Tavo LRT

2017.02.01 12:18

LRT veidai. LRT grimuotojos – reikalingos 18 valandų per parą

Karolina Drigotaitė, LRT.lt2017.02.01 12:18

Nuo 5 val. ryto iki 23 val. vakaro – tiek LRT grimo kambarėlyje su žinomais veidais ir televizijos svečiais pluša grimuotojos. „Kartais net atsisėsti išgerti kavos nėra kada. Ypač, kai dubliuojasi kelios laidos“, – tvirtina grimo specialistė Jolanta Jurkevičienė. Ji pasakoja, kad kartą, po tokios įtemptos dienos, vienam iš atsisėdusiųjų į kėdę pasiūlė užsimerkti ir išsižioti.

Nuo 5 val. ryto iki 23 val. vakaro – tiek LRT grimo kambarėlyje su žinomais veidais ir televizijos svečiais pluša grimuotojos. „Kartais net atsisėsti išgerti kavos nėra kada. Ypač, kai dubliuojasi kelios laidos“, – tvirtina grimo specialistė Jolanta Jurkevičienė. Ji pasakoja, kad kartą, po tokios įtemptos dienos, vienam iš atsisėdusiųjų į kėdę pasiūlė užsimerkti ir išsižioti.

LRT grimuotoja J. Jurkevičienė čia dirba jau 25 metus – į televiziją ji atėjo vos 19-os. „Nesugebu iš čia išeiti, man čia patinka“, – šypsosi ji ir tikina, kad šis darbas jai visada labai įdomus. „Man patinka žmonės, patinka bendrauti, susipažinti ir net susidraugauti. Per tiek metų tikrai radau daug draugų“, – tvirtina grimo specialistė.

Nesunku numanyti, kad per ilgus darbo metus jai teko grimuoti ne vieną aukštą šalies postą užimantį asmenį. „Esu grimavusi ir šalies vadovę. Įtampos nejaučiau. Ji dirba savo darbą, aš – savo“, – sako moteris.

Jos manymu, savo darbą būtina mylėti, o, jei nemylėsi, bus neįdomu. „Jeigu eisi į darbą ir galvosi – Jėzus Marija, atidirbt reikia, tada tai – kankynė. Žinoma, kartais ir aš pritingiu, bet, kai reikia, išeini iš namų, atvažiuoji į darbą – labai smagu“, – kalba J. Jurkevičienė.

Ilgametė LRT grimuotoja visko išmoko pati

Grimas ir makiažas gerokai skiriasi. LRT darbuotojos teigimu, grimas – ne tik grožiui kurti, reikia mokėti veidą ir subjauroti. „Man labiau patinka, kai mus vadina „grimerėmis“, nes mes galime ir barzdą priklijuoti, ir raukšles ar žaizdą padaryti. Mažai kas dabar tai moka. Reikia, žinoma, ir specialius mokslus baigti. Senais laikais visko išmokdavome pačios – iš vyresnių kolegių“, – prisimena J. Jurkevičienė.

Kirpėjos išsilavinimą turinti moteris sako, kad jos jaunystės laikais nebuvo grimo mokyklų. „Grimo ar makiažo pagrindų aš neturėjau, mokėjau dirbti tik su plaukais. Kai atėjau čia, reikėjo visko išmokti. Teko ilgai stovėti prie kolegių ir žiūrėti, kaip jos dirba. Pati pradžia kiekvienam žmogui sunki“, – mano specialistė. Todėl ji sako suprantanti ir grimo paslapčių mokytis į LRT ateinančias praktikantes, kurios pradžioje, moters žodžiais, bijo net prie žmogaus prieiti.

Viena jų – Greta Gelumbeckaitė, jau mėnesį LRT grimo kambaryje atliekanti praktiką. Mergina sako, kad realybė net pranoko jos lūkesčius, mat žvaigždės televizijoje paprastos ir nesusireikšminusios, o televizijos virtuvė – puiki vieta išmokti greitai dirbti ir sutikti daugybę įvairių žmonių. „Čia reikia daug ir sparčiai grimuoti. Ateina gausybė įvairių žmonių, tenka dirbti su skirtingais veidais“, – pasakoja grimo paslapčių besimokanti mergina. Ji įvardija dvi svarbiausias savybes šiam darbui: tai – greitis ir komunikabilumas.

Su tuo sutinka ir LRT senbuvė J. Jurkevičienė, kuriai tenka ir greitai suktis, ir daug bendrauti. „Šiame darbe reikia tapti ir psichologu: būna įvairių nuotaikų, problemų ir šeimoje, ir kitur. Žinome netgi vieni kitų vaikus. Gali nepažinoti vyro ar nematyti vaiko, bet tu žinai, kad toks yra“, – pasakoja grimuotoja. Jos manymu, kiekvienam žmogui reikia pakalbėti. „Labai retai kuris būna nešnekus. Mano praktikoje tokių pasitaiko mažai“, – tvirtina pašnekovė.

G. Gelumbeckaitė. V. Radžiūno (LRT.lt) nuotr. 

Kameros „suvalgo“ tikrąsias spalvas

Mažai moters praktikoje ir televizijos veidų, kurie nežinotų, kaip dera atrodyti, tad nesutarimų nebūna. „Žinioms negali padaryti tokio ryškaus makiažo, kaip šou. Žinių makiažas turi būti natūralesnis, blakstienų nepriklijuosi“, – sako profesionalė. Vis dėlto realybėje net ir natūralesnis grimas atrodo ryškiau, mat apšvietimas ir kameros, pašnekovės žodžiais, „suvalgo“ spalvas.

