Veidai

2019.04.18 11:06

Šešeri metai be talentingojo Vytauto Šapranausko: archyviniuose kadruose užfiksuotas ir netikėtas amplua

LRT.lt2019.04.18 11:06

Balandžio 18-ąją minimos šeštosios maestro Vytauto Šapranausko mirties metinės. Aktoriaus, įvairių televizijos laidų ir renginių vedėjo mirtis sukrėtė ne tik teatro pasaulį, bet ir visą šalį. Prisiminkime V. Šapranauską, kurio asmenybėje slypėjo ir aktorius, ir laidų vedėjas, ir humoristas, ir netgi bardas.

Vieniems, išgirdus šviesaus atminimo V. Šapranausko pavardę, prieš akis iškyla savyje paskendusio, kitiems – netgi aštraus humoro nevengiančio aktoriaus vaizdas.

Ankstyvaisiais karjeros metais V. Šapranauską buvo galima išvysti ir netikėtame bardo amplua.

Aktoriaus karjerą jis pradėjo 1980 metais, baigęs tuometinę Lietuvos valstybinę konservatoriją (dabartinę Lietuvos muzikos ir teatro akademiją). Kūrybinį kelią jis pradėjo Rusų dramos teatre, kur 1977 metais suvaidino savo pirmajame spektaklyje „Skutarevskis”. Per 13 darbo metų šiame teatre aktorius sukūrė 39 vaidmenis.

1990-aisiais, susikūrus Vilniaus mažajam teatrui, jis tapo šios trupės nariu. Čia V. Šapranauskas suvaidino garsiausius savo vaidmenis Rimo Tumino spektakliuose „Vyšnių sodas“, „Čia nebus mirties“, „Nusišypsok mums, Viešpatie“, „Maskaradas“, „Revizorius“.

1981 metais už Slavos Gorochovo vaidmenį Rusų dramos teatro spektaklyje „Grįžtamasis ryšys“, XXVI Lietuvos teatro meno festivalyje V. Šapranauskas pelnė metų aktoriaus apdovanojimą. 1997 metais už kunigaikščio Zvezdičiaus vaidmenį R. Tumino režisuotame spektaklyje „Maskaradas“ jam buvo įteiktas „Kristoforas“ kaip geriausiam metų aktoriui.

V. Šapranauskas neatsiejamas ir nuo humoro, nevengė jis aštrių juokelių. Aktorius su savo humoro programa keliaudavo po Lietuvą. Televizijos žiūrovai jį galėjo pamatyti per tuometinį LTV kanalą transliuotame improvizacijų šou „Pagauk kampą“.

Aktorius sukūrė ne vieną vaidmenį kine, o už paskutinįjį filme „Valentinas vienas“ aktorius buvo nominuotas „Sidabrinės gervės“ apdovanojimui. V. Šapranauskas garsino ir animacinius filmus. 

Aktorius iš gyvenimo pasitraukė 2013 metais, kai jam buvo 54-eri. Jis palaidotas Antakalnio kapinėse, Menininkų kalnelyje.

In memoriam: Vytautas Šapranauskas

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.