Veidai

2019.04.25 20:58

Miuziklas „Lituanica“ tęsia premjerų turą: publikos ovacijos ir kviestinių svečių mintys apie tautiškumą

Lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno istorija paremtas miuziklas „Lituanica“ Vilniuje ketvirtadienį vykusioje premjeroje sulaukė gausių publikos ovacijų ir šūksnių. Savo mintimis apie miuziklo žanrą ir tautiškumą mene dalijosi ir į premjerą susirinkę kviestiniai svečiai.

Į sušiuolaikintą Dariaus ir Girėno, kurie lėktuvu sėkmingai perskrido Atlanto vandenyną, istoriją pasakojančio miuziklo „Lituanica“ premjerą sostinėje susirinko pilnutėlė „Siemens“ arena. Sugniaužusi kvapą publika stebėjo ir klausėsi kiekvieno kūrinio, atliekamo gausaus būrio garsių Lietuvos atlikėjų bei šokėjų.

Po pirmosios miuziklo dalies žiūrovai artistus apdovanojo gausiais plojimais ir džiugiais šūksniais. Savo susižavėjimu ypatinga miuziklo tematika prieš jam prasidedant dalijosi ir kviestiniai svečiai.

Išvysti pirmąją premjerą Vilniuje atvyko aktoriai Emilija Latėnaitė, Rimantas Bagdzevičius, Dovilė Vilūnaitė, Elzė Gudavičiūtė, Gražina Baikštytė, laidų vedėjai Justinas Jankevičius, Gabrielė Martirosianaitė, Dominykas Vaitiekūnas, Daiva Žeimytė, operos solistas Vytautas Juozapaitis, dainininkai Mantas Jankavičius, Deividas Norvilas ir kiti.

Portalui LRT.lt renginio svečiai pasakojo, kad itin džiugina tai, jog šis miuziklas prisideda prie lietuvių tautiškumo skatinimo.

„Šiandien jaučiu tą didelę šventę ir man yra labai džiugu. Pirmiausia džiugu dėl lietuvių sąmoningumo, kad jie irgi pradėjo kurti savo istorijas, kurias mes turime ir atkreipiame dėmesį. Džiugu, kad kaip tauta atrandame, kuo didžiuotis, o ne tik peikti ir tobulinti save. Tikiuosi būti dar labiau įkvėpta“, – sakė miuziklo žanrui neabejinga aktorė E. Latėnaitė.

J. Jankevičius portalui LRT.lt sakė, kad jį itin žavi miuzikle apdainuojamos istorinės asmenybės, o tautiškumo ir tautinės savimonės kėlimas per meną ir yra viena iš pagrindinių meno funkcijų.

„Be to, kai kalbame apie tokius legendinius žmones, kaip Darius ir Girėnas – tai yra fantastika. Man Steponas Darius yra viena iš įspūdingiausių asmenybių, kuri ir dabar labai aktuali. Tai žmogus, kuris grįžęs iš išeivijos atsinešė visas žinias, kurias sukaupė. Jis buvo Lietuvos sporto krikštatėvis ir atvežė pirmąją Lietuvos religiją į mūsų šalį – krepšinį“, – tikino J. Jankevičius.

Jis miuziklo žanrui neabejingas jau seniai, o spektaklius su mylimąja Greta Mikalauskyte vyksta žiūrėti ir kitose šalyse: „Pirmą miuziklą esu matęs Lietuvoje – buvo fantastiškas miuziklas „Aidas ir Aida“ su Giedre Kilčiauskiene. Man buvo labai gražu. Po to šį žanrą buvau užmiršęs, bet vėliau gavau progą apsilankyti Londone viename miuzikle ir iš naujo įsimylėjau šį žanrą. Nepaisant to, kad Lietuvoje esu matęs ir nelabai gerų miuziklų, pats žanras man yra fantastiškas. Būna, kad sėdame į lėktuvą ir skrendame žiūrėti miuziklo.“

Operos solistą V. Juozapaitį žavi ir muzikinė miuziklų pusė. „Miuziklas yra operetės pusseserė, o operetė – operos. Miuziklas visuomet dainuojamas mikrofono pagalba, todėl dainavimo technika šiek tiek kitokia – lankstesnė, arčiau populiariosios muzikos. Kartais pas mus į miuziklą žiūrima pro pirštus – kad dainuoti gali bet kas iš gatvės, bet taip nėra, tam reikia daug įdirbio“, – portalui LRT.lt sakė jis.

 „Lituanicos” legenda scenoje didingai atsiskleidė ne tik istoriniais faktais, bet ir per meilės vingius, žmogiškumo prizmę, per dramos, aistros ir humoro filtrus.

Šiuolaikinę Dariaus ir Girėno istorijos interpretaciją miuzikle kuria tarptautinė menininkų, istorikų ir aviatorių komanda iš Lietuvos bei Lenkijos. Pagrindiniai vaidmenys patikėti jaunosios kartos talentams: Vaidui Baumilai (Steponas Darius), Monikai Pundziūtei-Monique (S. Dariaus žmona Jaunutė), Jokūbui Bareikiui (Stasys Girėnas), Rafailui Karpiui, Vidui Bareikiui, Linai Rastokaitei ir kitiems. Tuo tarpu istorijos autentiškumą miuziklo kūrėjams išsaugoti padeda Lietuvos aviacijos muziejaus ekspertai, aviacijos entuziastai ir S. Dariaus šeimos nariai.

Šiame pastatyme skamba 30 originalių, specialiai miuziklui „Lituanica“ sukurtų muzikos kūrinių, itin turtingų stilistine prasme. Muziką kuria kompozitorius Gintautas Venislovas, libreto autorius – Martynas Bialobžeskis, režisierius – Mantas Verbiejus, kostiumų dailininkė Ieva Ševiakovaitė.