Veidai

2015.09.08 13:45

Trikampis namas Norvegijoje stebina dizainu ir kompaktiškumu

DELFI.lt 2015.09.08 13:45

Norvego Toddo Saunderso kūrybiniame gyvenimo aprašyme galima rasti išties įspūdingo mastelio architektūrinių projektų. Jau daugiau kaip dešimtmetį T. Saundersas garsėja savo įspūdingais namais, kurie ne tik išsiskiria originaliu dizainu, bet ir stebina kompaktiškumu.

Norvego Toddo Saunderso kūrybiniame gyvenimo aprašyme galima rasti išties įspūdingo mastelio architektūrinių projektų. Jau daugiau kaip dešimtmetį T. Saundersas garsėja savo įspūdingais namais, kurie ne tik išsiskiria originaliu dizainu, bet ir stebina kompaktiškumu.

T. Saundersas nėra joks architektūros ekscentrikas ar revoliucionierius. Pastarųjų metų pasaulinės ekonominės krizės padariniai, didmiesčių centralizacijos procesai formuoja ir naujas architektūros tendencijas. Vis daugiau architektų imasi projektuoti būtent nedidelius namus, kurių didžiausi privalumai – ne įmantrūs sprendimai, bet sugebėjimas neužimti per daug vietos ir naudingai išnaudotas kiekvienas centimetras.

T. Saundersas itin sėkmingai laužo stereotipus, jog tik grandioziniai projektai nusipelno rimtos ir kokybiškos architektūros vardo, o nuo pastato dydžio priklauso kūrybiniai sprendimai. Architektas įsitikinęs, jog projektuojant mažus namus architektas ne tik turi daugiau kūrybinės laisvės, bet ir susiduria su didesniais iššūkiais.

Naujausias šio architekto projektas „Slice“ – tai mažo Norvegijos Slatteviko miestelio gyventojo pageidavimas turėti vieno kambario vasaros namelį, kuriame pats leistų laisvalaikį ir galėtų apgyvendinti savo svečius. Papildomai architektams teko pasukti galvą ne tik dėl užsakavo noro sukurti išskirtinį vos 15m2 ploto namelį, bet ir noro išsaugoti sode augančius medžius. Architektai neslepia, jog būtent sodo medžiai ir pasulferavo pagrindinę - trikampio namelio su integruota atvira terasa - architektūrinę idėją.

Mažų namų interjerai paprastai būna itin minimalistiniai, tačiau juose ypač išryškėja tikras vienų ar kitų baldų reikalingumas. „Slice“ viduje dėl vietos stokos mobilius baldus irgi galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų. Ir šiek tiek neįprasta, kad pagrindinį vaidmenį architektai patikėjo ne krėslui ar stalui, bet... kavos staliukui.

Kita vertus, galima suprasti kodėl. Dizainerio Thomo Bentzeno žymiai danų kompanijai HAY sukurtas kavos staliukas DLM pasaulinės sėkmės susilaukė dėl neįtikėtino funkcionalumo. Skiriamasis metalinio DLM bruožas- charakteringa rankenėlė, už kurios ne tik patogu perkelti patį baldą, bet ir panaudoti jį kaip padėklą.

Pilnas staliuko pavadinimas („Don‘t Leave Me“- „Nepalik manęs“) nebūtinai reiškia, kad jį reikia visur su savim pasiimti. Tiesiog didelė tikimybė, jog toks baldas visur atras savo vietą. Net ir tokiame mažame name kaip „Slice“.