Veidai

2015.05.12 13:51

Vilniaus universiteto botanikos sode rengiama „Tulpių diena“

Visoje Lietuvoje prasidėjo tulpių žydėjimo metas. Šia proga Vilniaus universiteto botanikos sode surengta „Tulpių diena“.  Ankstyviausios tulpių rūšys pražysta balandį, gegužės mėnesį pasirodo vėlyvieji tulpių žiedai. Šia proga Vilniaus universiteto Botanikos sodas į Vingio parke esantį savo skyrių pakvietė gėlių ir grožio mėgėjus. Sode–daugiau nei keturių šimtų tulpių veislių kolekcija.

Visoje Lietuvoje prasidėjo tulpių žydėjimo metas. Šia proga Vilniaus universiteto botanikos sode surengta „Tulpių diena“.  Ankstyviausios tulpių rūšys pražysta balandį, gegužės mėnesį pasirodo vėlyvieji tulpių žiedai. Šia proga Vilniaus universiteto Botanikos sodas į Vingio parke esantį savo skyrių pakvietė gėlių ir grožio mėgėjus. Sode – daugiau nei keturių šimtų tulpių veislių kolekcija.

„Šita tulpių kolekcija buvo pradėta čia kaupti 1997 metais ir pirmieji svogūnėliai, kurie buvo pasodinti,  gauti iš lauko gėlininkystės bandymų stoties, taip pat iš Kauno Botanikos sodo ir jų tuometinio Babtų instituto... O 2010-aisiais metais universitetas vykdė projektą ir mes turėjome galimybes įsigyti tulpių tiesiogiai iš Olandijos“, – pasakojo VU Botanikos sodo Vingio skyriaus vedėja dr. Regina Juodkaitė.

Botanikos sodo tulpių kolekcijoje – įvairių spalvų, formų gėlės. Apvalios, ovalo, lelijos formos, kai kurios jų atrodo visai nepanašios į visiems pažįstamas tulpes. Jų žiedai – dažniausiai vienspalviai ar dvispalviai. Tulpės viena nuo kitos skiriasi ir aukščiu,  ir lapų skaičiumi. Botanikos sode gausu ir laukinių tulpių. Vienos jų – lietuviškoji Girinė ir Tulipa akuminata, pasaulyje dar vadinama „ugnies liepsna“.

„Labai didelį prielankumą jaučiu toms tikroms laukinėms rūšinėms tulpėm... Tulipa akuminata, kurios svogūno, galiu tikrai prisipažinti, ieškojome 15 metų, kol vienas gėlininkas, Adomas Zaremba, per mugę „Lietuvos žiedai“ padovanojo svogūną“, – apie ilgas retos gėlės paieškas pasakojo dr. R. Juodkaitė.

Visos tulpės reikalauja kruopščios priežiūros. Kasmet tulpių svogūnėliai persodinami, rūšiuojami pagal veislių grupes.

„Mes kiekvienais metais, kad jie būtų kuo, kuo gražiau sužydėtų, kad būtų kuo stambesni žiedai, persodinam juos pagal grupes, kiekvienais metais rudenį nukasam, kai peržydi“, – sakė VU Botanikos sodo Vingio skyriaus svogūninių augalų kuratorė Viktorija Juozulynaitė.

Per „Tulpių dieną“ buvo renkama ir gražiausia Botanikos sodo gėlė. Ja išrinkta bijūną primenanti, geltonoji „Monte Karlo“ tulpė. Botanikos sodo Vingio skyriuje tulpių žydėjimo šventė tęsis visą savaitę.