Tavo LRT

2015.09.08 13:45

Klausiate – atsakome. Kodėl dar neparskrido gandrai?

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2015.09.08 13:45

Nors pavasaris jau įpusėjo, gandrams Lietuvoje dar per vėsu, tačiau kitą savaitę žadama šiluma turėtų parvilioti ir šiuos paukščius. Taip sako gamtininkas Selemonas Paltanavičius.  

Nors pavasaris jau įpusėjo, gandrams Lietuvoje dar per vėsu, tačiau kitą savaitę žadama šiluma turėtų parvilioti ir šiuos paukščius. Taip sako gamtininkas Selemonas Paltanavičius.

„Žmonės dažnai skambina ir klausia, kas atsitiko. Pavasaris prasidėjo prieš pusantro mėnesio, tačiau ir po Velykų gandrų lizdai tušti“, – sako S. Paltanavičius.

Gamtininkas tikina skambinęs savo kolegoms visoje Lietuvoje ir jie pritarė, kad per Velykas tik kas dešimtame lizde matė gandrą, o laukuose šių paukščių visai nematyti.

„Nieko keisto, tai mes norėtume, kad visi pamestų galvas. Kol kas vėsu ir paukščiai yra pakeliui“, – ramina gamtininkas.

Tačiau, pasak jo, šiluma ir saulė, kurią žada sinoptikai, sugrąžins visus gandrus jau kitą savaitę, o gal ir šios savaitės gale.

„Gandrų Lietuvoje labai daug: peri apie 20 tūkst. porų, o lizdų yra dar daugiau, nes ne visus juos užima. Taigi turime pačią tankiausią gandrų populiaciją pasaulyje“, – kalba pašnekovas.

Jeigu savo sodyboje norite sulaukti gandrų, gamtininkas sako, kad jau dabar galite iškelti lizdus arba sutvarkyti šakomis apaugusius senuosius.

„Tačiau lizdus kelkite į medžius“, – prašo S. Paltanavičius. Lietuvoje, pasak jo, 50 proc. lizdų yra ant elektros stulpų, tačiau elektros kabelius planuojama tiesti po žeme, tad paukščiai turėtų sugrįžti ten, kur Lietuvoje ir perėdavo – į medžius arba ant stogų.

„Gandrams turėtume padėti pasirinkti mums patogias vietas“, – pataria specialistas. Vis dėlto vieni lizdai šiems paukščiams atrodo patrauklesni, o į kitus sugrįžti jie nebenori.

„Sakoma, kad keliant gandro lizdą šio darbo negali daryti tik vyro rankos. Virvę, kuria keliamas gandro lizdo pagrindas, būtinai turi pririšti moteriškos rankos. Taip pat reikia įdėti varinių pinigėlių, kad grįžęs paukštis galėtų pašilti kojas“, – siūlo S. Paltanavičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.