Naujienų srautas

Veidai2015.09.08 13:45

Unikalus šeimos verslas lietuvius supažindina su įspūdingiausiais pasaulio drugeliais

Gegužės 10 dieną Vilniuje lankytojams duris dar kartą atvers Drugelių namai, kuriuose galima apžiūrėti 200 trumpaamžių vabzdžių – daugiau nei 20-ies rūšių drugių.  Unikalus projektas gimė pernai. Seną savo idėją – parodyti vaikams ir suaugusiems trapų vienų gražiausių pasaulyje vabzdžių grožį nusprendė įgyvendinti Jūratė Kančauskienė.

Gegužės 10 dieną Vilniuje lankytojams duris dar kartą atvers Drugelių namai, kuriuose galima apžiūrėti 200 trumpaamžių vabzdžių – daugiau nei 20-ies rūšių drugių.  Unikalus projektas gimė pernai. Seną savo idėją – parodyti vaikams ir suaugusiems trapų vienų gražiausių pasaulyje vabzdžių grožį nusprendė įgyvendinti Jūratė Kančauskienė.

„Lygiai prieš metus buvome Vingio parke, po to persikėlėme į Šventąją, vėliau – į Kauną. O dabar sugrįžtame į Vilniaus senamiestį – Drugelių namai čia veiks visus metus. Trumpam pabėgsime tik į Jūros šventę, Klaipėdoje“, – pasakojo J.Kančauskienė.

Idėją rado kolegės namuose

Drugelių namų idėją J. Kančauskienė parsivežė iš Kaliningrado, kur anksčiau lankydavosi darbo reikalais. Vieno projekto šiame mieste metu ji netikėtai užsuko pas buvusią kolegę, kuri turėjo drugelių parodą.

„Žinojau, kad ji tai daro, tačiau per keletą metų taip ir nebuvau prisiruošusi užeiti. Šįkart atėjau atsitiktinai – visai kitu tikslu. Tačiau drugelių apsuptyje gavau labai daug teigiamų emocijų. Ten kitokia aura“, – kalbėjo pašnekovė.

Drugelis parodoje. Parodos organizatorių nuotr.

Ji neslėpė, jog tuo metu norėjo keisti darbą, kuris jau buvo nusibodęs. „Jei ne pokyčių noras, greičiausiai Drugelių namų nebūčiau įkūrusi. O dabar sutapo poreikis pokyčiams ir laiku atsiradusi gera idėja. Nusprendžiau pabandyti, juolab, kad Lietuvoje kažkas panašaus buvo tik Naujojoje Akmenėje“, – sakė J.Kančauskienė.

Drugelių namus kartu prižiūrinti jos dukra Aistė Kančauskaitė pasakojo, kad ši vieta skirta visiems – tiek vaikams, tiek suaugusiems. Drugeliai padeda atsikvėpti nuo darbų ir pasijusti lyg atostogaujant.

„Drugelių namuose vykdoma ir šviečiamoji veikla: vedame pažintines–edukacines ekskursijas mokykloms, darželiams, organizuojame piešinių konkursus – pernai sulaukėme 1600 vaikų darbų!“, – pasakojo Drugelių namų įkūrėjos dukra Aistė Kančauskaitė.

Panašios įstaigos veikia Kaliningrade ir Rygoje. Tačiau Drugelių namai, net ir lyginant su kaimyninių šalių ekspozicijomis, yra kitokie.

„Mūsų išskirtinumas – asmeniškas dėmesys. Siūlome užsisakyti individualias ekskursijas, kuriose detaliai pasakojame apie drugelius, atsakome į visus klausimus, leidžiame juos fotografuoti, įsiamžinti kartu“, – pasakojo A. Kančauskaitė.

Drugelis parodoje. Parodos organizatorių nuotr.

Parodoje: „milžinai“, monarchai ir „pelėdos“

Paprastai parodoje eksponuojama maždaug 200 drugelių – apie 20-25 rūšys. Kas dvi savaitės ekspozicija atnaujinama. Tad net ir tie lankytojai, kurie parodoje jau lankėsi, atvykę dar kartą ras nematytų drugelių.

„Įspūdingiausi drugeliai, kuriuos planuojame turėti, tai – Attacus Atlas – bene didžiausias pasaulyje drugelis, kurio sparnų plotis siekia 25-30 cm.

Taip pat turime monarchų, kurie per savo gyvenimą gali perskristi net 4000 kilometrų iš vieno žemyno į kitą, „pelėdų“, kurių dydis siekia iki 25 cm, ir kurie moka puikiai apsimesti naktiniais paukščiais. Todėl ir vadinami „pelėdomis“, – pasakojo viena iš Drugelių namų įkūrėjų.

Apsilankyti Drugelių namuose galima kasdien, nuo 11 iki 20 val. Vaikams iki 3 metų įėjimas nemokamas, vyresniems vaikams, senjorams ir studentams – 3 eurai, o suaugusiems – 4 eurai. Norintys sutaupyti gali pirkti šeimos bilietą, nuolaidos taikomos ir grupėms.

Ar privati drugelių paroda – pelningas verslas? Pašnekovės tikina kol kas negalinčios atsakyti į šį klausimą. Praėjusi vasara buvo eksperimentinė, kai paroda „keliavo po Lietuvą“. Šiemet bandomas kitoks variantas – paroda bus stacionari – veiks Vilniaus senamiestyje.

Drugelis parodoje. Parodos organizatorių nuotr.

Vis dėlto praėjusių metų skaičiai neleidžia abejoti – žmonėms drugeliai įdomūs. Gegužę–birželį, kada drugelių paroda veikė Vilniuje, ją aplankė virš 6 tūkst. lankytojų.

Daugiau informacijos apie pačią parodą galite rasti ČIA.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi