Tavo LRT

2019.04.05 13:32

„Misija – Pasaulio Lietuva“: ko tautiečiai gali pasimokyti iš nykštukinio Liuksemburgo?

LRT.lt 2019.04.05 13:32

„Misija – Pasaulio Lietuva“ tęsia žygį bei lankosi Liuksemburge – nykštukinėje valstybėje, įsispraudusioje tarp Belgijos, Vokietijos bei Prancūzijos.

Daugiausia tautiečių į Liuksemburgą atvyko Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą. Vietos lietuviai nebijo pajuokauti, kad atvyko čia ne iš blogo, o kaip tik – iš gero gyvenimo. „Buvau iš pirmosios bangos tų, kurie čia atvažiavo, nes reikėjo darbuotojų, palengvinsiančių Lietuvos įstojimą į Europos Sąjungą. Jaučiuosi savo vietoje. Čia kaip Europos centras“, – teigia Liuksemburgo lietuvis Gediminas Karbauskis.

Ir iš tiesų, visi TV žygio komandos sutikti pašnekovai gyvena Europos Sąjungos institucijų profesionalų ritmu. Čia tautiečiai yra finansų, informacinių technologijų, vertimų ar teisės specialistai, negailintys laiko ne tik darbui, bet ir lietuvių bendruomenės veiklai ar vienai kitai krepšinio kovai.

„Man gera matyti, kad Liuksemburge ne tik prisimenamos lietuvių liaudies dainos ar šventės, bet ir steigiami lietuviški investiciniai fondai bei kitos profesionalų organizacijos, tiesiogiai padedančios Lietuvai, parvežančios žinias bei neįkainojamą patirtį“, – sako „Misija – Pasaulio Lietuva“ prodiuseris Vladas Linauskas. Anot jo, visi čia gyvenantys lietuviai yra ambasadoriai, Europos Sąjungai pristatantys, kokia šalis esame.

Finansų specialistas Arūnas Radkevičius svarsto, kad, gyvenant pasaulyje be sienų, svarbu iš naujo apibrėžti, kas mes esame. „Tautiškumo apibrėžimui dabar paprastai taikoma knyginė tezė: teritorija, kalba, istorija. Bet stebime didelį pokytį pasaulyje dėl galimybės keliauti. Tad standartinis apibrėžimas nebeatitinka normų. Užsienyje gali būti „didesnis“ lietuvis, nei pačioje Lietuvoje“, – teigia A. Radkevičius.

Pasak „Misija – Pasaulio Lietuva“ vedėjo Andriaus Mamontovo, Liuksemburge galime mokytis, kaip derinti sena bei nauja, išvysti, kaip gali susikalbėti gamta ir urbanistika, o žmonės sugyventi nepaisydami įvairių kalbų bei tautybių. „Liuksemburgas įrodo, kad nykštukinė valstybė, bene triskart mažesnė už Lietuvą, gali daug pasiekti ir išsiskirti iš kitų šalių. Svarbiausia – turėti bendrą kryptį. Bendrą svajonę“, – pastebi A. Mamontovas.

„Misija – Pasaulio Lietuva“ jau šį šeštadienį 18.15 val. per LRT PLIUS. Ved. Andrius Mamontovas.