Veidai

2015.05.22 21:46

Eurovizijos finalo favoritės – Švedija ir Rusija

BNS2015.05.22 21:46

Švedijos estrados dainininkas Mansas Zelmerlowas lažybų organizatorių yra laikomas favoritu laimėti šių metų Eurovizijos dainų konkurso finale, kuriame taip pat gerai vertinamos Rusijos atstovės Polinos Gagarinos ir šelmiško Italijos trio „Il Volo“ galimybės.

Švedijos estrados dainininkas Mansas Zelmerlowas lažybų organizatorių yra laikomas favoritu laimėti šių metų Eurovizijos dainų konkurso finale, kuriame taip pat gerai vertinamos Rusijos atstovės Polinos Gagarinos ir šelmiško Italijos trio „Il Volo“ galimybės.

Prognozės rodo, kad nuo šio tviskančio šou lyderių pagal populiarumą nedaug atsilieka buvęs muzikinio konkurso „Australijos dievaitis“ nugalėtojas Guy Sebastianas, kurio šaliai buvo specialiai suteikta teisė dalyvauti Eurovizijoje, mininčioje savo 60-ąsias metines.

Sėkmės per didįjį popmuzikos dainų konkurso finalą Vienoje, kuris vyks tviskančioje „Stadthalle“ arenoje, taip pat gali tikėtis Belgijos atlikėjas Loicas Nottet.

„Niekada tuo netikėjau, kol jie iš tikrųjų pasakė „Švedija“. Labai džiaugiuosi. Būti Eurovizijos finale man didžiulis įvykis“, – džiūgavo M. Zelmerlowas, kuris anksčiau dukart nesėkmingai mėgino patekti į šį šou. Šįkart jis sėkmingai pasirodė antrajame pusfinalyje su daina „Heroes“.

Tarp 27 atlikėjų ir kolektyvų, kurie pasirodys šeštadienį 21 val. vietos (22 val. Lietuvos) laiku prasidėsiančiame Eurovizijos finale, prasčiausiai vertinamos Vokietijos, Juodkalnijos ir Lenkijos dainininkės Monikos Kuszynskos, kuri yra prikaustyta prie neįgaliųjų vežimėlio, galimybės.

Iš viso 60-ojoje Eurovizijoje, kurios šūkis – „Statyti tiltus“, dalyvauja 40 šalių. Numatoma, kad koncerto, daugelio peikiamą dėl kičo, televizijos transliaciją žiūrės apie 200 mln. žmonių visame pasaulyje.

Negalią turintys atlikėjai nesulaukė palaikymo

Tarp atlikėjų, nepatekusių į finalą per du pusfinalius, buvo Suomijos pankroko grupė „Pertti Kurikan Nimipaivat“ (PKN), kurios keturi vidutinio amžiaus nariai, sergantys Dauno sindromu ir autizmu, atliko trumpiausią dainą per Eurovizijos istoriją, trukusią tik 85 sekundes. Tarp šalių patekusių į finalą yra Serbija, Estija, Latvija, Lenkija, Azerbaidžanas, Armėnija ir Izraelis.

Į finalą pateko ir Lietuvos duetas Vaidas Baumila ir Monika Linkytė, atlikę nuotaikingą dainą apie meilę „This time“, kurią sukūrė dainininkė Monika Liubinaitė ir kompozitorius Vytautas Bikus.

Praeitų metų Euroviziją laimėjusios barzdotos austrės transvestitės Conchitos Wurst pasiųsta tolerancijos žinia buvo entuziastingai įvertinta šio šou organizatorių Vienoje, kur netgi buvo įrengti specialūs šviesoforai, pabrėžiantys homoseksualų lygybę. Be to, penktadienio popietę yra rengiamas Conchitos antrininkų konkursas.

Paprastai Euroviziją laimėjusi šalis organizuoja šį šou kitais metais. Tačiau ši taisyklė nebūtų taikoma, jeigu šiemet laimėtų australas G.Sebastianas.

Organizatoriai sako, kad tokiu atveju 2016-ųjų „Eurovizija“ vis tiek būtų rengiama Europoje. Šiaip ar taip, šis šou yra Senojo žemyno renginys.

Konkurse gali dalyvauti ne Europos šalys – su sąlyga, kad jos turi būti Europos transliuotojų sąjungos (European Broadcasting Union, EBU) narės. Šį aljansą sudaro Europos ir Viduržemio jūros regiono transliuotojai.

„Eurovizijos“ garsenybės ir keistuoliai

Nuo Eurovizijos įkūrimo 1955 metais šis renginys tapo svarbia popmuzikos atlikėjų starto aikštele, suteikęs pasaulinę šlovę Švedijos grupei ABBA ir padidinęs kitų atlikėjų, tarp jų Celine Dion, Cliffo Richardo ir Olivios Newton-John žinomumą.

Tačiau visų pirma jis yra smagus ir nerūpestingas šou, atveriantis sceną netgi lėkštiems, pretenzingiems arba nerimtiems kūriniams. „Eurovizijos“ scenoje yra skambėjusios dainos „Diggi-Loo Diggi-Ley“, „Boom-Bang-A-Bang“ arba „Lalala“.

Tarp įsimintinų Eurovizijos dalyvių buvo 2008 metais pasirodęs Airijos pliušinis Kalakutas Dastinas (Dustin the Turkey), izraelietė translytė Dana International (1998), vokiečių popmuzikos grupė „Dschinghis Khan“ (1979) ir šešių Rusijos bobučių kolektyvas (2012).

Pagal dabartines taisykles dainos gali būti atliekamos bet kuria kalba, bet jų trukmė neturi viršyti trijų minučių.

Nugalėtojas bus renkamas pagal televizijos žiūrovų ir profesionalų žiuri balsus. Nei žiūrovams, nei žiuri nariams neleidžiama balsuoti už savo šalį.

Renginys – su trupučiu humoro

Penkios pagrindinės EBU finansinės rėmėjos – Vokietija, Prancūzija, Ispanija, Italija ir Didžioji Britanija – taip pat ankstesnių metų nugalėtoja (šiuo atveju Austrija) į finalą patenka automatiškai.

Garbės viešnia Australija taip pat nedalyvavo pusfinaliuose, iš kurių antrasis įvyko ketvirtadienį.

Austrija deda dideles viltis, kad jos poproko atlikėjai „Makemakers“, lažybų agentūrų įvardijami 26-oje pozicijoje, pasirodys ne blogiau negu C.Wurst, kuri praeitais metais iškovojo pergalę Kopenhagoje su daina „Rise Like a Phoenix“.

Gėjų teisių aktyvistė C. Wurst grįš į Euroviziją šeštadienį, imdama interviu iš artistų po jų pasirodymų ir atlikdama dainą iš savo naujojo albumo.

Nėra jokio mokslinio pagrindo, pagal kurį būtų galima apskaičiuoti pergalės šiame konkurse tikimybę, bet tyrimų rezultatai rodo, kad sėkmė labiau šypsosi dailiajai lyčiai: iš 59 ankstesnių nugalėtojų 35 buvo moterys.

Skelbiama, kad šiemet Eurovizijos organizatoriai išleido 36,7 mln. eurų – gerokai mažiau negu Azerbaidžanas, kuris 2012 metais šiam renginiui paklojo 60 mln. eurų.

„Visą renginį organizuosime su trupučiu humoro, – sakė Eurovizijos vykdomasis prodiuseris Edgaras Boehmas. – Nenorime pateikti savęs pernelyg rimtai – veikiau kaip draugišką šalį. Tikiuosi, kad skambės daug juoko.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.