Naujienų srautas

Veidai2019.05.02 20:22

Unikaliais projektais garsėjantis Tadas Černiauskas apie balionių instaliaciją: Lietuvoje to trūko

Apie netradicinius menininko Tado Černiausko, žinomo kaip Tadao Cern, projektus žinia sklinda po visą pasaulį. Su įvairiais objektais eksperimentuojantis fotografas pirmą kartą Lietuvoje pristato išskirtinę balionų instaliaciją.

Kontrastų persmelkta instaliacija

Pripažinimą pelnęs menininkas balionų instaliacijas, užsienyje išpopuliarėjusias pavadinimu „Black Baloons“, jau demonstravo keliose JAV valstijose, Italijoje, Vokietijoje, Japonijoje ir daugelyje kitų šalių.

„Šis projektas gyvuoja jau pora metų. Viskas prasidėjo nuo kelių juodų balionų, su kuriais pradėjau eksperimentuoti savo studijoje. Man buvo įdomus negyvo objekto personifikavimas, kai negyvas daiktas pasidaro gyvas, mielas ir malonus. O tai įvyko du balionus sujungus vieną su kitu“, – portalui LRT.lt sakė T. Černiauskas.

Tuomet, anot menininko, jis suprato, kad egzistuoja tam tikri poveikio taškai žiūrovui. Taip jo balionų kompozicijos pradėjo plėstis: daugėjo balionų kiekis ir didėjo jie patys.

„Projektas pradėjo keliauti po pasaulį, tačiau jo stygius Lietuvoje labai jautėsi ir buvo labai gaila. Pavyzdžiui, Italijoje per paskutinius metus turėjau penkias parodas. Tuo tarpu Lietuvoje praktiškai nieko nerodau“, – tikino T. Černiauskas.

Šiuo metu „Cechas: Vilnius“ galerijoje pristatoma metalinio atspalvio balionų instaliacija, kuri užpildo visą erdvę. Anot T. Černiausko, tai pirmas kartas, kai jis pasirinko ne juodus balionus. Nors atsirado abejojančių, ar eksperimentas su kitokios spalvos balionais atrodys gerai, tačiau menininkas savo vizijos neatsisakė, nes ja tikėjo.

Žiūrovai kviečiami parodą apžiūrėti visiškoje tamsoje. Vienintelis šviesos šaltinis – LED lempų skleidžiamas baltos spalvos apšvietimas, atsispindintis metaliniame balionų paviršiuje. Balionais praturtintoje erdvėje sklinda natūralūs gamtos garsai.

„Viskas atrodo tarsi kompiuterinė vizualizacija: ritmiškumas, kabantys balionai, o gamtos garsai suteikia kontrastą tai griežtai formai ir įveda chaoso. Man tas žaismas yra labai gražus: vizualiai matai kažką labai griežto, o girdi kažką labai lengvo ir artimo. Tai yra noras supainioti visiškai skirtingas dimensijas ir pažiūrėti, kas iš to atsiras“, –  savo instaliaciją trumpai pristatė T. Černiauskas.

Anksčiau didelio dėmesio Lietuvoje sulaukė tokie jo projektai, kaip „Blow Job“, kur oro srovės iškraipyti veidai, įamžinami nuotraukose, „Revealing The Truth“. Tai nuotrauka, kurioje neva olandų impresionistas Vincentas van Gogas, panašus į 1889 metais tapytą savo autoportretą. Taip pat šurmulį sukėlė T. Černiausko nuotraukų ciklas „Comfort zone“, kur vaizduojami paplūdimyje miegantys žmonės.

Bendradarbiavimo nevengia

Šiuo metu menininkas balionų instaliaciją Lietuvoje pristatė bendradarbiaudamas su verslu. Tai nėra pirmas kartas.

„Tas, kuris vengia komerciškumo ir sako, kad jis mene nereikalingas, tai apgaudinėja ir save, ir kitiems meluoja. Medžiagos kainuoja, o tu, kaip menininkas, taip pat turi iš kažko gyventi. Gauti pajamų galima keletu būdų. Tai yra valstybės rėmimas per kultūrines institucijos, kolekcionieriai ir privatūs subjektai“, – teigė T. Černiauskas.

Anot jo, verslo ir meno bendradarbiavimas yra normalus procesas iki to, kol nepradedama pataikauti tam tikroms komercinėms kompanijoms ir pan. Jis patikino, kad jo akiratyje nebuvo tokių kompanijų ar interesų konfliktų, jog jam būtų reikėję spręsti, su kuo bendradarbiauti, o su kuo – ne.

„Be abejo, aš turiu moralinį stuburą ir jeigu kažkas man pasiūlytų bendradarbiauti, su kuo nesutampa mano nuomonė, aš atsirinkčiau. Tačiau mano atveju yra kompanijos, kurios dirba Lietuvoje, moka mokesčius ir t.t. Ir jeigu jos nori su manimi bendradarbiauti marketingo tikslais, aš tikrai nieko prieš neturiu. Žinoma, kol neprasidėjo tai, jog turėčiau joms pataikauti, dėti jų logotipus ir pan.“, – kalbėjo T. Černiauskas.

Jis patikino, kad visą „Cechas: Vilnius“ galerijoje esančią balionų instaliaciją jis kūrė vienas ir turėjo visišką laisvę.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą