Tavo LRT

2015.04.06 19:12

Kodėl turintiems negalią ar vyresniems sunkiau gauti kreditą?

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2015.04.06 19:12

Išduodant kreditą vertinamas ne kliento amžius ar negalia, o jo mokumas, tikina Lietuvos bankų asociacijos vadovas Stasys Kropas.  

Išduodant kreditą vertinamas ne kliento amžius ar negalia, o jo mokumas, tikina Lietuvos bankų asociacijos vadovas Stasys Kropas.

LRT Radijo klausytojas Pranas teiraujasi, kodėl vyresnio amžiaus gyventojams ir žmonėms su negalia būna sunkiau gauti banko kreditą.

„Norėčiau paprašyti, kad neįgalus arba vyresnio amžiaus žmogus kur nors galėtų gauti kreditą. Dabar yra siūlomi amžiaus apribojimai, juk ne amžiaus apribojimai grąžina pinigus, o šeimininkas. Jis turi turėti pinigų kreditui grąžinti. Vieni bankai [kreditus išduoda] iki – 75 metų, kiti iki – 70. Kodėl taip padaryta? Gal būtų galima padaryti išimtį?“ – domisi Pranas.

Lietuvos bankų asociacijos vadovas teigia, kad šalyje veikiantys bankai klientų nediskriminuoja nei dėl amžiaus, nei dėl negalios. Anot jo, suteikiant kreditą, vertinamas kliento mokumas.

„Natūralu, kad žmogaus darbiniu laikotarpiu pajamos yra aukštesnės, ir žmogaus gebėjimas grąžinti skolą tuo metu yra didesnis. Todėl, jei žmogus yra vyresnio amžiaus, jo gebėjimas grąžinti kreditą ir sumokėti visas įmokas yra mažesnis arba nepakankamas, kad galėtų būti išduotas kreditas“, – tikina S. Kropas.

Jo teigimu, žmogaus negalia tikrai nėra nemokumo veiksnys. „Žmogus gali turėti fizinę negalią, bet dirbti protinį darbą ir uždirbti didelius pinigus, ir jam tikrai nebūtų jokių problemų gauti kreditą, nes jo pajamos būtų tvarios“, – aiškina Lietuvos bankų asociacijos vadovas.

Tačiau, jeigu žmogus dirba fizinį darbą, o dėl negalios jo tęsti nebegali, akivaizdu, kad jo mokumas yra smukęs, ir tokiu atveju mažėja galimybės padengti kreditą.

„Atsakingo skolinimo principais siekiama, kad visų pirma būtų tinkamai įvertintas kredito gavėjo mokumas ir užkirstos galimybės prisiimti riziką. Šių principų taikymas padeda ir besiskolinančiam nesiimti per didelės kredito rizikos“, – kalba S. Kropas. 

Anot Lietuvos bankų asociacijos vadovo, atsakingo skolinimosi principuose išimtys nėra numatytos. Jie taikomi visoms kredito įstaigoms vienodai. „Žinoma, mokumo vertinimo interpretacijos tam tikrose įstaigose gali skirtis, todėl gali būti kokių nors lengvesnių ar sudėtingesnių sąlygų. Tai natūralu, nes kiekviena kredito įstaiga turi savo rizikos vertinimo metodus“, – tvirtina pašnekovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt