Tavo LRT

2015.03.19 07:02

Prezidentė: vaikų globos įstaigų kontrolė yra apgailėtina

Globos įstaigų sistema yra labai blogas paveldas, kurį reikia naikinti, interviu LRT Radijui teigia Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Pasak jos, iki šiol paveldėtos sistemos kol kas nesugebama galutinai pertvarkyti.

Globos įstaigų sistema yra labai blogas paveldas, kurį reikia naikinti, interviu LRT Radijui teigia Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Pasak jos, iki šiol paveldėtos sistemos kol kas nesugebama galutinai pertvarkyti.

„Jau matome šiemet tris skaudžius atvejus dėl vaikų išnaudojimo globos namuose, o dar tik žygiuojame per kovą. Tai patvirtina, kad vaikų globos įstaigų kontrolė yra apgailėtina ir kad mes, paveldėję sistemą, nesugebame nei bandyti ją pertvarkyti, nei galutinai ją reformuoti“, – teigia D. Grybauskaitė.

Taip šalies vadovė komentuoja paskutinį atvejį, kai dėl galimos pedofilijos Viešvilės vaikų globos namuose buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Kol kas nepatvirtintomis žiniomis, vienas pagrindinių įtariamųjų byloje – vaikų globos namų vadovas.

Prezidentės teigimu, mėginimai reformuoti globos įstaigų sistemą prasidėjo 2007 m., bet rezultatų iki šiol nėra. Globojamų vaikų esą kone 10 tūkst., o pusė iš jų, D. Grybauskaitės žiniomis, auga globos namuose. Taigi ji sako pasiūliusi įstatymo pataisą, kad vaikai iki trejų metų iš esmės negalėtų patekti į globos namus.

„Būtina padidinti finansavimą ir sušvelninti arba pagreitinti tvarką, kad vaiką būtų galima paimti globon, nes dabar, pavyzdžiui, išlaikyti vaiką globos namuose per mėnesį kainuoja iki 2 tūkst. eurų. Ir iš tikrųjų vaikai tampa globos namų įkaitais, nes tiek savivaldybėse, tiek kitose institucijose tiesiog pastatai gyvena vaikų sąskaita, biurokratinė mašina gyvena vaikų sąskaita“, – sako D. Grybauskaitė.

Anot šalies vadovės, šeimynoje auginami vaikai skiriama tik 300 eurų, o šeimoje globojamiems – tik 150 eurų. Tad net ir skatinimo sistema, Prezidentės teigimu, yra nukreipta į tai, kad globos namai išliktų ir juose gyventų vaikai.

„Taigi būtina ir toliau peržiūrėti tiek finansinį paskatinimą, tiek globos ir įvaikinimo proceso pokyčius. Aš esu pasirengusi ir toliau teikti įstatymo pataisas. Mano dėmesys šiai problemai tikrai bus. Radikalūs pokyčiai būtini, nes privalome atlikti savo pareigą kaip politikai, kaip Lietuvos vadovai, politikai, Seimo nariai, apsaugodami mūsų vaikus nuo įvairių išnaudojimo formų. Galų gale išties ši sistema yra labai blogas paveldas, kurį reikia naikinti“, – interviu LRT Radijui teigia D. Grybauskaitė.

Prokuratūra yra pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl galimo pedofilijos skandalo Viešvilės vaikų globos namuose, į šią įstaigą išsiųsta grupė specialistų. Jie teikia  psichologinę pagalbą vaikams ir darbuotojams. Viceministras Algirdas Šešelgis sako, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje atliekamas vidinis patikinimas, kaip buvo užtikrinama globos įstaigos priežiūra. 

Ministrė Algimanta Pabedinskienė atlikti tyrimą įpareigojo iki ketvirtadienio ir kreipėsi į Kauno apygardos prokuratūrą dėl galimybės laikinai nuo pareigų nušalinti Viešvilės vaikų globos namų direktorių. Jurbarko policijos komisariate atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl galimos pedofilijos šioje įstaigoje.