Naujienų srautas

Veidai2019.04.23 07:25

Pasipylė knygų kaip iš gausybės rago: parašyti gali (ne) bet kas

Pastaruoju metu knygas vieną po kitos leidžia aktoriai, atlikėjai, humoristai, influenceriai... Tai kelia diskusijas, ar tikrai knygą gali parašyti bet kas ir kokia šiandien yra knygos vertė. Balandžio 23-oji – Pasaulinė knygos ir autorinių teisių diena. Šia proga siekiama pabrėžti knygos vertę ir apginti autorių teises.

Portalo LRT.lt pakalbinti neseniai knygas išleidę autoriai pabrėžia nesakantys, kad jų kūriniai – literatūros šedevrai, kurie kada nors būtinai taps klasika: vieni tikina tiesiog norėję prajuokinti skaitytoją, kiti – pasidalyti asmeninėmis, kartais ir skaudžiomis patirtimis bei požiūriu.

Aktorius Marius Repšys pasakoja, kad rašyti norėjo nuo vaikystės, tačiau pradėjo tik būdamas 31-erių. Šiuo metu knygynų lentynose puikuojasi net dvi knygos su jo pavarde ant viršelio. 

„Heraklis Nr. 4“ (bendraautorė Laisvė Radzevičienė) pasakoja apie išgyvenimus žmogaus, balansuojančio tarp euforijos ir noro išnykti, tarp tobulumo siekio ir visiško savęs nuvertinimo. „Šokis su tamsa“ (bendraautorius Karolis Petryla) – pasakojimas apie patirtį sergant depresija.

Vis dėlto, kas paskatino parašyti knygą, autorius sako ir pats tiksliai nežinantis – susidėjo daugybė skirtingų aplinkybių: susikaupė asmeninių patirčių, įkvėpė aktorė Beata Tiškevič, padovanojusi savo knygą, o taip pat Charleso Bukowskio kūryba, kuri M. Repšiui pasirodė labai artima.

Aktorius įsitikino, kad parašyti knygą nelengvas darbas, reikalaujantis nemažai laiko. Mariui teko susikurti tam tikrą darbotvarkę, pavyzdžiui, autobiografinį romaną „Heraklis Nr. 4“ aktorius kartais rašydavo po 6-7 valandas per dieną.

Be to, tai gali pareikalauti nemažai valios pastangų – rašyti tenka nesvarbu, yra įkvėpimas ar ne. „Čia panašiai, kaip ir su vaidyba teatre – ne visada ant scenos pasirodai kupinas įkvėpimo. Taigi būdavo dienų, kai tiesiog reikėdavo prisiversti sėsti prie darbo“, – portalui LRT.lt sakė žinomas aktorius.

Jis sako, kad pamačius, kaip gimsta knyga, šiek tiek pasikeitė požiūris į autorių darbą ir jų teises: „Yra buvę, kad neradęs knygyne tam tikrų kūrinių, juos parsisiunčiau nevisai legaliai. Tiesa, vėliau vis tiek juos įsigijau. Tačiau pamatęs, koks sunkus autoriaus darbas, dabar tikrai taip nepasielgčiau.“

Šokėjas, fotografas ir nuomonės formuotojas Naglis Bierancas vos prieš porą savaičių pristatė knygą „Ateities žmogaus fenomenas: kaip neknisti sau proto ir džiaugtis gyvenimu“, kurios bendraautorius – psichologas Tomas Lagūnavičius.

Naglis sako, kad anksčiau nesusimąstydavęs apie galimybę parašyti knygą, tačiau sulaukęs leidėjų pasiūlymo, jo atmesti tiesiog negalėjo: „Kadangi neturiu labai griežto, nusistovėjusio darbo grafiko, darbus suplanavau taip, kad galėčiau daugiau laiko skirti rašymui. Juolab, kad žinojau, jog yra tam tikras laikotarpis, per kurį turiu suspėti.“

Rašant knygą buvo visaip – kartais tekstas tiesiog liedavosi, bet būdavo dienų, kai reikėdavo labiau pasistengti. „Kelis sykius perskaičius paties rašytą tekstą, kyla ir įvairių minčių – kažką vertini geriau, kažką prasčiau, kažkuo trumpam suabejoji“, – prisimena Naglis.

Jis atskleidžia, kad prie knygos būtų užtrukęs daug ilgiau jei ne Rasa Vilnienė: „Tas knygos rašymas – ilgi pasimatymai su Rasa ir įjungtu diktofonu. Ji man uždavinėjo įvairius klausimus, kuriuos turėjau atsakyti ir jai, ir sau.

Ne visi klausimai buvo malonūs ar patogūs. Kartais jaučiausi tarsi sėdėdamas psichologo kėdėje. O vėliau visa tai reikėjo išrašyti, papildyti, tad nemažai kalbėdavomės ir telefonu. Džiaugiuosi, kad nebuvau paliktas vienas – su Rasa buvome neišskiriamas duetas.“

Vaikino gerbėjai ir sekėjai, kurių socialiniame tinkle yra apie 228 tūkst., knygoje gali atpažinti jam būdingą charakterį – tai nėra autobiografinė knyga, o veikiau N. Bieranco mintys, požiūris apie kasdienio gyvenimo supratimą, jo vertę, veiksmus, kurie padeda realiuoti planus, atskleidžiamos savotiškos jo sėkmės paslaptys.

Paklaustas, ar knygą gali parašyti bet kas, Naglis šypsosi – o kodėl negali? „Nebūtinai ta knyga turi būti grožinė literatūra. Kim Kardashian išleido savo asmenukių albumų, o humoristas Olegas Šurajevas šmaikščiai išdėstė, kad knygą gali parašyti bet kas.

Kiekvieno asmeninis reikalas, kokį turinį kurti, taip pat ir kiekvieno pasirinkimas, kokį kūrinį pirkti. Beje, tie, kurie sako, kad knygą gali parašyti bet kas, paprastai jos taip ir neparašo“, – įsitikinęs jis.

Išties, humoristo Olego Šurajevo knygos pavadinimas teigia: „Knygą gali parašyti bet kas“. Pats autorius pasakoja, kad veikiausiai vieni su tokiu teiginiu sutiks, kiti – ne, tačiau visi bus teisūs.

„Nėra vieno teisingo požiūrio. Gyvename laikais, kai bet kas gali daryti bet ką. Žinoma, knygai reikia tam tikrų investicijų, laiko ir pastangų, tačiau labai norint, viskas įmanoma. Juolab, kad ta knyga nebūtinai turi būti tokia tradicinė, kaip daugelis įsivaizduoja“, – poralui LRT.lt sako jis.

Knygos pavadinimas, anot jo, veikiau šmaikštus posakis, žiupsnelis saviironijos, kurios netrūksta ir pačioje knygoje, geras rinkodaros sprendimas, pritraukęs nemažai dėmesio ir sulaukęs skirtingų vertinimų – vieniems kėlęs šypseną, kitiems – susierzinimą.

Tačiau tai natūralu, nes pasak Olego, žmonės linkę prieštarauti – jei pasiskundi, kad nesi labai gražus, puola raminti, kad taip nėra, o jei teigi, kad knygą gali parašyti kiekvienas, skuba nesutikti.

„Yra įsitikinusių, kad knyga – kone šventas dalykas, kuris turi būti rašomas laikantis tam tikrų nusistovėjusių taisyklių. Tačiau pasirodžius mano knygai, aš iškart sakiau, jog tai yra lengvo pobūdžio, laisvalaikiui skirta knyga, kuri galbūt pakels nuotaiką ar privers nusijuokti. Tai nėra rimta literatūra ir netgi neturi pretenzijos tokia būti.

Manau, kad nereikia į viską žiūrėti taip rimtai. Aš ir į save nežiūriu pernelyg rimtai – moku iš savęs pasijuokti. Taigi, jei kiti gali parašyti knygą, galiu ir aš“, – šypsosi humoristas.

Jis pasakoja, kad kūrinys „Knygą gali parašyti bet kas“ gimė palaipsniui ir neturint tikslo parašyti knygą: „Mano darbas susijęs su kūryba, rašau daug tekstų stand up’ams, tad kartais lieka nepanaudotos medžiagos. Po truputį gimė idėja visą ją sudėti į knygą. Tikrai nebuvo taip, kad vieną rytą nubudęs supratau, kad turiu parašyti knygą“, – sako O. Šurajevas.

Vis dėlto, jis patikina, kad parašyti knygą galbūt nėra labai sudėtinga, tačiau nėra ir labai lengva – prireikė ir laiko, ir pastangų. „Aš, iliustratorė, redaktoriai, komanda, su kuria tarėmės dėl įvairių kūrybinių sprendimų – visi turėjome kaip reikiant padirbėti“, – patikina Olegas.

Prieš pusmetį debiutinį romaną „Turnė“ pristatė ir grupės „G&G Sindikatas“ narys Kastytis Sarnickas-Kastetas. Knygoje pasakojama apie 15 metų gyvuojančią roko grupę „Alkūninis velenas“, kurios nariai leidžiasi į 10 dienų koncertinį turą po Airijos ir Didžiosios Britanijos miestus.

„Rašydamas knygą nevargau, parašydavau atskirus skyrius, eidavau į kavinę, skaitydavau juos ir širdyje kikenau, o kartais sudrėkdavo akys. Blogiausia, kad vėliau šią knygą išmokau kone atmintinai ir ilgai negalėjau paimti jos į rankas. Gavęs popierinį variantą, prisileidau vonią, atsiverčiau ir supratau – aš tikrai parašiau velniškai gerą tekstą“, – pristatydamas savo kūrinį portalui LRT.lt yra sakęs atlikėjas.

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi