Veidai

2019.04.14 20:05

Žinomos tinklaraštininkės gyvenimas su cukriniu diabetu: mitas, kad liga apriboja gyvenimą

Saldumynus valgyti galima, o kartais netgi reikia, sako tinklaraščio „Gyvenimo dalykai“ autorė Aistė Jakimavičiūtė-Bikauskė, serganti pirmojo tipo cukriniu diabetu. Anot jos, daugeliui diagnozė skamba kaip nuosprendis, reiškiantis daugybę apribojimų. Tačiau ji kasdien įrodinėja, kad taip tikrai nėra.

„Manau, kad sergant lėtine liga, kiekvienas atvejis yra unikalus. Aš apie ligą sužinojau, būdama dešimties metų. Tada nesupratau, kas tai yra. Tačiau mano mama turi medicininį išsilavinimą, tad tikriausiai pirmiausia su liga turėjo susitaikyti mano šeima.

Tik būdama paauglė suvokiau, kad sergu, o susitaikiau sau liga tik visai neseniai. Teko suprasti, kad tai mano liga ir ne gydytojams, o man reikia su ja gyventi“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ atvirai pasakoja Aistė ir patikina, kad net ir sergant galima gyventi puikų gyvenimą.

Cukrinis diabetas daugeliui siejasi su daugybe draudimų ir apribojimų, tačiau Aistė yra kiek kitokios nuomonės: „Sergant diabetu reikia rinktis sveiką gyvenimo būdą, bet iš tiesų, tai patariama visiems, ne tik sergantiems. Kartą su mama netgi diskutavome, kad kai kurie žmonės šiais laikais savanoriškai renkasi gyvenimo būdą, kuris gali būti net sudėtingesnis už gyvenimą su liga.“

Sergantiems diabetu, pasak Aistės, galima viskas, tik žinoma su saiku. Bene dažniausias mitas – kad cukriniu diabetas vadinamas todėl, kad juo sergantys negali valgyti saldumynų. Taip tikrai nėra, patikina mergina. „Saldumynus valgyti galima, o kartais ir reikia. Nėra sveika sau kažką visiškai drausti“, – priduria ji.

Ši liga, pasak pašnekovės, pirmiausia įpareigoja galvoti apie tai, kaip gyveni ir tai nėra blogai.

Kaip reaguoja aplinkiniai sužinoję, kad žmogus serga? Situacija keičiasi, teigia Aistė. Susirgusi diabetu ji slėpė savo ligą, tačiau prieš aštuoniolika metų, kai išgirdo diagnozę, tai buvo įprasta. „Visa tai keičiasi į gera. Pirmiausia patys sergantieji yra atviresni. O tai labai reikalinga, nes daugelis dar stokoja žinių apie šią ligą, todėl ją lydi labai daug stereotipų“, – įžvalgomis dalijasi mergina.

Jos draugai kartais draugiškai pajuokauja, kad ji tarsi koks kyborgas su pajungtais laideliais, tačiau Aistė šypsosi – šiais laikais daugelis savo noru taip pat naudoja įvairius prietaisus, nešioja žingsnius skaičiuojančius ir širdies veiklą fiksuojančius laikrodžius, tad ir jos dėvimi jutikliai ar insulino pompa jau nebestebina aplinkinių.

„Į sporto klubą einu nesidangstydama, o jei pamatau, kad kažkas negali atitraukti žvilgsnio, mielai galiu papasakoti, ką visur nešiojuosi su savimi“, – sako ji.

Savo patirtimis ir nuotykiais mergina dalijasi asmeniniame tinklaraštyje „Gyvenimo dalykai“. Nors „Facebooke“ turime daug draugų ir pažįstamų, bendrumo jausmo, Aistės manymu, šiek tiek trūksta.

Juolab, kad sritys, kuriomis žmonės domisi skiriasi. Tinklaraštininkei įdomiausios kelionės, interjeras, sveikas gyvenimo būdas, pozityvus požiūris į gyvenimą, todėl plečia savo žinias šiose srityse, domisi, skaito ir surinkta informacija nori pasidalyti. Taip aplink bendrus pomėgius ir domėjimosi sritis susiburia bendraminčiai, savotiška bendruomenė, tvirtina tinklaraštininkė.

Kartais savo tinklaraštyje ji pasidalija ir labai asmeniškomis istorijomis. Taip ji sakosi norinti padėti kitiems, sergantiems cukriniu diabetu.

„Aš esu dirbusi vadove stovyklose vaikams, sergantiems cukriniu diabetu. Jie labai skaudžiai išgyvena tokią diagnozę, mano , kad daug ko gyvenime daryti negalės ir pan. Viešai kalbėdama ir keldama savo nuotraukas, siekiu parodyti, kad liga tikrai nėra kliūtis ką nors veikti.

Kad ir kokį iššūkį sau meti, gali jį įgyvendinti. Noriu paraginti dvejojančius – jei kažkam pavyko, pavyks ir jiems. Man tai labai svarbu“, – pasakoja A. Jakimavičiūtė-Bikauskė

Visas pokalbis – laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše ( nuo 46 min. 43 sek.)

Labas rytas, Lietuva I dalis