Naujienų srautas

Veidai2019.04.22 09:28

Jaunimo numylėtiniai patarė, kaip palengvinti paauglystę: nereikia bandyti pritapti ir vaikytis madų

Paauglystė – laikotarpis, kurį kiekvienas vaikas išgyvena skirtingai, tačiau svarbiausia neigiamų emocijų nelaikyti savyje, nes vėliau jos gali grįžti su kaupu, portalui LRT.lt sakė jaunosios kartos dainininkė Marija Grabštaitė. Atlikėjas Gabrielius Vagelis pridėjo, kad paaugliams individualumas turėtų būti svarbesnis už norą pritapti.

Paaugliškas maištas, noras būti išgirstam ir santykiai su kitais žmonėmis – tokias temas nagrinėja naujasis LRT serialas „Bloga mergaitė“. Jo premjeroje dalyvavę jaunosios kartos atstovai portalui LRT.lt pasakojo apie savo paauglystę ir pasidalino patarimais, kaip į ją įnešti pozityvumo.

M. Grabštaitė: mama man leido klysti

Dainininkė M. Grabštaitė prisipažino, kad paauglystėje buvo maištinga – viską darydavo atvirkščiai, nei reikėtų.

„Mėgdavau keisti visų planus ir niekada nebuvau monotoniška. Mokykliniame amžiuje visko buvo, kariaudavome su mama, nes mano charakteris buvo toks, kad jei ji pasakė vienaip, man reikėjo išbandyti, kaip yra kitaip“, – prisiminė M. Grabštaitė.

Dėl tokio merginos būdo kildavo ginčų su tėvais, tačiau jie jos poelgiams visuomet buvo atlaidūs. „Turiu labai gerą mamą – ji man leido klysti, nes taip visko išmokau pati, subrendau. Visos klaidos davė labai geras pamokas. Mes su mama pykomės, bet viskas baigdavosi gerais sprendimais, nes pasimokydavau iš savo klaidų. Ji sakydavo, kad griūk, krisk, bet pati atsikelsi ir nueisi“, – tikino atlikėja.

Pasak M. Grabštaitės, paauglystės sumišimai jai padėjo gyventi taip, kaip gyvena dabar, išugdė jos dabartinį charakterį: „Užsibrėžiu sau tikslus ir jų siekiu, esu užsispyrusi, turiu savo nuomonę, bet tam reikėjo labai daug laiko.“

Patarti kitiems paaugliams, kaip lengviau susitvarkyti su savo emocijomis atlikėjai nelengva, nes visi paauglystę išgyvena individualiai. Tačiau ji patarė daugiau kalbėtis ir neužsisklęsti.

„Man irgi buvo etapas, kai buvau užsidariusi, su niekuo nešnekėjau. Padėjo šeima, kuri su manimi šnekėdavosi, ypač mama. Tikrai labai gera išsišnekėti, nes viskas kaupiasi. Kai esi paauglys, turi daug skirtingų emocijų, todėl patariu jų nekaupti ir su kažkuo pasidalinti. Kai viską kaupi savyje, po daug metų tai gali išlįsti labai blogomis formomis. Atraskite, su kuo norite pasišnekėti – draugais, psichologais, šeima“, – sakė M. Grabštaitė.

Joringis Šatas: svarbiausia – rasti įdomios veiklos

Stilistas Joringis Šatas, kitaip nei M. Grabštaitė, paauglystėje maištingas nebuvo. „Buvau labai geras vaikas, paklusnus ir niekada nemaištaudavau, nes nereikėjo – man mama viską leisdavo, manimi pasitikėjo. Nereikėjo įrodinėti savo tiesų. Mano paauglystė tikrai buvo rami, nieko nesu pridirbęs, dėl ko dabar reikėtų gailėtis“, – portalui LRT.lt sakė stilistas.

Paaugliams, kurie vis dėlto susiduria su sunkumais, J. Šatas patarė rasti, kas juos labiausiai domina. Pasak jo, įdomi veikla nukreipia mintis nuo daugelio problemų.

