar pasitikrinsime, kaip viskas bus iš tikrųjų, bet žinau, kad niekas savaime neįvyks ir daugeliu atvejų reikės sau priminti dalykus. Jau dabar tas žmogus aktyviai praneša, kad nebus labai ramu“, – pasakoja moteris.

Neįsigijo nei lovelės, nei vežimėlio, nei išrinko vardą

D. Filmanavičiūtė tikina esanti visiškai neįdomi nėštukė, o filmuose rodomos būsimos mamos, vidury nakties reikalaujančios raugintų agurkų ir šokoladinių ledų, jai kelia juoką.

„Jokių scenų nekeliu. Tik turiu perdėtai daug energijos, mane visi nuolat bando pristabdyti. Labai užjaučiu merginas, kurios kamuojasi, neišeina iš vonios kambario, turi kitokių nesmagių patirčių, nes mano nėštumas – tobulas. Tikiuosi, kad vienintelis nepatogumas, kuris mane lydės iki pabaigos, tai negebėjimas išsiridenti iš lovos įprastu tempu. Dabar man reikia, jog vyras ranką paduotų, kad kaip banginis išsikrapštyčiau iš patalų“, – linksmai pasakoja pašnekovė.

Socialiniams tinklams išgyvenant tikrą aukso amžių žinoma moteris daugeliui pažįstama dėl skambių ir kartais įžūlių pareiškimų viešojoje erdvėje. Tokia be užuolankų rėžiama tiesa dažnai sulaukia ne tik palaikymo už drąsą, bet ir pasipiktinimo bangos.

„Sulaukiau komentaro, neva „iš jūsų kai kurių pasisakymų atrodo, kad jūs to vaiko visai nelaukiate“. Įsiskaudinau ir įsižeidžiau, pamaniau, kad nepažįstami žmonės apskritai negali sau leisti taip sakyti. Bet mat jį galas – leidai ir paleidai. Blogos emocijos niekam kitam juk nekenkia, tik mums patiems. Nusiraminusi pagalvojau, kad kažkam, kas save projektuoja tik per vaikus ir asmeninius poreikius nustūmė į šoną, galbūt tikrai gali atrodyti, jog man vaikas rūpi mažiau nei kitoms“, – mintimis dalijasi žinoma muzikantė.

Jiedu su sužadėtiniu neturi nei lovelės, nei drabužėlių, nei vežimėlio, neišrinko ir vardo. Apie tai ji tikina diskutavusi netgi su gydytoja, kuri nuramino, kad ir pati nenorėjo perdėtai ruoštis atėjimui žmogaus, kuris iš tikrųjų dar neatėjo.

„Nesu prietaringa, bet man nesinorėjo rėkauti apie šią naujieną, kol kolegos žurnalistai neprispaudė ir nepradėjo marškinių plėšytis, kuris pirmasis praneš šią „metų naujieną“. Va taip kuriama didvyrystė – aš gi ne pirma ir ne paskutinė“, – sako ji.

Naudotis vaiku, kad uždirbtų pinigų, nežada

Muziką kurianti, reklamos agentūroje dirbanti, televizijos eteryje teisėjaujanti ir įvairias socialines iniciatyvas globojanti D. Filmanavičiūtė visada pasinėrusi į darbus. Sulėtinti tempo nėštumo metu jai neteko. Sako, nutiko priešingai – tapo dar smalsesnė: vieną po kitos skaito knygas, eina į spektaklius ir kino premjeras, vaikšto į ekskursijas. Ji tikina niekada nemaniusi, kad kūdikio laukimas turėtų būti panašus į ligą.

„Kad ir kaip vaidinčiau, kad nieko neklausau, truputį gąsdina perspėjimai, kad netrukus pamiršiu, ką reiškia paimti į rankas knygą arba normaliai išsimiegoti. Kartais žmonės net užduoda klausimą, ar neturiu sutrikimo dėl baimės ką nors praleisti. Aš taip to nepavadinčiau. Man atrodo, kad smalsumas, kūrybiškumas, noras gyvenimą semti pilnomis saujomis suteikia tiek laimės, kad turbūt niekada gyvenime nesu taip jautusis“, – svarsto būsima mama.

Jeigu turi galią įkvėpti žmones, tai kodėl nepasinaudojus šia dovana – būtent dėl to D. Filmanavičiūtė neatsisakė mėgstamų veiklų. „Matyt, kartais reikia, kad kas nors parodytų pavyzdį. Jaučiu, kad mano gyvenime atėjo laikas, kai noriu dalytis. Savo buvimą visur vadinu galimybe atiduoti bent dalį savo emocinio uragano, kuris mane blaško“, – kalba pašnekovė.

Paskutinėmis savaitėmis prieš vaiko gimimą D. Filmanavičiūtės galvoje dėliojasi daugybė minčių – tapus mama būti kitokia ji nenori, tačiau juk gali atsitikti visaip: „Vienintelis dalykas, kurio bijau, – taip stipriai susikoncentruoti į motinystę, kad nieko daugiau aplink nebematysiu. Taip gali nutikti. Tačiau esu už natūralų pajutimą, kuo nori būti. Tad reikia nustoti klausyti kitų lūkesčių ir save plakti – paskui labai sunku susitaikyti su savo nesėkmėmis.“

Griežtų taisyklių, kaip augins sūnų, D. Filmanavičiūtė su mylimuoju nekuria. Ji tiesiog žino – iššūkių netrūks, tačiau netiki, kad viską sudėliojus pirmieji atžalos žingsniai šiame pasaulyje bus lengvesni. „Esu prieš, kad tėvai savo neišpildytus talentus ar svajones perkeltų savo vaikams. Būtų labai keista versti mūsų vaiką tapti muzikantu, jeigu jam norėsis būti siuvėju arba robotų gamintoju“, – kalba ji.

Žinoma moteris pripažįsta – pranešus apie nėštumą iškart atsirado gausybė interesantų su įvairiais produktais ir paslaugomis, tačiau su sužadėtiniu iškart nutarė – iš vaiko TV parduotuvės nedarys.

„Nereikėtų naudotis vaikais bandant uždirbti visus pasaulio pinigus ir patenkinti visas savo ambicijas. Bet kiek žmonių, tiek ir norų“, – svarsto ji. Jiedviem svarbesni įspūdžiai, o ne materialiniai dalykai. Tad žinoma moteris tikisi, jog gimęs sūnus bus skaitantis, sportuojantis, aktyvus, sąmoningas ir laisvas vaikas.

„Supermamos“ sąvoką supranta kitaip

Tapti supermamyte D. Filmanavičiūtė nebijo – priešingai, ji šią sąvoką vertina visai kitaip, nei įprasta manyti.

„Man atrodo, kad kažkas labai piktas paėmė sąvoką „supermama“ ir iš jos padarė baubą. Dabar atrodo, kad kai vadini moterį supermama, ją įžeidi arba žemini. Aš noriu būti ta supermama, kuri negalvos apie brangius žaislus, drabužius ar naujus daiktus. Noriu būti supermama, kuri pradeda nuo meilės, o jos vaikas visuomet kupinas įspūdžių ir išklausytas. Ta, kuri laiminga, kad gali užsiimti sau miela veikla, bet visą laiką žinanti, jog šalia yra žmogus, kuriam reikia paduoti ranką ir su juo pabūti. Man atrodo, kad tai yra supermama, ir aš tokia noriu būti“, – pažymi pašnekovė.

D. Filmanavičiūtė pasakoja iš pradžių jautusi, kad laukiasi mergaitės. Gal dėl to, kad aktyviai dalyvauja veikloje, kuri susijusi su moterų emancipacijos klausimais, svarsto ji. Pagalvojus apie vardus, kūdikio besilaukiančiai porai kyla įvairiausių minčių.

„Mes net vardų klausimu juokiname draugus, pavyzdžiui, sugalvojame, kad, jei gims mergaitė, tai bus Preila, nes ten atostogaujame. Kai paaiškėjo, kad lyg ir bus berniukas, pradėjome jį vadinti Keltu, Kiru – visą laiką šnekame nesąmones ir juokiamės. Todėl kad tai taip gyvenime nereikšminga“, – kalba D. Filmanavičiūtė.

Vis dėlto paskutinis nėštumo mėnuo moteriai – nemenkas iššūkis. Ji pripažįsta – fiziškai labai sunku.

„Man tikrai sudėtinga užlipti į kalną, nelabai galiu nueiti toliau nei 100 metų nuo tualeto. Sudėtinga miegoti – vis paskauda šoną. Trumpai tariant, jokios čia romantikos, nors ir labai daug prasmės“, – sako D. Filmanavičiūtė.

Visas pokalbis su D. Filmanavičiūte – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Gyvenimas. Dovilės Filmanavičiūtės pasiruošimas motinystei

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi