Tavo LRT

2015.03.26 14:36

Amžino poilsio atguls automobilių aikštelėje iškastas karalius Ričardas III

LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2015.03.26 14:36

Didžiojoje Britanijoje bus perlaidojami nevienareikšmiškai vertinamo karaliaus Richardo III palaikai, iškasti automobilių stovėjimo aikštele. Šių palaikų tapatybė patvirtinta, palyginus DNR su Kanadoje gyvenančio artimo karaliaus giminaičio DNR, pasakoja LRT korespondentas Londone Paulius Kaliačius.

Didžiojoje Britanijoje bus perlaidojami nevienareikšmiškai vertinamo karaliaus Richardo III palaikai, iškasti automobilių stovėjimo aikštele. Šių palaikų tapatybė patvirtinta, palyginus DNR su Kanadoje gyvenančio artimo karaliaus giminaičio DNR, pasakoja LRT korespondentas Londone Paulius Kaliačius.

„Buvo sujungtos Leicesterio miesto savivaldybės, universiteto bei Richardo III draugijos pajėgos ir pradėta ieškoti karaliaus palaikų. Po istorinių žemėlapių palyginimo jie nustatė, kad Greyfriars bažnyčios, kurioje buvo palaidotas Richardas III, griuvėsiai yra po automobilių stovėjimo aikštele. Po neilgai trukusių kasinėjimų archeologai atrado vyro skeletą, kuris atitiko Richardo III aprašymą. Paėmus DNR mėginį iš to skeleto, jis buvo sulygintas su giminaičio, kuris pagamino karstą, DNR. Genetinė informacija atitiko. Tokiu būdu buvo suprasta, kad tai – Richardas III. Istorijos ratas užsidarė“, – pasakoja P. Kaliačius.

Richardo III laidotuvėse dalyvaus ir karališkieji asmenys

Anot P. Kaliačiaus Richardas III – labai prieštaringa istorinė asmenybė. Jo atėjimas į valdžią ir veiksmai, tapus karaliumi, iki šiol kelia debatus tiek tarp istorikų, tiek visuomenėje. Mirus jo vyresniajam broliui, Richardas III buvo paskirtas tikrųjų sosto įpėdinių globėju, tačiau du jaunieji princai buvo uždaryti Londono Tower bokšte ir galiausiai nužudyti. Todėl Richardas III istorijos knygose vaizduojamas kaip uzurpatorius, pasiglemžęs karūną.

Richardas III – dabartinės Anglijos karalienės Elžbietos II keturioliktosios eilės senelis, todėl karališkose laidotuvėse dalyvaus ir karališkieji asmenys. Nepaisant to, P. Kaliačius tvirtina, kad ceremonija nebus tokia iškilminga, kokios galėtų tikėtis šiuolaikiniai monarchai.

„Ji vis tiek turėtų būti įsimintina. Mišioms vadovaus anglikonų bažnyčios galva, Cantenburio arkivyskupas Justinas Wilby`is. Tiesa, dalyvaus kitų tikėjimų atstovai ir karališkosios šeimos nariai. Karaliaus paminklui išleista daugiau kaip 2,5 mln. svarų. Iki penktadienio jis pašarvotas Leicesterio  katedroje, kur žmonės laukia netgi 4 val., norėdami pamatyti monarcho karstą“, – sako P. Kaliačius.

Anot LRT bendradarbio Londone, tūkstančiai žmonių sekmadienį atėjo pasižiūrėti vykstančios procesijos, kuomet Richardo III palaikai buvo gabenami iš universiteto į bažnyčią. Dėl numanomo didžiulio susidomėjimo, P. Kaliačiaus teigimu, teismuose netgi buvo kilęs skandalas – kur karalius turėtų būti pašarvotas: ar Jorko grafystėje, ar Leicesterio mieste, nes tai bus didžiulis turistų traukos taškas.

Neigiamą karaliaus paveikslą sukūrė kitos dinastijos sosto įpėdiniai

Istorikai teigia, kad po Richardo III mirties per mūšį prie Bosvorto 1485 m., baigėsi rožių karai ir prasidėjo naujas etapas Anglijos istorijoje. Dalis istorikų teigia, kad būtent tuomet Anglijoje baigėsi Viduramžiai. Tačiau P. Kaliačius tvirtina, kad tokia nuomonė nėra visiškai teisinga. Anot jo, tikrai nebuvo taip, kad, vos mirus Richardui III, Anglijoje prasidėjo naujas etapas. Šalį pradėjo valdyti kita dinastija, kuri siejama su religine reformacija, turtingesne kultūra ir gerėjančiomis ekonominėmis sąlygomis.

„Todėl istorikai po jo mirties ir padėjo tašką Viduramžiams. Tačiau gal tai nėra jo nuopelnas, gal ne jo mirtis buvo Viduramžių pabaiga, bet tiesiog naujos dinastijos atėjimas į valdžią“, – svarsto P. Kaliačius.

Daugeliui žmonių Richardas III labiausiai žinomas iš to paties pavadinimo Williamo Shakespeare`o kūrinio, kuriame autorius karalių pavaizdavo kaip kuprotą despotą. Pasak LRT bendradarbio Londone, manoma, kad rašytojas šiek tiek perdėjo ir rėmėsi šališkais istoriniais šaltiniais bei visuomenėje vyravusia neigiama nuomone.

„Atrasti Richardo III palaikai, kaulai patvirtino, kad jis sirgo skolioze ir jo stuburas buvo iškreiptas, tačiau jo amžininkų įspūdžiai, jį sutikus, buvo kur kas teigiamesni. Neigiamas požiūris įsivyravo po to, kai Henris VII tapo Anglijos karaliumi ir Angliją ėmė valdyti Tiudorų dinastija. Įdomus faktas, kad net Richardo III portretai buvo pataisyti, norint, kad jis atrodytų blogesnis ir piktesnis. Buvo pridėta visokių raukšlelių apie lūpas, akys padarytos piktesnės. Tai – įdomūs faktai“, – sako P. Kaliačius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.