Tavo LRT

2015.03.31 00:20

Po sunkios ligos mirė rašytojas P. Dirgėla

LRT RADIJAS, LRT.lt 2015.03.31 00:20

Sekmadienio vakarą, eidamas 69 metus, po sunkios ligos mirė rašytojas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Petras Dirgėla.

Sekmadienio vakarą, eidamas 69 metus, po sunkios ligos mirė rašytojas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Petras Dirgėla.

Prozininkas ir eseistas dirbo Lietuvos rašytojų sąjungoje, „Gimtojo krašto“, „Komjaunimo tiesos“ redakcijose, bendradarbiavo su Lietuvos kino studija, buvo ilgametis žurnalo „Metai“ darbuotojas, vyriausiojo redaktoriaus pavaduotojas.

Kūrybinį P. Dirgėlos palikimą sudaro daugiau negu dvidešimt prozos knygų. Dalis jų išleistos kartu su broliu – Povilu Dirgėla. Literatūros kritikai teigia, kad P. Dirgėla priskirtinas rašytojų kartai, kuri atmetė socrealizmo dogmas ir padėjo pamatą naujam pokario lietuvių literatūros etapui.

Bene žinomiausia Petro Dirgėlos keturių knygų epopėja „Karalystė: žemės keleivių epas“.

2003 metais rašytojui įteikta Nacionalinė kultūros ir meno premija. 2007-aisiais P. Dirgėla apdovanotas Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimino ordino riterio kryžiumi.

V. Daujotytė: „Dėl sunkaus, mąslaus rašymo neturėjo tiek skaitytojų, kiek būtų galėjęs“

Literatūros tyrinėtoja prof. Viktorija Daujotytė P. Dirgėlą apibūdina kaip „šakotą“ rašytoją. Ji tikina, jog nederėtų pamiršti, kad eseisto kūrybinis kelias prasidėjo kartu su broliu.

„Paskui jau, žinoma, pagrindinis kelias yra jo vieno. „Išsišakojimuose“ galima būtų matyti, kad P. Dirgėlai būdinga ir tai, kas yra būdinga metraštininkui – labai kruopštus kai kurių faktų registravimas, o galiausiai perėjimas ne tik į istoriją, bet ir filosofiją, istoriosofiją“, – pastebi V. Daujotytė.

Profesorės teigimu, paties P. Dirgėlos iš savo mokytojų įsidėmėta mintis – jis bėga paskui 100 minčių – iš tiesų yra teisinga ir jo kūryboje tikrai galima įžvelgti 100 minčių. Anot V. Daujotytės, P. Dirgėlos kūryboje galima žanrinė skalė labai plati: nuo lyrinių novelių ar impresijų iki didžiojo epo.

„Įspūdinga kūrybos apimtis rašytojo, kuris niekada nesiekė būti populiarus, ir dėl savo sunkaus, mąslaus rašymo [...] neturėjo tiek skaitytojų, kiek būtų galėjęs. Jo užduotis, matyt, buvo kita. Kaip valstybės žmogaus, suvokusio literatūrą kaip valstybinį reikalą“, – svarsto profesorė.

Pati pažinojusi rašytoją V. Daujotytė jį apibūdina kaip daugiadarbį žmogų. Jos teigimu, P. Dirgėlą turėsime įvertinti kaip žmogų, kuris mumyse formavo protėvių jausmą.