Veidai

2019.04.10 14:22

Andrius Tapinas apie knygų rašymą: jei nesiseka, tai – kančia

Straipsnius parašyti arba laidą sukurti yra daug paprasčiau, negu knygą parašyti, nes būna dienų, kai skiri laiką ir nieko neparašai, sako žurnalistas, laidų vedėjas ir rašytojas Andrius Tapinas. Knygų rašymo jis laisvalaikiu nepavadino – laisvu nuo darbo metu jam labiau patinka žaisti stalo žaidimus, būti draugų būryje, o ilgesnes atostogas mėgsta leisti užsienyje.

Laidų filmavimai, rašymas, įvairūs projektai – tokia A. Tapino kasdienybė. Jis sako, kad turėdamas šiek tiek laiko poilsiui, dažniausiai jį skiria mėgstamoms veikloms, o ilgesnes atostogas planuoja iš anksto.

„Jeigu laisvo laiko yra mažai, tai skaitau knygas, žiūriu televizijos serialus, su bičiuliais žaidžiu stalo žaidimus. Jei šiek tiek daugiau ir jį galima pasiplanuoti iš anksto, tai vienintelis pagrindinis variantas yra „mauti“ kur nors iš čia. Akivaizdu, kad šito „išmovimo“ man trūksta ir jo yra mažiau per metus, nei aš norėčiau“, – sako jis.

A. Tapinas išleido ne vieną knygą, tačiau jų rašymo savo laisvalaikiu ar hobiu nepavadintų: „Knygų rašymas iš tikrųjų yra kančia. Darbu negali to pavadinti, nes iš to nepragyveni. Hobis yra tik tada, kai tau gerai sekasi. O knygas rašant būna periodų, kai nesiseka. Ir iš tiesų straipsnius parašyti arba laidą sukurti yra daug paprasčiau, negu knygą parašyti, nes būna dienų, kai skiri laiką ir nieko neparašai. Ir tada yra kančia.“

Pasak jo, kai nesiseka rašyti, aplanko įvairios neigiamos emocijos. Rašymą A. Tapinas pavadino vidurkiu tarp malonumo ir kančios.

„Tai toks, sakyčiau, narkotinis elementas, kuris tave išbalansuoja. Tai yra ilgas laiko tarpas, kurį turi labai suplanuoti. Turi turėti sistemą, kad šalia savo tiesioginio darbo dar įterptum ir knygos rašymą. Labai savimi didžiuojuosi, kad man pavyko parašyti trečią knygą. Nors prireikė daug daugiau laiko nei aš planavau“, – atvirauja jis.

Tarp A. Tapino mėgiamiausių ir svarbiausių knygų – keli garsūs kūriniai: M. Bulgakovo „Meistras ir Margarita“, Ilfo ir Petrovo „Dvylika kėdžių“ ir „Aukso veršis“. Bet vieną knygą jis pavadina savo gyvenimo knyga.

„Tai Dž. R. R. Tolkino „Žiedų valdovas“, kuris man daug davė karjerai ir gyvenime, ir kalbų mokymuisi. Aš visas šias knygas esu perskaitęs net ne po vieną kartą. Knygų skaitymas – terapija galvai, nes tai atlieka tokią gydomąją funkciją po sunkios darbo dienos“, – tikina A. Tapinas.

Be stalo ir kelių kompiuterinių žaidimų, A. Tapinui taip pat patinka kai kurios sporto šakos: „Tenisas iš aktyvesnių sporto šakų. Išbandau kitas sporto šakas, žiemos sporto šakas. Pernai bandžiau vandenlentes, tai buvo liūdna, nes trys sekundės – ir tu vandenyje.“

Plačiau – specialiame „Ką po darbo?“ reportaže.