„Kai darai kažką, ką tikrai mėgsti, nėra laiko blogoms mintims ir maištui. Man irgi niekas nekaišiojo jokių veiklų ir dariau tai, kas man pačiam atrodė įdomu. Taip pat patariu nesivaikyti kažkokių madų ir gyventi taip, kaip tau atrodo geriausia. Linkiu neprarasti proto, o su laiku viskas bus gerai“, – kalbėjo J. Šatas.

G. Vagelis: pritapti prie kitų – nebūtina

Paauglystės laikotarpį su teigiamomis emocijomis prisimena ir dainininkas G. Vagelis: „Aplinkiniai žmonės visuomet sakydavo, kad esu labai išauklėtas ir kultūringas paauglys, kad man paauglystės net nebuvo. Man, žinoma, tai pastebėti buvo sunku, nes dažniausiai stebi kitus žmones, o ne pats save. Bet maišto ir ėjimo prieš taisykles visiškai nepatyriau. Gal dar ateityje kažkada bus.“

Atlikėjas sako, kad paauglystėje svarbiausia užmegzti gerus santykius su kitais žmonėmis ir juos palaikyti. „Daugeliui tai mokykloje svarbiausias dalykas – jei tu gerai sutari su visais, tau sekasi geriausiai. Tuomet net nelabai svarbu, kaip mokaisi, nes paauglystėje ne tokios vertybės“, – įsitikinęs G. Vagelis.

Paaugliams jis patarė daugiau rūpintis savo individualumu, o ne kitų nuomone: „Patarčiau nesistengti pritapti ir būti tokiam, kaip visi, nes individualumas – tai, kas labiausiai žavi. Jei tau nėra įdomu būti dideliame draugų būryje, tai ir nebūk, žiūrėk, kas svarbiausia tau pačiam. Svarbiausia yra atsirinkti ir nebijoti apkalbų, nes tai tikrai nėra esmė.“

Naglis Bierancas: supratimas ateina su laiku

Socialinių tinklų žvaigždė, šokėjas ir fotografas Naglis Bierancas paauglystėje susidūrė su sunkumais. Jis sako, kad visuomet norėjo kovoti už savo tiesą, net jei tai reiškė nemalonias pasekmes.

„Mokyklos laikais buvau toks, kuris labai „drasko akis“. Man atrodydavo, kad turiu kažkokią tiesą ir ji vienintelė teisinga. Visada buvau mėgėjas ginčytis su mokytojais, o dėl to visuomet sėdėdavau pas direktorę ir pavaduotoją. Norėjau kovoti ir už savo teisybę, ir už kitų“, – portalui LRT.lt pasakojo N. Bierancas.

Jis tikina, kad vėliau situacija pasikeitė: „Atsimenu, jau kokioje 10–11 klasėje mokytojai pradėjo sakyti, kad labai gera, nes pradedu suaugti. Viskas pradėjo normalizuotis. Bet buvo momentas, kai negalėdavau patylėti. Dabar matau, kad kai kuriose situacijose kažką sakyti beprasmiška arba nereikėtų.“

Paauglystėje N. Bierancui daugiausiai džiaugsmo teikdavo nėjimas į mokyklą. „Man mokykla nepatikdavo. Mano laikais mokykloje klasiokai dažnai darydavo anketas, kurias prašydavo kitų užpildyti, atsakant į klausimus apie save. Ten reikėdavo parašyti ir apie pamokas – rašydavau, kad mėgstamiausia pamoka yra laisva, o nemėgstamiausios – visos. Man mokykloje sėdėti buvo kančia, o smagiausios dienos – atostogų“, – teigė jis.

N. Bierancas patarė turėti kantrybės – laikui bėgant maištauti norėsis mažiau: „Su sistema nepažaisi ir nepakovosi, tuo labiau kai esi paauglys ir už tave atsako tėvai. Reikia tai suprasti, bet kaip tai padaryti, recepto nėra. Supratimas ateina su laiku.“

Apie maištingą paauglę pasakojantis serialas „Bloga mergaitė“ – tik portale LRT.lt

Bloga mergaitė 1 s.
Bloga mergaitė 3 s.

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi