captcha

Jūsų klausimas priimtas

Klausiate – atsakome. Kodėl taip dažnai vartojamas žodis „produktas“?

Tarptautinis žodis „produktas“ turi keturias reikšmes, todėl yra labai dažnai vartojamas, tačiau, kai jį įmanoma pakeisti lietuvišku atitikmeniu, taip ir reikėtų daryti, sako Vilniaus universiteto (VU) Filologijos fakulteto dekanas Antanas Smetona.
BNS foto nuotr.
BNS foto nuotr.

LRT RADIJO klausytojas domisi, kodėl žodis „produktas“ vartojamas labai įvairiomis prasmėmis. „Kas čia dabar darosi, dėl ko tas žodis „produktai“ yra taip eksploatuojamas įvairiomis prasmėmis? Anksčiau mes eidavome produktų nusipirkti į bakalėjos parduotuves, turgelį, dabar siūlomi draudimo produktai, produktus siūlo bankai, „šoumenai“.  Kas tai yra? Kaip tai suprasti? Aš įsivaizduoju, kad produktas yra tai, ką galima naudoti, pakramtyti“, – kalba jis.

A. Smetona sako suprantantis klausytoją, kuris piktinasi per dažnai vartojamais, nuvalkiotais tarptautiniais žodžiais.

„Dažnu atveju turbūt galėtume išsiversti be tarptautinio žodžio ir pavartoti lietuvišką. Šis atvejis irgi yra ne išimtis, tačiau žodis „produktas“ turi keturias reikšmes. Klausytojas minėjo suvalgymo reikšmę – su maistu susijusią reikšmę, tačiau tai yra tik trečioji reikšmė. Pirmoji – gaminys, daiktas, antroji – medžiaga, gaunama iš kitos medžiagos, pavyzdžiui, naftos produktas. Trečioji, kaip sakiau, – maisto gaminys, na ir perkeltinė reikšmė gali būti „rezultatas, pasekmė“.

Žodį „produktas“ vartoti galima ir nėra jokios klaidos, jei vartojamas ir kaip „reklamos produktas“, „banko produktas“. Bet ar tai nėra nuvalkiotas svetimas mums žodis? Jei, klausytojo pastebėjimu, galima jį pakeisti lietuvišku žodžiu, reikia keisti“, – teigia kalbininkas.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Tavo LRT

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...