Veidai

2019.04.12 08:55

Žirklių galąstojas Marijui: namų sąlygomis aštrinami peiliai gali būti sugadinami

Didžioji dalis „Youtube“ rodomų patarimų, kaip namų sąlygomis pasigaląsti peilius – neteisybė. Taip Marijaus Mikutavičiaus laidoje „Darbas – ne vilkas” sako žirklių galąstojas Agnius Klevinis. Jo teigimu, daug žmonių sugadina savo įrankius, nes „Youtube“ labai stipriai meluoja.

– Ar jūsų namuose peiliai aštrūs?

– Buki, aš lyg batsiuvys be batų. Kartais pats iš savęs juokiuosi, koks aš ašmenų galandinimo meistras – namuose nei vienos žirklės nekerpa.

– Kaip tapote žirklių galąstoju?

– Šį kelią pasirinkau prieš trejus metus. Mano sesuo yra kirpėja ir ji pasiskundė, kad nunešė pagaląsti žirkles, kurių teko laukti keturias dienas, nes žmonės turi labai daug darbo.

Tada pradėjau internete domėtis šia profesija, susiradau amerikiečių ir rusų peilių galąstojus, kurie turi savo interneto puslapius ir ten reklamuojasi. Aš su jais susisiekiau, nes galima jiems susimokėti ir gauti visą ašmenų aštrinimo informaciją. Tie užsieniečiai atsiuntė man filmukus, kaip tai daroma. Aš už tai susimokėjau, kaip už mokslus.

– Kas buvo pirmasis Jūsų klientas?

– Pirmoji klientė buvo pigios žirklės, kurias nusipirkau ir viską bandžiausi. Antroji mano klientė buvo sesuo, davusi savo žirkles. Tada ji papasakojo apie mane savo bendradarbiams, kurie atnešė dar žirklių, o, kadangi kirpėjos dažniausiai dirba dviejose darbovietėse, tai nuėjusios į kitą darbą vėl kitoms kirpėjoms pasakė. Tada išsinuomojau patalpas ir atsidariau peilių aštrinimo dirbtuves.

Per dieną išgalandu apie dešimt žirklių, nes tai daryti yra sudėtinga – užtrunka nuo pusės valandos iki kelių valandų. Buitines žirkles gali pagaląsti per maždaug penkias minutes: įdėjai į stakles, nusistatei kampą ir viskas, o su kirpėjų žirklėmis jau yra kitaip. Viskas prasideda nuo to, jog išsiardai žirkles, pasiimi specialų japonišką akmenį, tada rankiniu būdu pagalandi geležtes, o jau tik tada padedi ant staklių ir galandi.

– Ar nebūtų užtekę pasižiūrėti vaizdo įrašus socialiniame tinkle „Youtube“ ?

– Žiūrėjau jutubą, kuriame iš pradžių viskas atrodė gerai, o kai pradėjau dirbti, supratau, kad ten yra 80 proc. neteisybės. Daug žmonių atneša sugadintus savo įrankius, nes ten parodoma, kaip namų sąlygomis pasigaląsti, o iš tiesų jutubas labai stipriai meluoja.

– Ar galima patikrinti daikto aštrumą užmetant skarelę ar plauką? Ar tai tik mitas?

– Nežinau, nesu taip tikrinęs.

Kirpėjo žirklių aštrumas tikrinamas atskirai – paimama plona servetėlė, ji išardoma, apipurškiama vandeniu ir tada lėtai kerpama. Jeigu nepeša, reiškia žirklės aštrios. Žinoma, galima pabandyti ir su plaukais. Kirpėjos man atneša žmonių plaukų, kad turėčiau ant ko patikrinti.

Kai grąžinu žmonėms sutvarkytas žirkles, du iš dešimties jas patikrina pirštais ir dažniausiai prireikia pleistro. Vienam vyrukui, kuriam galandau sodo žirkles, net pleistras nepadėjo – teko bintuoti pirštą.

– Ar mylite savo darbą?

– Taip. Kai žmogus paskambina ir padėkoja dėl mano darbo, kad pagaląstos žirklės kerpa geriau nei naujos, tai labai malonu girdėti.

– Jeigu norima tapti žirklių galąstoju, ar galima kreiptis į Jus, kaip Jūs kreipėtės į užsienio kolegas?

– Yra keli žmonės skambinę ir klausę, kokių diskų reikia, tai esu padėjęs. Tu gali pasidalyti tam tikra informacija, bet nereikia visko pasakyti, nes man irgi reikėjo laiko, kad atrasčiau tam tikrą būdą, padedantį žirklėms kirpti idealiai. Kiekvienas meistras turi turėti savo techniką.

Plačiau – radijo laidos „Darbas – ne vilkas“ įraše.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.