Tavo LRT

2015.04.26 13:48

Kokios medicinos paslaugos suteikiamos Lietuvoje, jei sveikatos draudimas mokamas užsienyje?

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2015.04.26 13:48

Vienu metu sveikatos draudimu asmuo gali būti apdraustas tik vienoje Europos Sąjungos (ES) šalyje, tačiau medicinos paslaugomis galima naudotis ir kitoje, tik už jas teks susimokėti. Taip sako Valstybinės ligonių kasos Tarptautinių ryšių vedėja Jūratė Sabalienė.  

Vienu metu sveikatos draudimu asmuo gali būti apdraustas tik vienoje Europos Sąjungos (ES) šalyje, tačiau medicinos paslaugomis galima naudotis ir kitoje, tik už jas teks susimokėti. Taip sako Valstybinės ligonių kasos Tarptautinių ryšių vedėja Jūratė Sabalienė.

LRT Radijo klausytoja Jūratė iš Jonavos teiraujasi apie kitoje šalyje gyvenančiųjų sveikatos draudimą ir kokios nemokamos medicinos paslaugos jiems suteikiamos Lietuvoje.

„Trejus metus Airijoje išgyvenusi dukra grįžta atostogų į Lietuva su dvejų metų sūnumi, gimusiu Airijoje. Kur ji galėtų pasitikrinti sveikatą? Abu turi Lietuvos pilietybę. Už kokias sveikatos pasitikrinimo paslaugas reikėtų mokėti jai, o už kokias – sūnui? Kur rasti daugiau informacijos?“ – teiraujasi Jūratė. 

Valstybinės ligonių kasos Tarptautinių ryšių vedėja J. Sabalienė sako, kad vadovaujantis Europos teisės aktais, vienu metu sveikatos draudimu asmuo gali būti apdraustas tik vienoje ES šalyje narėje. „Dukra nuolat gyvena Airijoje ir greičiausiai ten dirba. Vadinasi, sveikatos draudimu ji apdrausta Airijoje ir jai taikomi Airijos teisės aktai“, – kalba specialistė.

Tad, jei atvykusi į Lietuvą moteris nutartų pasitikrinti sveikatą ar patikrinti ją sūnui, už tokias medicinos paslaugas ji turėtų susimokėti. Grįžus į Airiją, moteriai reikėtų kreiptis į savo sveikatos draudimo įstaigą su prašymu kompensuoti patirtas išlaidas. Tam, pasak pašnekovės, būtina pateikti paslaugas pagrindžiančius dokumentus ir sąskaitas.

„Tokią teisę suteikia pacientų teisių į kokybiškas tarpvalstybines sveikatos priežiūros paslaugas direktyva“, – aiškina J. Sabalienė. Valstybinės ligonių kasos Tarptautinių ryšių vedėja pataria, prieš išvykstant iš šalies, savo draudimo įstaigoje pasidomėti, ar nereikalingas išankstinis leidimas, kad vėliau nebūtų problemų kreipiantis dėl kompensacijos.

Tačiau gydymo įstaiga Lietuvoje reikiamus dokumentus išduoti privalo ir be išankstinio įspėjimo. „Specialiai įspėti gydymo įstaigos dėl dokumentų nereikia. Ji bet kuriuo atveju turi pateikti mokėjimą pagrindžiančius išrašus. Tai nustatyta bendrais teisės aktais“, – tikina specialistė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt