Veidai

2015.09.08 13:45

Pirmasis „Eurovizijos“ pusfinalis: kas laukia?

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Jau antradienio vakarą visus Europos muzikos gerbėjus prie ekranų sukvies 60-asis „Eurovizijos“ dainų konkursas. Tiesioginė transliacija iš Vienos per LRT Televiziją prasidės 22 valandą. Nors pirmajame pusfinalyje mūsų šalies atstovai nesivaržys, tačiau tikrai netrūks dėmesio vertų pasirodymų.

Jau antradienio vakarą visus Europos muzikos gerbėjus prie ekranų sukvies 60-asis „Eurovizijos“ dainų konkursas. Tiesioginė transliacija iš Vienos per LRT Televiziją prasidės 22 valandą. Nors pirmajame pusfinalyje mūsų šalies atstovai nesivaržys, tačiau tikrai netrūks dėmesio vertų pasirodymų. 

Iš visų trijų Baltijos šalių šiemet bene geriausiomis išankstinėmis prognozėmis gali pasidžiaugti Estijos atstovų duetas. Elina ir Stigas publikai pristatys didžiulio palaikymo tėvynėje sulaukusį hitą „Goodbye to Yesterday“, kuris dainos kūrėjo ir atlikėjo Stigo stalčiuje gulėjo penkerius metus, kol pagaliau sulaukė šlovės valandos. 

Kita ryški pirmojo pusfinalio žvaigždė – Rusijos atstovė Polina Gagarina, pristatanti kūrinį „A Million Voices“. Melodinga ir šiek tiek primenanti tarptautinių organizacijų himnus daina sulaukė daug simpatijų ne tik nacionalinės atrankos metu, Rusijos atstovės klipas turi daugiausiai peržiūrų oficialiame „Eurovizijos“ kanale „Youtube“.

Nepaisant mažesnio peržiūrų skaičiaus „Youtube“ paskyroje, daugiausiai žiniasklaidos dėmesio šiais metais sulaukė Suomijos atstovai – pankroko grupė „Pertti Kurikan Nimipaivat“. 2009 metais susikūrusios grupės nariai serga Dauno ir autizmo ligomis, tačiau tai netrukdo šiems keturiems vyrukams lipti ant scenos. Vos pusantros minutės trukmės kūrinys sulaukė tarptautinio susidomėjimo ir palaikymo, o lažybų bendrovių lentelėse, prognozuojančiose konkurso baigtį, suomiai jau įsitvirtino aukštoje pozicijoje.

Antradienio vakarą taip pat išvysime Moldovos, Armėnijos, Belgijos, Olandijos, Graikijos, Makedonijos, Serbijos, Vengrijos, Baltarusijos, Danijos, Albanijos, Rumunijos ir Gruzijos pasirodymus. Iškart po jų žiūrovai galės išreikšti savo simpatijas ir palaikymą labiausiai patikusios šalies atstovams.

Kviečiame susipažinti su visais pirmojo pusfinalio dalyviais:

Albanijos atstovė – Elhaida Dani. Ji – žvaigždė ne tik savo tėvynėje, bet ir Italijoje, kur 2013-aisiais laimėjo konkursą „Italijos balsas“. Aktyviai koncertuoja, leidžia muzikos albumus.

Gimė 1993-aisiais, dainuoja nuo ketverių, groja fortepijonu. 2009 m. laimėjo talentų šou „Žvaigždžių akademija“. Yra dalyvavusi ne viename konkurse Albanijoje ir užsienyje, laimėjo apdovanojimus Juodkalnijoje ir Bulgarijoje.

Elhaida Dani – adrenalino fanatikė, dievinanti konkursus. Pasak atlikėjos, siekiant laimėti ima gamintis adrenalinas, o tai jai leidžia pasirodyti geriau. 

Armėnijai šiemet atstovauja šešių dainininkų grupė „Genealogy“. Grupę sudarė Armėnijos nacionalinis transliuotojas, sumanęs į Vieną pasiųsti himną apie taiką, vienybę ir meilę.

„Genealogy“ – tai tiltas, jungiantis penkis pasaulio žemynus su Armėnija. Grupę sudaro po vieną armėną iš Europos, Amerikos, Azijos, Afrikos, Australijos ir, žinoma, Armėnijos. Jų gyslomis teka tas pats kraujas, juos jungia tie patys genai ir muzika – universalioji pasaulio kalba.

Grupės narė Mary-Jean yra Australijos, Graikijos ir JAV pilietė. Kita narė, Inga, „Eurovizijos“ konkurse dalyvauja jau antrąkart. „Genealogy“ narys Essai pirmąją dainą parašė būdamas 12-kos. 

Į jubiliejinę 60-ąją „Euroviziją“ Baltarusija siunčia duetą – Uzarį ir Maimuną. Kas sieja pop muzikos kompozitorių ir klasikos atstovę smuikininkę? Atsakymas vienas: meilė literatūros kūriniui „Žiedų valdovas“ ir jo ekranizacijai.

Maimunos mama – baltarusė, tėvas – malietis. Dviejų vaikų (5-erių Dianos ir 18-kos mėnesių Philipo) mama Maimuna – pirmasis Baltarusijos smuikas. Pop dainininkas ir kompozitorius Uzaris – ne naujokas „Eurovizijoje“. 2011-aisiais jis čia dainavo kaip pritariantysis vokalas. 

Loicas Nottetas – Belgijos televizijos projekto „Balsas“ dalyvis, finalininkas, sugebantis papirkti ir komisiją, ir žiūrovus. Save vadina užkietėjusiu australų dainininkės Sia`os gerbėju, yra įrašęs jos hito „Chandellier“ versiją, puikiai įvertintą pačios Sia`os.

Pasak Loico, jo pasirodymą išskiria dainininkų judesiai, ypatinga, globali dainos atmosfera, šokiui užvedantis ritmas. „Eurovizija“ Belgijos atstovui svarbi visų pirma kaip galimybė pasirodyti didžiulei auditorijai. 

Danų grupė „Anti Social Media“ įkvėpimo semiasi iš praėjusio amžiaus 7-ojo dešimtmečio muzikos. Momentą, kai ši grupė laimėjo Danijos nacionalinę atranką, matė per 2 mln. žiūrovų. Jauni vaikinai atrankoje pavergė žiūrovų širdis, nors dalyvavo daug žinomų atlikėjų.

Grupė susikūrė vos keli mėnesiai iki atrankos. Dviem vaikinams – po 19 metų. Jaunuoliai prisipažįsta, kad, nepaisant pavadinimo, patys yra aktyvūs socialinių tinklų vartotojai. 

Šių metų Estijos atstovai – Elina Born ir Stigas Rasta. Stigas Eliną užtiko atsitiktinai, pamatęs „Youtube“ jos vaizdo klipą, kuriame Elina dainavo Christinos Aguileros dainą. „Mane pakerėjo jos muzikalumas“, – prisipažino Stigas.

Elina tebuvo moksleivė ir jai prireikė kelių dienų sukaupti drąsą atsakyti į žinomo kompozitoriaus laišką. Už dueto pasirodymą Estijos nacionalinėje atrankoje balsavo 79 proc. žiūrovų. 

Austrijoje gyvenantis Makedonijos atstovas Danielis Kajmakoskis buvo vienas pirmųjų paskelbtų šių metų „Eurovizijos“ dalyvių. Jis –  dainininkas, kompozitorius, muzikantas. Nuo šešerių D. Kajmakoskis gyvena Vienoje, kur iš Makedonijos persikėlė su šeima.

Atlikėjas dalyvavo daugelyje muzikinių televizijos projektų Austrijoje, Makedonijoje, Bulgarijoje. Pasak Danielio, „Eurovizija“ jam visuomet buvo nuostabus renginys, sujungiantis žmones ir parodantis tautų įvairovę. 

„Pertti Kurikan Nimipaivat“ (PKN) – 2009 m. Suomijoje susikūrusi „punk“ stiliaus grupė, kurios išskirtinumas – jos narių proto negalia.

PKN – ne tik Suomijoje populiari grupė. Suomiai koncertavo Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje, Norvegijoje, Kanadoje, Nyderlanduose. Apie PKN sukurtas dokumentinis filmas yra pelnęs apdovanojimą. 

Nina Sublatti įtikinamai laimėjo Gruzijos nacionalinę atranką su savo kūrybos daina „Warrior“ („Karys“). Gruzijos atstovė – žinoma manekenė, dirbusi su garsiausiais šalies dizaineriais ir fotografais, televizijos projektų dalyvė ir nugalėtoja.

