Veidai

2019.05.02 21:06

„Eurovizijos“ maištininkai islandai: lengviau įsivaizduoti pasaulio, o ne kapitalizmo pabaigą

LRT.lt 2019.05.02 21:06

Islandai į „Euroviziją“ paprastai siunčia sentimentalią muziką. Tačiau į netrukus Tel Avive vyksiantį konkursą Islandija nutarė išsiųsti grupę, kurios muzika nė iš tolo neprimena populiariosios muzikos ir dainų apie meilę ar vienybę.

Islandų grupės „Hatari“ dainos „Hatrið mun sigra“ žodžiai išties niūrūs. „Eurovizijoje“ skambėsiančiame kūrinyje dainuojama apie triumfuojančią neapykantą, kuri nugalės Europą ir suardys jos „melo voratinklį“.

Kaukėmis ir spygliais Reikjaviko scenoje pasipuošę atlikėjai nacionalinį Islandijos „Eurovizijos“ atrankų konkursą nugalėjo savo daina skleisdami antikapitalistinę žinutę.

Ši save techno-distopine laikanti grupė ir rėksmingai dainos žodžius traukiantis solistas Matthias Tryggvi Haraldssonas nepaliko abejingų nei tarp Islandijos jaunimo, nei tarp vyresnių žmonių, pranešama BBC. 

„Jaučiame didžiulę pagarbą šiam projektui, į kurį mus išrinko mūsų šalis. Dar vienu žingsniu priartėsime prie savo plano sunaikinti kapitalizmą“, – po pergalės per nacionalinę televiziją kalbėjo grupės solistas.

Vaikus sužavėjo grupės industrinė techno muzika ir gotikinis stilius – dygliuotos kaukės, grandinės ir batai su platformomis. Pritardami vokalistui, jaunieji grupės gerbėjai kartu traukė ir tūžmingus dainos žodžius.

Jaunuolių tėvai taip pat pasidavė šiai karštinei. Jie ėmė naršyti Reikjaviko parduotuves ir ieškoti savo atžaloms aprangos detalių, kad šie per Pelenų dieną, kuomet Islandijoje švenčiamas Helovinas, galėtų persirengti „Hatari“ grupės nariais.

Skelbia ne vien antikapitalistines idėjas

Pasak grupės narių, jų dalyvavimas „Eurovizijoje“ yra politinis nepritarimo Izraelio valdžiai pareiškimas, nors dainoje apie šalį ir neužsimenama. Dainų konkursas šiemet rengiamas Tel Avive, nes praėjusiais metais jį laimėjo Izraeliui atstovavusi Netta Barzilai.

Nulipę nuo scenos, „Hatari“ nariai tampa šiltais, mandagiais ir iškalbingais vyrukais. Kontrastą jų sceniniam įvaizdžiui kuria jų vilkimi mėlyni sportiniai kostiumai, ant kurių puikuojasi pramanyto gaiviųjų gėrimų gamintojo „SodaDream“ logotipas, rašoma BBC.

Nors yra sukurtas ir šio gaiviojo gėrimo interneto puslapis, tokio gėrimo Islandijoje iš tiesų nėra. Šis ženklas – sarkastiška užuomina į Izraelyje esančią kompaniją „SodaStream“, kurią praėjusiais metais nusipirko bendrovė „PepsiCo“.

Grupės nariai aštriai kritikuoja Izraelio vykdomą politiką prieš palestiniečius. Ne mažiau ekscentriškas ir grupės narių viešai metamas iššūkis Izraelio ministrui pirmininkui Benjaminui Netanyahu. Muzikantai jam siūlo sudalyvauti islandiškose imtynėse pačiame Tel Avive.

Kritikai svarsto, kodėl „Hatari“ apskritai sutiko dalyvauti „Eurovizijoje“ ir teigia, kad jų siunčiama neapykantos žinutė didelės naudos palestiniečiams neatneš.

Kai kurie islandai mano, kad Islandijos nacionaliniam transliuotojui reikėjo netransliuoti grupės pasirodymo.

„Ši kritika suprantama ir mes džiaugiamės, kad vyksta rimta diskusija apie konkurso politiką“, – BBC kalbėjo M. T. Haraldssonas.

Jo ir Klemenso Nikulássono Hannigano 2015 m. įkurta „Hatari“ staigiai išpopuliarėjo kaip pogrindžio muzikos grupė. Komandą papildžius talentingiems šokėjams, choreografams, menininkams ir grafikos dinaineriams, dabar grupė save apibūdina kaip „multimedinius pasirodymus rengiantį kolektyvą.“

Paklausus, apie ką yra jų daina, grupės nariai paaiškino: „Mūsų nuomone, daina „Hatrið mun sigra“ yra apie distopiją, joje dainuojama apie galingus ir bejėgius žmones, apie viltį ir beviltiškumą.“

„Tai – tamsi ateities vizija, įspėjimas apie tai, kas, mūsų nuomone, gali virsti realybe, jeigu nemylėsime vieni kitų. Europoje plinta populizmas. Mūsų tikslas yra pasirodyti Tel Avive ir laimėti „Eurovizijos“ dainų konkursą“, – BBC kalbėjo K. N. Hanniganas.

Ir „Hatari“ išties gali pavykti nugalėti. „Hatrið mun sigra“ patenka į gegužę vyksiančio konkurso dainų favoričių sąrašą. Jeigu grupė „Eurovizijoje“ laimėtų pirmą vietą, Islandijai tai būtų pirmoji pergalė dainų konkurse. 1999 m. ir 2000 m. šalis „Eurovizijoje“ liko antroje vietoje.  

Anot „The Independent“, 2018 m. pabaigoje grupė „Hatari“ intrigavo žinia apie savo išsiskyrimą. Nutraukti grupės veiklą jie buvo nutarę todėl, kad jiems nepavyko pasiekti savo tikslo sugriauti kapitalizmą. M. T. Haraldssonas pripažino, kad „panaikinti kapitalizmą buvo per didelis siekis. Lengviau įsivaizduoti pasaulio nei kapitalizmo pabaigą. Mes vis dar norime jį sunaikinti, – kalbėjo jis, – bet kol tai darysime, galbūt norėtume parduoti ir keletą marškinėlių.“