Veidai

2019.04.20 18:43

Indrė Stonkuvienė: kalbėdama apie savo išgyventas emocijas apsinuoginu

Audinga Satkūnaitė, LRT.lt2019.04.20 18:43

Iniciatyvos „Moterų pasaulyje“ įkūrėja, televizijos laidų vedėja ir rinkodaros specialistė Indrė Stonkuvienė viena pirmųjų prabilo apie tai, kad motinystė nėra tik gražus gyvenimo paveikslėlis. Po penkerių metų visa tai peraugo į moteris vienijančią iniciatyvą. „Kiekvieną kartą atsistojusi kalbėti prieš moteris apie savo išgyventas emocijas ir patirtį, visiškai apsinuoginu ir panyru į sunkius prisiminimus. Tačiau žinau, kad atgal gaunu su kaupu“, – portalui LRT.lt sakė I. Stonkuvienė.

Į motinystę – ne iš gražiosios pusės

Žinoma moteris pasakojo, kad prieš beveik penkerius metus išgyveno sudėtingą laikotarpį ir jautėsi išsibalansavusi. Tuo metu ji buvo pristabdžiusi visas savo veiklas ir visiškai atsidavusi motinystei.

„Tada sau uždaviau klausimą, ką aš noriu veikti toliau. Ar susikoncentruoti tik į motinystę? Tarsi suvokiau, kad tam tikrą duoklę jai jau atidaviau. Tuomet ir gimė pirmieji juokingi vaizdo įrašai apie mamų pasaulį. Aš į tam tikras problemas ir išgyvenimus pažvelgiau kitaip, per juoko prizmę“, – sakė I. Stonkuvienė.

Anot jos, tokį žingsnį išprovokavo ir tai, kad būtent tuo laiku socialiniuose tinkluose buvo įsivyravusi tobulybė su gražiomis nuotraukomis, nuostabiomis mamomis ir vaikais.

„Tuomet tu žiūri į tokias nuotraukas, į savo vaiką, kuris yra ką tik suvalgęs sūrelį ir yra aptapšnojęs sofą, išpurvinęs tave, ir galvoji: „Kokia aš bloga mama“. Taigi tokios situacijos tave verčia jaustis prasčiau nei iš tiesų turėtum. Aš parodžiau, kokia yra realybė ir sulaukiau didelio palaikymo iš kitų moterų, kurios išgyveno tą patį“, – tikino pašnekovė.

Pasak I. Stonkuvienės, kalbėti apie netobulumą ir nesėkmes ji pradėjo vien dėl to, kad jaunas žmogus, matydamas tik tobulą vaizdą, nepagalvotų, kad patiriant pogimdyvinę depresiją ar kitokius sunkumus, tampa prastesniu.

„Norėjosi parodyti buvimo mama užkulisius ir praverti širmą, bei pasakyti, kad ir tai yra normalu. Kiekvieną etapą reikia patirti ir žinoti, kad jis egzistuoja. Kiekvienas jį gali išgyventi skirtingai, nes žmonės yra skirtingi. Tačiau tą nutylėti, nuslėpti ar to gėdytis yra nenormalu, nes vieną dieną tai gali tapti sprogimu gyvenime“, – tvirtino žinoma moteris.

I. Stonkuvienės tvirtinimu, egzistuoja trys moterų tipai: moterys, kurios išgyveno sunkųjį etapą, moterys, kurios yra tame etape, ir moterys, kurios dar tik jame bus“. Ir tai, anot jos, nepriklauso nei nuo amžiaus, nei nuo socialinės padėties, nei nuo statuso. 

Du vaikus turinti moteris tikina, kad šiuo metu šeimos namuose egzistuoja tam tikros taisyklės, kurios galioja vaikams. Tačiau, pasak I. Stonkuvienės, pirmiausia reikia suvokti, kad vaikas yra žmogus su savo poreikiais ir nuotaikomis.

„Namai nėra kareivinės, todėl neišvengiame ir palepinimo. Mes labai dažnai užgožiame patį vaiką. Juk ir mums būna rytų, kai sunku keltis, neturime nuotaikos, todėl ir vaikas negali būti visada linksmas, nes jis nėra robotas“, – mintimis dalinosi moteris.

Apjungia moteris bendrystei

Pasak I. Stonkuvienės, vieną dieną mamų pasaulis išaugo iki moterų pasaulio. Netrukus jos iniciatyvai „Moterų pasaulyje“ bus metai.

„Mes padedame moterims kabintis į gyvenimą, nesijausti vienišoms, ypač toms, kurios augina negalią ar įvairius sindromus turinčius vaikus. Tuo pačiu norisi visuomenę supažindinti, kad yra ir kitokių šeimų, ir kitokių moterų, kurios išgyvena sudėtingus gyvenimo periodus. Parodyti, kad nėštumas ir vaiko gimimas atneša ne tik gėrio ir grožio puokštę, bet ir kitokių momentų. Dažnai moterys, išgyvenančios sunkias gyvenimo akimirkas, jaučiasi prastesnėmis mamomis ir tai nėra normalu“, – kalbėjo pašnekovė.

I.Stonkuvienė sakė, kad prie iniciatyvos „Moterų pasaulyje“ atsiradimo nemažai prisidėjo ir jos apsilankymas Santariškių vaikų onkologijos skyriuje. Čia ji sutiko mamą, kuri viena augina visiškai neįgalų berniuką. Ši moteris ir tapo pirmąja moterų susitikimo heroje, kurių šiuo metu jau yra apie 15.

„Sergančiais vaikais rūpinamasi nuolat, tačiau kas pasirūpina mamomis, kurios dienų dienas praleidžia tame skyriuje ir atsisako viso savo gyvenimo, netgi paprastos kasdienybės ir jos smulkmenų. Tuomet aš pasakiau, kad noriu padėti šiai moteriai“, – atviravo pašnekovė.

Suorganizuoti pirmąjį susitikimą su moterimis I. Stonkuvienę paskatino ir noras susitikti su savo sekėjomis akis į akį ir padėkoti joms už palaikymą. Tuo pat metu viešumą buvo pasiekusi žinutė apie jos pačios išgyventą pogimdyvinę depresiją.

„Kas mus gali geriau suprasti nei mes viena kitą, išgyvenančios tą patį. Dabar kiekvienas mūsų susitikimas turi vis kitą heroję ir skirtingą istoriją. Mes norime parodyti kitokias moterų gyvenimo spalvas ir tai daryti ne per verkšlenimą, skundimąsi ar pyktį“, – teigė pašnekovė.

Jos tikinimu, moterys atsiradus vaikui, save nustumia į antrą ar netgi trečią planą ir pamiršta save. O iš tiesų, anot I. Stonkuvienės, norint kažką pakeisti pirmiausia reikia pamilti save, nes tik gerų emocijų ir meilės sau kupinas žmogus gali judėti į priekį.

„Reikia stengtis pakelti savo savivertę. Vien tai, kad lietuvių moterys net nemoka priimti komplimentų, labai daug pasako apie mus. Tai, ką tokiu atveju mes galime duoti savo vaikams, aplinkai ir šeimai?“, – svarstė moteris.

Anot I. Stonkuvienės, kiekvienai moteriai stoti ir prabilti apie patiriamus motinystės sunkumus, yra sudėtingas žingsnis, nes bijoma visuomenės pasmerkimo. Ji pastebi, kad šiais laikais pasitikėjimas vienas kitu yra labai retas dalykas, o pasitikėti trukdo tai, kad aplinkui yra daug nusivylusių žmonių, kurie netgi į pagyrimus reaguoja klausimu: „Ko nori?“.

„Galbūt mes vis dar turime mūsų vyresnės kartos įdiegtą mąstymą ir mums sudėtinga praplėsti savo suvokimo ribas, akiratį tam, kad pamatytume, jog būna ir kitaip. Sakoma, kad anksčiau nebūdavo vakarėlių, narkotikų, neįgalių vaikų. Visko būdavo, tačiau visi gėdydavosi tą pripažinti. Mes negalime į visuomenę nepriimti neįgalaus vaiko ar tokį vaiką auginančios mamos“, – kalbėjo pašnekovė.

Susitikimų metu savo patirtimi ir išgyvenimais dalinasi ir pati I. Stonkuvienė. Anot moters, tokiu būdu padėdama kitoms, ji padeda ir sau.

„Aš į skaudžias moterų istorijas žiūriu ne su gailesčiu, o permąstydama vertybes ir tai, kokioje visuomenėje mes gyvename. Nemaža dalis žmonių turi kompleksų ir yra pikti, o aš pasisakau už gerumą be pavydo ir negatyvumo“, – tvirtino pašnekovė.

Motinystė – tik papildomas vaidmuo

Pasak I. Stonkuvienės, moteris dažnai lydi gėdos jausmas, kurios kyla, pavyzdžiui, dėl tokių minčių, kaip ką pagalvos kaimynas. Tačiau, pašnekovės įsitikinimu, tai turėtų būti visai nesvarbu.

Anot pašnekovės, moteris yra linkusi ir kaltinti save, jog ji yra bloga mama.

„Jeigu moteris nori išeiti pavakarieniauti ar pašnekėti su draugėmis, tai tikrai nereiškia, kad ji taps blogesne mama. Geriau būti energinga, kupina meilės nei namuose su vaikais užsisėdėjusia mama“, – sakė I. Stonkuvienė.

Jos manymu, kiekviena moteris turi rasti tik jai tinkantį būdą, kaip suderinti motinystę ir buvimą savimi.

„Nebūtina visoms pradėti kurti juokingus vaizdo įrašus ar organizuoti renginius. Aš niekada nesu bedusi pirštu į kitą žmogų ir sakiusi; „Taip daryti negalima“ arba „Taip reikia daryti. Kiekvienas žmogus turi savęs paklausti, ar jis jaučiasi laimingas. Jeigu atsakymas teigiamas, tai viskas gerai“, – tikino I. Stonkuvienė.

Pasak jos, tapus mama ar atsiradus vaikams nereikia savęs suvertinti, nes dėl to senoji „tu“ niekur nedingsta. Tiesiog gyvenime atsiranda papildomas vaidmuo.

„Tu nesi tik mama. Mes dažnai netgi savo vyrams tampame mamomis, o ne žmonomis. Kartais moterys iš tiesų pasimeta tarp vaidmenų. Dėl aš noriu moterims priminti, kad jos ne tik mamos, bet ir moterys“, – kalbėjo I. Stonkuvienė.

Ji pastebi ir tai, kad žmonės dažniausiai nemoka kalbėti netgi apie emocijas, tarsi egzistuotų tik linksma arba liūdna, gera arba bloga. Tačiau, anot I. Stonkuvienės, jų yra kur kas įvairesnių.

Pašnekovės įsitikinimu, moterys padėdamos sau ir suvokdamos, kad tai nėra savanaudiška ir egoistiška, galės praplėsti savo pasaulėžiūrą ir vėliau ištiesti pagalbos ranką kitiems žmonėms.  

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt