Veidai

2019.04.29 12:35

Rašytoja Akvilina Cicėnaitė tapo filmo apie Australijos lietuvius heroje: būti geru lietuviu – ne vienas būdas

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.04.29 12:35

Lietuvai tampant vis atviresne pasauliui, turime labai daug galimybių save tam pasauliui pristatyti naujai, sako rašytoja Akvilina Cicėnaitė-Charles. Ji tapo naujo lietuviško filmo „Ten būti čia. Australija“ heroje, o filmo režisierė Audra Avižiūtė tikina, kad svetur gyvenantys lietuviai meilę gimtinei gali parodyti ir nemokėdami kalbos.

Visai netrukus LRT PLIUS eteryje – filmo „Ten būti čia. Australija“ premjera. Filmo režisierė – LRT TELEVIZIJOS naujienų reporterė A. Avižiūtė, kuri sako, kad idėja sukurti filmą apie Lietuvos išeivius Australijoje kilo pastebėjus vieną tendenciją.

„Pasirodė nesąžininga, kad labai daug dėmesio skiriame Amerikos lietuviams. Žinome ir apie lietuvius, kurie gyvena Pietų Amerikoje, išsibarstę po visą Europą. Bet į kitą pasaulio kraštą atsisukame kur kas rečiau“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ tikina filmo režisierė.

Viena filmo herojų tapo knygas lietuviškai rašanti A. Cicėnaitė-Charles, kuri Australijoje gyvena jau 7 metus. Ji sako, kad įdomiausia buvo pristatyti savo perspektyvą ir požiūrį į tai, kaip būti lietuviu Australijoje.

„Noriu kelti klausimą, kas yra lietuvybės puoselėjimas? Ar tai tikrai tik tautinė atributika – šokiai, dainos? Tiesa, pati dalyvauju lietuvių bendruomenės veikloje Sidnėjuje, bet kartu kviečiu įsigilinti į šią sąvoką, ką mums reiškia XXI amžiuje būti lietuviu, kas yra mūsų tautinė tapatybė. Manau, kad yra ne vienas būdas būti geru lietuviu. Lietuvai tampant vis atviresne pasauliui, turime labai daug galimybių save tam pasauliui pristatyti naujai“, – kalba rašytoja.

Pasak A. Avižiūtės, nustatyti, kiek Australijoje gyvena lietuvių yra sudėtinga, nes pastarųjų metų duomenų rasti nepavyko.

„Paskutiniai skaičiai, kuriuos pavyko rasti – 2011–2012 metų. Tuo metu buvo skaičiuojama, kad Australijoje gyvena apie 14 tūkst. lietuvių. Bet ir pati lietuvių bendruomenė tarpusavyje kalbasi, ir pašnekovai kalba, kad ko gero jų yra šiek tiek daugiau, tik ne visi bendruomenėms priklauso“, – teigia režisierė.

Herojų filmui režisierė su komanda ieškojo pati, o įtikinti pašnekovus papasakoti savo istorijas buvo kur kas lengviau, nei tikėjosi. Labiausiai režisierę nudžiugino tai, kad visi filmo herojai puoselėja lietuvybę, nors kai kurie net nemoka lietuvių kalbos.

„Visi jie lietuvybę supranta savaip, atranda kelią puoselėti savaip. Pora filmo herojų net nešneka lietuviškai – jų tėvai arba seneliai atvyko į Australiją, bet vis tiek randa būdą, kaip save pristatyti ir didžiuotis. Vienas iš pašnekovų – žurnalistas Jonas – sakė, kad jo nuomone geriausias būdas būti lietuviu – būti geru australu, nes nuveikęs kažką gero turės progą garsiai pasakyti, kad yra lietuvis“, – pasakoja A. Avižiūtė.

Filmo „Ten būti čia. Australija“ premjera – jau šį trečiadienį, gegužės 1 dieną 20 val. per LRT PLIUS.

Plačiau apie filmą – laidos įraše (nuo 14.57 min)