Veidai

2019.05.06 10:02

Alanas Dzeranovas: nebūtina pasiekti dugno, kad suvoktum alkoholio žalą

„Gyvenau eilinio lietuvio gyvenimą: buvau vedęs, dirbau, eidavau pasportuoti, po to – atsigerti alaus“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Gyvenimas“ prisipažįsta sporto treneris Alanas Dzeranovas. Kaukazietiškų šaknų turinčiam buvusiam krepšininkui dėl sprendimo atsisakyti alkoholio prieš gimines tenka aiškintis iki šiol. „Ten užstalės kultūra – be galo stipri“, – sako jis.

Į sporto trenerio ir sveikos gyvensenos propaguotojo A. Dzeranovo treniruotes kasdien susirenka dešimtys, o gamtoje – net šimtai entuziastų, kurie mieliau lieja prakaitą judėdami, nei guli ant sofos su telefonu rankoje. Jųdviejų su kolega Mariumi Staniuliu įkurtai aktyvaus gyvenimo mėgėjų bendruomenei priklauso daugiau kaip tūkstantis narių.

„Pradžioje manėme, kad esame tokie vieninteliai. Ir iš tiesų taip buvo, tokių pavienių judėjimų su sporto entuziastais nebuvo daug. Nesuvokėme, kodėl šimtai žmonių eina į mūsų treniruotes. Manėme, kad dėl to, jog esame jaunatviški ir energingi. Tačiau judėjimas atrado labai stiprias vertybes, kuriomis, visų pirma, vadovaujamės mes, organizatoriai: sąžiningumas, pastovumas, gera nuotaika, blaivybė“, – pasakoja A. Dzeranovas.

Juk būdamas sveikos gyvensenos skleidėju, kad galėtum nešti žinią, turi būti blaivaus proto. Dar vienas labai svarbus aspektas – sąmoningumas: žmonės skatinami viską daryti suvokiant priežastis ir pasekmes.

A. Dzeranovo žmona Agnė į sporto salę taip pat dažnai užsuka, kartu atsiveda ir vaikus. Jos manymu, į vyro vadovaujamas treniruotes susirenka daug žmonių todėl, kad jie susirenka sportuoti, o ne rodyti dailų kūną ar puikuotis gražia apranga.

„Ten visi jaučiasi kaip šeima, treneriai žino visų vardus. Gera atmosfera traukia žmones. Jie jaučiasi gerai ne tik dėl sporto, bet ir psichologiškai“, – tikina A. Dzeranova.

Metė karjerą dėl šeimos

Ramiame sostinės pakraščio rajone gyvenanti Dzeranovų šeima augina tris atžalas: beveik devynerių Asparą, penkerių Aurėją ir vos pusantrų Atėnę. Daugiau kaip dešimtmetį susituokusi pora pasakoja, kad gyventi į užmiestį išsikėlė sąmoningai. A. Dzeranovai svarbiausia – nuosavas kiemas, kuriame gali žaisti vaikai. Tačiau kieme daug laiko praleidžia ir sutuoktiniai – čia galima atlikti įvairias treniruotes.

Teisininkės diplomą turinti moteris karjerą metė dėl šeimos, tačiau ji tikina negalinti būti vien tik namų šeimininkė. Jos kasdienybėje – daugybė veiklų, o galvoje – idėjų ir planų.

„Užsiimu vizažu, esu baigusi fotografavimo kursus. Svajoju sujungti vizažą ir fotografavimą“, – kalba A. Dzeranova. Dar vienas jos pomėgis patinka visai šeimai – moteris kepa itin gardžią ruginę duoną. Ją mėgsta ir draugai, tad A. Dzeranovo žmona planuoja atidaryti nuosavą kepyklėlę, šiuo metu ieško jai patalpų.

A. Dzeranovas taip pat turi kuo pasidžiaugti: laimėjęs konkursą tapo Lietuvos krepšinio lygos komentatoriumi, LRT PLIUS kanalui kuria sveiko gyvenimo būdo laidą „Į sveikatą!“. Visa ši veikla vyrui teikia didžiulį džiaugsmą, tačiau šeimai lieka kur kas mažiau laiko, nei norėtųsi. Tad porai treniruotės – tarsi pasimatymai.

Po treniruotės – bokalas alaus

Dzeranovų venomis teka pietietiškas kraujas. Alano tėtis kilęs iš Osetijos, tad Lietuvoje gimęs būsimas sporto treneris ankstyvą vaikystę praleido Kaukaze. Kai berniukui buvo penkeri, šeima grįžo į Lietuvą. Čia sportinių gabumų turinčio vaiko gyvenime atsirado pirmoji meilė – krepšinis.

A. Dzeranovas krepšinį yra žaidęs ir profesionaliai, turi daug medalių. Tačiau vien krepšininko karjera jis neapsiribojo – studijavo ir politologiją. Baigdamas bakalauro studijas susipažino su būsima žmona.

Atsitiktinė pažintis išaugo į meilę, po kurio laiko pora susituokė, o kitą dieną po vestuvių išvyko į Daniją, kur A. Dzeranovas dvejus metus žaidė vietos komandoje. Baigęs profesionalo karjerą vyras su šeima grįžo į Lietuvą ir įsidarbino vadybininku, tačiau krepšinis niekur nedingo, tik jį krepšininkas žaidė mėgėjiškai.

„Tuomet gyvenau eilinio lietuvio gyvenimą: dirbau, buvau vedęs, finansiškai stabilus, du kartus per savaitę eidavau su draugais pasportuoti, po to – atsigerti alaus. Savaitgaliais eidavau panaktinėti į miestą, paskui kitos dvi dienos būdavo išbrauktos iš gyvenimo“, – prisimena jis.

Patirta trauma padėjo atrasti kitokį sportą

Vieną dieną laidos herojus patyrė traumą, dėl kurios nebegalėjo bėgioti, tad žaisti krepšinio – taip pat. Noras sportuoti, galimybė tai daryti tik vietoje ir padėjo atrasti treniruotes su savo kūno svoriu.

Iš pradžių taip sportavęs vienas pats sykį parodė keletą pratimų bendraminčiams – jį aplankęs jausmas daugiau A. Dzeranovo neapleido. Tai buvo pirmas kartas, kai vyras suprato, kad jo pašaukimas – tapti vedliu. „Esu tas, kuriam reikia dėmesio, kad geriausiai atskleistų savo savybes“, – neslepia A. Dzeranovas.

Iš prigimties ugningo charakterio vyrui mesti darbą ir tapti treneriu nebuvo sunku. O štai žmonai šis sprendimas kėlė nerimą. Pirmieji metai buvo kupini iššūkių, lydimi finansinio nestabilumo, pripažįsta ji, tačiau sunkiausiomis akimirkomis palaikė tikėjimas sutuoktinio idėja. Ja patikėjo ir kiti, tad sekėjų gretos ėmė sparčiai gausėti.

„Mes žmogui niekada nieko nežadame. Tačiau žinome, kad per judesį sugebėsime jį įkvėpti pokyčiams. Skatiname sportuoti reguliariai, linksmai, be jokio spaudimo ar lipimo per save. Tos vertybės nėra brukamos per prievartą“, – aiškina treneris.

Nors pats atrodo puikiai, A. Dzeranovas griežtai nusiteikęs prieš kūno kultą. Kad sportuoti reikia ne dėl formų, o dėl sveikatos, aiškiai pasako ir vadovaujamos bendruomenės nariams.

„Tai kai kuriems žmonėms sukelia stresą. Tam, kuriam iki tobulo kūno trūksta labai nedaug, tai gali tapti įkvėpimu ir motyvacija, bet tam, kuris turi antsvorio, tokie šūkiai sukelia dar didesnį stresą. Mano tikslas – paskatinti žmones negalvoti apie tai, kaip turėti šešias kaladėles ant pilvo“, – tikina sportininkas.

Atsisakyti alkoholio lengva nebuvo

„Geriausias argumentas – pavyzdys“, – įsitikinęs pašnekovas. Tad norėdamas paskatinti sekėjus keistis jis ir pats stengiasi gyventi kuo sveikiau. Pavyzdžiui, jau šešis šimtus dienų be pertraukos, nepaisydamas oro sąlygų, maudosi šalia namų esančiame tvenkinyje.

A. Dzeranovas atsisakė ir alkoholio – pasak jo, tai buvo principinis sprendimas, nutarus kitus vesti sveikos gyvensenos keliu. Tačiau tai lengva nebuvo kaukazietiškų šaknų turinčiam vyrui.

„Esu kilęs iš Pietų Osetijos, kur užstalės kultūra be galo stipri. Buvo sunku perlipti per save. Iki šiol mano tėvas ar giminės to nesuvokia“, – atvirauja jis.

Dažniausiai žmonės, visiškai atsisakę alkoholio, būna pasiekę tam tikrą dugną, tačiau A. Dzeranovui taip nenutiko. „Ir išgerdami taurę vyno buvome laimingi. Bet atsisakius alkoholio šeima sustiprėjo. Mano, kaip moters, pasitikėjimas vyru dar labiau išaugo“, – teigia A. Dzeranova.

Laidos herojus neabejoja: sportas pakeitė ir jo paties, ir jo šeimos gyvenimą, paskatino pozityviai mąstyti ir suteikė daug laimės. Treneris primena, kad pajudėjus vos 45 minutes organizmas ima gaminti laimės hormoną. Ir visai nesvarbu, kokie motyvai jus paskatins tai daryti. Svarbiausia – žengti pirmuosius žingsnius.

Visas pokalbis – laidos įraše (nuo 18.55 min.).

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Gyvenimas. Nesibaigianti kova su savo kūnu