Veidai

2015.09.08 13:45

Katmandu „gyvoji deivė“ nenukentėjo per žemės drebėjimą

BNS, Edmundas Jakilaitis2015.09.08 13:45

Kai Nepalui prieš savaitę smogė niokojantis žemės drebėjimas, kaip gyvoji deivė garbinama devynmetė ruošėsi susitikimui su tikinčiaisiais savo namuose Katmandu Durbaro aikštėje.

Kai Nepalui prieš savaitę smogė niokojantis žemės drebėjimas, kaip gyvoji deivė garbinama devynmetė ruošėsi susitikimui su tikinčiaisiais savo namuose Katmandu Durbaro aikštėje.

Požeminiai smogiai griovė toje aikštėje stūksančias senovines šventyklas ir statulas, virtusias nuolaužų krūvomis, pakeldami į orą didžiulį dulkių debesį. Tačiau „gyvosios deivės“ – Kumarės – namai atsipirko keliais įtrūkimais.

„Ji mus apsaugojo“, – sakė 55 metų Durga Shakya, Kumarės namų prievaizdė; ji, kaip ir visi jos patarnautojai, priklauso nevarų bendruomenei, kurių tėvynė yra Katmandu slėnis.

„Apsidairykit – Kumarės namai nepažeisti. Kitoje pusėje atsirado nedidelis įtrūkimas, bet šiaip nieko nenutiko“, – moteris sakė naujienų agentūrai AFP.

„Netgi viduje niekas nenukrito – viskas gerai“, – pridūrė D. Shakya.

Kumarė, kuria visuomet išrenkama dar nesubrendusi nevarė, gyvena atsiskyrusi nuo pasaulio savo mažuose rūmuose ir viešai pasirodo tik per šventes, kai ji, aprengta apeiginiais rūbais, nešama Katmandu gatvėmis.

Šioje populiarioje tradicijoje persipina hinduizmo ir budizmo elementai, o Kumarė yra renkama vadovaujantis griežtais kriterijais.

Šventikai sako, kad Kumare gali tapti tik ypatingais bruožais pasižyminti mergaitė: jos kūnas negali turėti jokių ydų, krūtinė turi būti kaip liūto, o šlaunys – kaip elnės.

Netgi atitinkančios visus fizinius reikalavimus mergaitės turi įrodyti savo drąsą – nepravirkti, pamačiusios paaukotus buivolus.

Liudininkė: tai – „bebaimė deivė“

48 metų nevarė Kamal Tara Shakya, patarnaujanti Kumarei jos rūmuose, sakė, kad mergaitė neatrodė išsigandusi, kai prasidėjo požeminiai smūgiai.

„Buvau virtuvėje, kai prasidėjo žemės drebėjimas, ir išbėgau pas ją. (Namas) labai smarkiai drebėjo“, – K. T. Shakya pasakojo AFP.

„Pasisodinau ją ant kelių. Visi mes susibūrėme aplink ją ir meldėmės. Ji nieko nekalbėjo. Ji neatrodė išsigandusi“, – pridūrė patarnautoja.

Kai drebėjimas liovėsi, K. T. Shakya nuvedė mergaitę į rūmų kiemą, kur ji vėliau buvo visą laiką, baiminantis pakartotinių smūgių ir kitų pastatų griūties.

Kai AFP žurnalistai aplankė Kumarės namus anksti šeštadienį, šventikas atliko laiminimo apeigas kieme, patarnautojai kampe pjaustė daržoves.

Name ant grindų buvo patiesti čiužiniai ir antklodės, bet pastatas atrodė nenukentėjęs.

„Tikiu ja – ji mus apsaugojo“, – sakė 28 metų namų šeimininkė Anupa Shrestha, atėjusi pareikšti pagarbos Kumarei.

„Nuostabu matyti, kad jos namui nieko nenutiko – tai rodo jos galią. ... Tikėjausi bent akies krašteliu ją pamatyti, bet labai džiaugiuosi, kad jos namas nenukentėjo“, – pridūrė ji.

Durga Shakya sakė esanti įsitikinusi, kad žemės drebėjimas buvo dievų bausmė ir kad Kumari žinojo, kad jis artėja.

„Turėsime atlikti atsiprašymo pudžą (apeigas), – sakė ji. – Visa tai įvyko dėl to, kad žmonės negerbė dievų. Čia yra religinė vieta, bet žmonės rengė visokius koncertus ir susirinkimus. Jie turėtų elgtis pagarbiau.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.