Pasitaiko ir kitokių nesklandumų. „Kartais gali daryti vieną spalvą, o ekrane pamatyti kitą. Ekranas keičia – tai techniniai dalykai, kurių aš nebežinau, todėl turi ateiti į studiją ir pažiūrėti, kaip žmogus atrodo“, – teigia J. Jurkevičienė.

LRT televizijai pradėjus transliuoti raiškiąja geba (HD), tai paveikė ir televizijos grimo subtilybes, mat tokiai televizijai reikalingas lengvesnis ir natūralesnis grimas. „Anksčiau grimas būdavo toks, kad net mimikos raukšlių nelikdavo – juk viską turi nugrimuoti, kiekvieną spuogelį. Dabar kalbama, kad tie spuogeliai – nieko tokio, makiažas turi atrodyti natūraliai. Bet manau, kad nė viena mergina ar moteris nebus patenkinta, jeigu koks spuogas matysis“, – įsitikinusi pašnekovė.

Tad, pasako jos, jei kažkuo abejoji, studijoje būtina pasitikrinti, kaip žmogus atrodo ekrane. Pasivaikščioti tarp grimo kambario ir televizijos studijos, J. Jurkevičienės teigimu, tenka nemažai. „Net ne vaikštau ten, o pabėgioju. Visos taip pabėgiojame“, –  šypsosi moteris.

Nepaisant kruopštaus darbo ir ilgametės patirties, pasitaiko ir klaidų, atvirauja grimuotoja. „Jei kada sau neturėsi priekaištų, vadinasi, blogai dirbi. Visada galvoji, kad kažką galėjai padaryti truputėlį kitaip“, – atskleidžia pašnekovė.

Tačiau grimo specialistė sutinka, kad tai pastebima tik profesionalo, o ne paprasto žiūrovo akiai. „Reikia padaryti tikrai kažką baisaus, kad žiūrovas pamatytų“, – mano J. Jurkevičienė.

V. Radžiūno (LRT.lt) nuotr. 

Darbas – nuo 5 val. ryto iki 23 val. vakaro

Darbas televizijoje nuolat reikalauja tempo, ypač, kai dirbti reikia su tiesioginio eterio svečiais ar vedėjais. Ilgametė LRT darbuotoja pasakoja, kad laidai „Labas rytas, Lietuva“ nuo 5 val. iki 6 val. anksti ryte tenka paruošti net tris laidos vedėjus. „Kartais tai būna trys merginos – ilgi plaukai ir makiažai. Privalai spėti“, – tvirtina grimuotoja.

Žinoma, lengviau, jei grimuoti tenka vyrus, o jų eteryje pasitaiko daugiau ir, nors makiažas, atrodytų, – moterų reikalas, vyrai, einantys į eterį, dar nėra atsisakę to daryti be priežasties. „Yra buvę, kad vyrai atsisako grimuotis, nes yra alergiški. Sako – aš visai negaliu grimuotis. Tada jie eina be grimo, bet tai – retenybė. Būna, kad vyras nesigrimuoja, nes visą veidą dengia barzda, o išlindusi nosytė neblizga. Tik dėl to“, – tikina pašnekovė.

Nors moterys pageidavimų paprastai turi daugiau, jei nevėluoja atsisėsti į grimerės kėdę, lieka patenkintos. „Jei nevėluoja – spėjame, jei vėluoja – pačios kaltos. Kartais laiko turime tik papudruoti, kartais net bėgame į studiją, kad tai padarytume ir veidas neblizgėtų“, – pasakoja pašnekovė.

Kasdien LRT grimuotojų darbas trunka nuo 5 val. ryto iki 23 val. vakaro. „Kartais ir ilgiau, priklauso nuo laidų. Bet paprastai kasdien dirbi po aštuonias darbo valandas, o kartais net atsisėsti išgerti kavos nėra kada. Ypač, kai dubliuojasi kelios laidos“, – tvirtina grimo specialistė.

V. Radžiūno (LRT.lt) nuotr. 

Pasitaiko kuriozų

Galima numanyti, kad tokios įtemptos dienos ir gausūs sėdančiųjų į grimo kėdę srautai lemia ir kuriozinių situacijų. „Kartą buvo sunki darbo diena, kai į kėdes sėdosi daug svečių. Kai vienas dainininkas atsisėdo, mano kolegė sako – o dabar nusirenkit. Tada griuvome iš juoko. Man buvo panašiai: daug žmonių, buvau tikrai pavargusi, ir sakau – užsimerkit ir išsižiokit. Tai – absurdas, o žmogus dar ėmė ir taip pasielgė. Tai labai juokinga, bet turi „apžaisti“, kad viskas gerai – aš čia kažką padariau“, – prisimena J. Jurkevičienė.

Vis dėlto, paklausta, ar ilgai ruoštųsi, jei pačiai tektų pasirodyti televizijos ekrane, moteris sako, kad ji pati tokių dalykų nesureikšminanti, tad ilgo pasiruošimo tikrai nebūtų. „Sau dažų daug nekraučiau: reikėtų pudros, pasidažyčiau blakstienas ir nusipieščiau lūpas. Daug žaidimo nereikėtų“, – šypsosi ilgametė LRT grimuotoja.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.