Naujienų srautas

Tavo LRT2015.09.08 13:45

Klausiate – atsakome. Kaip patekti į senelių globos namus?

Socialiniai savivaldybės darbuotojai turi nustatyti, kad žmogui reikalinga ilgalaikė stacionari globa, ir tik tada asmuo gali patekti į senelių namus. Taip sako Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Daiva Buivydaitė.  

Socialiniai savivaldybės darbuotojai turi nustatyti, kad žmogui reikalinga ilgalaikė stacionari globa, ir tik tada asmuo gali patekti į senelių namus. Taip sako Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Daiva Buivydaitė.

LRT Radijo klausytojai domisi, kokioms sąlygomis galima apsigyventi senelių globos namuose. „Noriu paklausti, kokios yra sąlygos priimant į senelių globos namus, jeigu žmogaus pensija yra 205 EUR“, – domisi klausytoja.

„Kaip pakliūti į senelių namus? Pas mus, Pasvaly, reikia šeimos gydytojo siuntimo, ar visur taip yra?“ – teiraujasi kitas klausytojas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinių paslaugų skyriaus vedėja D. Buivydaitė sako, kad dėl leidimo gyventi senelių globos namuose sprendžia ne šeimos gydytojas, o vietos savivaldybė.

„Visų pirma toks žmogus turi turėti poreikį ilgalaikei stacionariai globai. Tokį poreikį įvertina seniūnijos arba savivaldybės įgaliotieji socialiniai darbuotojai“, – aiškina specialistė.

Pašnekovės teigimu, tam, kad poreikis būtų įvertintas, žmogui pirmiausiai reikia kreiptis į seniūniją arba į savivaldybės socialinės paramos skyrių tam, kad į namus atvyktų socialinis darbuotojas ir įvertintų, ar tikrai tam žmogui reikalinga tokia sudėtinga paslauga. „Gal galima pasiūlyti ir kažkokią paprastesnę – globą namuose ar kitą paslaugą“, – svarsto D. Buivydaitė.

Specialistė tikina, kad nėra jokio skirstymo, kokiomis ligomis turi ar gali sirgti žmogus tam, kad patektų į tokią globos įstaigą. „Bet kokiu atveju vertinamas ir fizinis, ir socialinis savarankiškumas, tų kriterijų yra daug. Pagrindinis – žmogus turi būti iš dalies arba visiškai netekęs savo savarankiškumo“, – tikina pašnekovė.

Gaunama pensija taip pat turi įtakos, nes socialinės globos paslaugos yra mokamos. Pagal Socialinių paslaugų įstatymą už tokias paslaugas mokama 80 proc. asmens pajamų. „Tai tokiu atveju, jeigu pensija yra 205 EUR, klausytoja turėtų mokėti 164 EUR per mėnesį. Kita dalis liktų jai“, – sako pašnekovė.

D. Buivydaitė tikina, kad šeimos gydytojas išrašyti siuntimo į senelių namus negali, mat socialinė globa visų pirma yra socialinė paslauga, o ne sveikatos priežiūros paslauga.

„Bet kokiu atveju šeimos gydytojas negali įvertinti poreikio ir rašyti siuntimo. Čia turbūt kalbama apie pažymas ir dokumentus, kurie reikalingi ketinant patekti į senelių globos namus. Tada taip, šeimos gydytojas ar kitas ambulatorinės sveikatos priežiūros įstaigos gydytojas turi išduoti išrašą iš medicininių dokumentų“, – dėsto specialistė. Minėtas įrašas reikalingas tam, kad būtų aišku, jog žmogus, kuris pateks į globos namus, tuo metu nesirgs ūmiomis užkrečiamomis ar infekcinėmis ligomis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą