Veidai

2019.04.15 07:29

Aplinkai draugiški žinomų moterų įpročiai: viskas prasideda nuo mažų žingsnelių

Ir maži žingsniai prisideda prie pokyčių, apie tai, kaip stengiasi kovoti su vartotojiškumu ir besaikiu šiukšlinimu pasakoja tinklaraštininkė Simona Burbaitė. Jai antrina ir kitos žinomos moterys – žurnalistė Jovita Vitkauskė, stilistė Agnė Gilytė bei tinklaraštininkė Gabija Varnaitė, portalui LRT.lt papasakojusios, kaip stengiasi išsiugdyti aplinkai draugiškesnius įpročius.

Pastaraisiais metais pasaulyje vis dažniau prabylama apie gyvenimą be šiukšlių („zero waste“), vienkartinio plastiko atsisakymą, atsakingą vartojimą.

Savaitgalį sostinėje vykęs festivalis „Mados infekcija“ lankytojus taip pat pasitiko šūkiu „Mes nekuriame šiukšlių“, o dar prieš festivalį jo sumanytoja Sandra Straukaitė pasakojo, kad pagaliau bunda vienos taršiausių pramonės šakų, mados industrijos, sąžinė.

Vis daugiau žmonių Lietuvoje taip pat pradeda susimąstyti apie savo vartojimo įpročius ir stengiasi prisidėti prie taršos mažinimo.

„Kiekvieną rytą į studiją atsinešu kavos daugkartiniame puodelyje“, – sako žurnalistė, LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ vedėja Jovita Vitkauskė. Ji naudoja bambukinį dantų šepetėlį, o jei namuose pamiršta daugkartinį maišelį pirkiniams, mieliau visus produktus parsineša glėbyje, nei įsigyja vienkartinį maišelį.

„Pastaruoju metu atsakingiau renkuosi ir drabužius. Neperku to, kas yra greita, pigu, nekokybiška ir po poros skalbimų bus išmesta“, – pasakoja žinoma moteris.

Jos teigimu, atliekų mažinimo ir gamtai draugiškesnių sprendimų tema darosi vis aktualesnė, o mes kiekvienas bent šiek tiek pasidomime, kaip sumažinti vartotojiškumą. Tik iš pradžių gali būti sudėtinga – kartais nežinia nuo ko pradėti.

„Kartais į laidą pasikviečiame žmones, kurie dalijasi savo patirtimis šia tema. Tai padeda ir žiūrovams, ir mums, žurnalistams, sužinoti daugiau.

Neseniai „Labas rytas, Lietuva“ studijoje lankėsi mergina, kuri papasakojo, jog naudoja kietą šampūną, kondicionierių, daugkartines makiažo servetėles ir pan. Daugiau sužinojus, kaip galima prisidėti prie taršos mažinimo, tikriausiai kiekvienas pagalvojame, ką galime panaudoti savo namuose ir kasdienybėje“, – sako J. Vitkauskė.

Žinoma knygos „Tavo geriausia draugė“ ir to paties pavadinimo tinklaraščio autorė Simona Burbaitė prieš trejetą metų apie ekologiją ar atsakingą vartojimą per daug nesusimąstydavo.

„Kartą gavau sekėjos žinutę. Ji atkreipė dėmesį į tai, kad dažnai geriu kavą vienkartiniuose puodeliuose ir pasiteiravo, ar nepagalvoju, jog dešimt minučių panaudotas puodukas netrukus tampa šiukšle. Tai privertė pagalvoti apie vartojimo įpročius ir po truputį, nepametant galvos, ieškoti tam tikrų sprendimų“, – portalui LRT.lt pasakoja Simona.

Jau ilgą laiką jos rankinėje – daugkartinis pirkinių krepšelis, o visai neseniai atsirado ir specialūs daugiakartiniai maišeliai vaisiams bei daržovėms. Kavą išsinešti ji geria iš termosinio puodelio, kuris, merginos teigimu, yra labai patogus ir neužima daug vietos rankinėje, taip pat visai neseniai įsigijo daugkartinio naudojimo šiaudelius.

„Žinoma, būna visko, kartais termosinį puodelį ar pirkinių maišelį pamirštu namuose, tad dar ne visada pavyksta išvengti plastiko ir kitų vienkartinių daiktų, tačiau labai stengiuosi tapti vis atsakingesne vartotoja. Tikiu, kad net ir maži žingsniai prisideda prie pokyčių“, – patikina žinoma mergina.

Nors jos darbas susijęs su įvairiais naujais produktais ir mada, Simona pasakoja, kad galvos stengiasi nepamesti ir drabužių ar kosmetikos parduotuvėje: „Visada pagalvoju, kodėl noriu įsigyti vieną ar kitą daiktą. Paklausiu savęs, ar man jo tikrai reikia, kiek kartų jį naudosiu.“

Be to, daiktus visada galima prikelti naujam gyvenimui, įsitikinusi S. Burbaitė. Ji su bičiulėmis jau kelis kartus surengė stilingų moterų spintos išpardavimus. Pagrindinė renginio idėja – vienoje erdvėje suburti stilingas asmenybes, kurios ieško naujų namų puikios būklės aprangos detalėms.

„Man atrodo sugebėti pratęsti daikto galiojimo laiką šiandien yra labai svarbu. Nepamirškime, kad drabužius taip pat galime paaukoti. Beje, vienas žinomas drabužių prekės ženklas perdirba senus drabužius, tad jiems galima nunešti tuos, kurių dėvėti nebenorite ir gausite nuolaidą kitam apsipirkimui. Būdų prisidėti prie taršos mažinimo ir atsakingo vartojimo tikrai yra, tereikia pasidomėti.“, – sako S. Burbaitė.

„Spintologijos“ knygose stilistė Agnė Gilytė ne tik pataria, kaip susitvarkyti garderobą, kad nekamuotų rytiniai galvosūkiai „kuo apsirengti“, bet ir skatina vartoti atsakingai – nekaupti daug drabužių, bandyti sukurti kažką naujo iš to, ką jau turime.

„Ši tema man labai artima, nors tikrai nesu visiška žalioji ar ta, kuri gyvena vadovaudamasi „zero waste“ principais. Vis dėlto prieš pirkdama ką nors naujo, aš visuomet gerai pagalvoju ir klientes taip pat raginu gerai pagalvoti, ar tikrai spintoje nėra ko nors panašaus, galbūt pakanka įsigyti kaklo papuošalą ar skrybėlę ir jau turimą daiktą panaudoti naujai“, – portalui LRT.lt sako žinoma moteris.

Be to, Agnės šeima rūšiuoja. „Net ir šešerių bei trejų metų sūnūs pasitikslina, ar atliekas meta į reikiamą šiukšlių dėžę. Taigi manau, kad namuose jau visai neblogai sekasi tvarkytis su atliekų rūšiavimu, – šypsosi ji. – Stengiamės nebenaudoti plastiko maišelių, nors visiškai jų atsisakyti vis dar nepavyksta, sąmoningai stengiamės mažinti jų vartojimą.“

Beje, A. Gilytė visai neseniai grįžo iš kelionės kalnuose, kur gavo dar vieną progą susimąstyti apie savo įpročius: „Nusileidus nuo kalno, užsisakiau gėrimą ir paprašiau šiaudelio. Man atsakė, kad šiaudelį man tikrai gali duoti, tačiau kavinė stengiasi mažinti plastiko vartojimą ir pasitikslino, ar man tikrai jo reikia. Taigi, šiaudelio atsisakiau.

Labai džiaugiuosi, kad vis daugiau žmonių, šeimų ir netgi verslų, atkreipia dėmesį į tai, kad galima naudoti mažiau vienkartinio plastiko, kai kuriuos daiktus galima pakeisti daugkartiniais ar pagamintais iš mažiau taršių medžiagų, pvz., popieriaus.“

Sumaniusi vartoti mažiau vienkartinio plastiko, tinklaraštininkė Gabija Varnaitė sau ir savo kolegoms nupirko daugkartinius maišelius vaisiams bei daržovėms. „Tikrai nebereikia naršyti užsienietiškų internetinių parduotuvių, tokių maišelių be vargo galima įsigyti ir didžiuosiuose šalies prekybos tinkluose“, – patikina mergina. Kadangi kavą geria namuose arba darbe, vienkartinių kavos puodelių ji taip pat nenaudoja.

Nors ji ir stengiasi elgtis atsakingai, Gabija sako, kad kartais liūdina tai, jog dauguma prekių, taip pat ir neva ekologiškesni bei kokybiškesni produktai, vis dar yra plastikinėse pakuotėse. Todėl net ir pasiryžus mažinti plastiko vartojimą, tai padaryti ne visuomet paprasta.

„Atrodo, kad norėdamas būti atsakingas vartotojas ar maitintis sveikai, turi atsisakyti ekologiškų maisto produktų, nes jie dažnai supakuoti plastike. Ir nors jie naudingesni žmogui, gamtai jie yra kenksmingesni“, – paaiškina ji.

Nors tinklaraščio „Eyes Mast“ autorės darbas susijęs su mada bei stiliumi, ji sakosi visuomet susimąstydavusi apie tai, ko ir kiek perka: „Renkuosi kokybišką prekę, kuri tarnauja ilgiau. Visada kartoju, kad geriau turėti ir investuoti į kokybiškus daiktus ir vengti masinio produkto. Geriau išleisiu daugiau pinigų ir turėsiu vienerius kokybiškus baltus marškinėlius, nei trisdešimt pigų, kuriuos greit išmesiu.“