Ji koncertavo su keliomis muzikos grupėmis, Gruzijos valstybiniu simfoniniu orkestru. Prieš 2 metus išleistas dainininkės albumas „Dare to be Nina Sublatti“ vis dar – tarp klausomiausių šalyje. Nuo praėjusių metų Nina – Tbilisio konservatorijos muzikos technologijų studentė. 

Kipre gimusi Graikijos atstovė Maria Elena Kyriakou – trijų berniukų mama. 2006-aisiais baigė graikų literatūrą, dirbo dėstytoja. Visgi praėjusiais metais nusprendė grįžti į muziką, kurią apleido dar vaikystėje.

Ir ne be reikalo, nes netrukus laimėjo televizijos projekte „Graikijos balsas“. Iki šiol dainininkė praleidžia nemažai laiko su vaikais Kipre, kur verčiasi privačiomis pamokomis. 

Dar iki tapdama Vengrijos atstove šių metų „Eurovizijoje“, Boggie jau buvo žinoma ir užsienyje. Jos dainos „Nouveau Parfum“ vaizdo klipas internete surinko 30 mln. peržiūrų, o debiutinis albumas užėmė 3 vietą  „Billboard“ džiazo albumų sąraše.

Boggie su grupe daug koncertuoja Vengrijoje ir užsienyje. Ji – savo dainų muzikos ir žodžių autorė. Muzikuodama jungia įvarius stilius – nuo pop, džiazo iki kantri ir klasikos. 

Moldovai šiemet atstovauja ukrainiečių kilmės 22-ejų Eduardas Romanyuta. Jo dainos „I Want Your Love“ prodiuseriai – švedai. Scenoje Eduardas – nuo ketverių. Nuo tada iškovoti 28 nacionaliniai ir tarptautiniai apdovanojimai.

Atlikėjas keturiskart yra dalyvavęs Ukrainos nacionalinėje atrankoje. Eduardas studijuoja finansus, šiuo metu rašo mokslinį darbą Ukrainos mokesčių politikos tema.

„Voltaj“ – garsi Rumunijos poproko grupė, gyvuojanti jau daugiau kaip du dešimtmečius. Nacionalinę atranką grupė laimėjo su daina apie vaikus, paliktus emigravusių tėvų.

„Voltaj“ yra koncertavę Moldovoje, Austrijoje, Italijoje, Ispanijoje, Airijoje. Grupė kasmet surengia apie šimtą koncertų. 

Polina Gagarina – viena ryškiausių šiandienos Rusijos šou verslo puošmenų. Ji – dainininkė, aktorė, kompozitorė, daugelio Rusijos muzikos apdovanojimų laureatė.

Moteris yra išleidusi du albumus (2005 ir 2010 metais). Polinos vyras – garsus fotografas Dmitrijus Ischakovas. Pora augina septynerių Andrejų.

Be galingo balso, papirkusio publiką nacionalinėje Serbijos atrankoje, Bojana Stamenova turi dar vieną ginklą – puikų humoro jausmą. „Moku megzti ir šeimininkauti, bet laikykitės – mano balsas nuneš jums stogą“, – sako Serbijos atstovė.

Bojana gimė 1986-aisiais, dainuoja nuo septynerių. Išgarsėjo prieš kelerius metus TV projekte „Serbijos talentas“. Mėgsta keliauti. Norėtų aplankyti Prancūziją – dėl meno ir maisto, Airiją – dėl nuostabių kraštovaizdžių ir alaus, Ameriką – dėl bliuzo, baikerių, Čikagos, miuziklų. 

Nyderlandų atstovė Trijntje Oosterhuis gimė 1973-aisiais menininkų šeimoje. Su broliu muzikavo grupėje, kuri buvo žinoma ne tik Nyderlanduose. Atlikėja yra išbandžiusi įvairius muzikos stilius – nuo džiazo iki soulo: koncertavo kartu su Andrea Bocelli, Herbie Hancocku, Khaledu ir Lioneliu Richie.

Žengti į „Euroviziją“ ją paskatino praėjusių metų šios šalies atstovų „The Common Linnets“ sėkmė (antroji vieta) konkurse. Tai geriausias olandų rezultatas nuo 1975 m.