Naujienų srautas

Tavo LRT2015.03.12 23:12

Prezidentė: reikėtų galvoti apie VRK ir jos vadovybės atnaujinimą

LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS 2015.03.12 23:12

Prezidentė Dalia Grybauskaitė dar kartą sukritikavo Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) darbą. Pasak D. Grybauskaitės, po rinkimų ji siūlysianti rinkimų pataisas.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė dar kartą sukritikavo Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) darbą. Pasak D. Grybauskaitės, po rinkimų ji siūlysianti rinkimų pataisas.

„Pažeidimų daugėja, VRK reakcija yra pavėluota, o kartais matome, kad jos ir iš viso nėra. Todėl, manau, tiek man įstatymų leidybos prasme, tiek ir Seimui reikėtų galvoti galbūt net apie VRK ir jos vadovybės atnaujinimą prieš 2016 metų rinkimus. Nes pažeidimai prieš kiekvienus rinkimus vis didėja. Jie tampa įvairesni. Deja, VRK [darbo] kokybė, sakyčiau, prastėja, o  ne gerėja“, – sako Prezidentė.

VRK teigia turinti ribotas galimybes

Tuo metu VRK teigia turinti ribotas galimybes kovoti su pažeidimais ir sako, kad jų mastas nuosekliai mažėja.

„Kiek VRK gali būti atsakinga už tai, kad tam tikri asmenys ar asmenų grupės organizuoja rinkėjų papirkinėjimą, organizuoja jų vežiojimą, kitas nusikalstamas veikas? Kitaip tariant, VRK yra atsakinga už rinkimų pažeidimus lygiai tiek, kiek policija atsakinga už nusikaltėlių veiksmus“, – žurnalistams Vilniaus savivaldybėje sakė VRK narys Jonas Udris.

„VRK atlieka rinkimų organizatoriaus, koordinatoriaus vaidmenį, bet ji nėra rinkimų policija ar inspekcija, kuri turi tokius resursus ir galimybes“, –pridūrė jis.

J. Udris nurodė, jog VRK užduotis yra organizuoti rinkimų procesą, o už tai, kad rinkimai vyktų sklandžiai, atsakinga ne tik VRK, bet ir teisėsauga, visuomeninės organizacijos.

Komisijos narys sutiko, kad dėl rinkimų tvarkos kai kur kyla problemų, pavyzdžiui, vykstant gyventojų masiniam persiregistravimui, o kovoti su tuo būtų galima keičiant įstatymus. Pasak jo, VRK taip pat teikia rekomendacijas ir pasiūlymus dėl įstatymų tobulinimo.

Anot J. Udrio, pažeidimų mastas ne didėja, kaip tvirtina Prezidentė, o kasmet mažėja.

„Situacija, kurią turime po pirmojo turo, yra geresnė, nei buvo anksčiau – ir tas papirkimo mastas, ir įtakos darymo rinkėjams, ir vežimo. Šiemet mes matome tik Trakų apygardoje, matome dar vieną kitą epizodą, bet jokiu būdu ne tokiais mastais, kaip buvo tai matoma 2011 metų rinkimuose arba dar ankstesniuose rinkimuose“, – sakė VRK narys.

„Jei jau kalbame apie VRK pakeitimą, tai yra Seimo valioje pareikšti nepasitikėjimą VRK. Tuomet, be abejo, būtų keičiama visa komisija, o ne tik jos vadovas ir atskiri jos nariai“, – sakė jis.

J. Udris priminė, kad Seimas po 2012 metų rinkimų pakeitė Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymą, kuriuo į VRK formavimą yra įtraukta daugiau institucijų, ir tikino, kad pasibaigus kadencijai ji bus performuojama pagal naująją tvarką.

Pagal Seimo priimtas Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymo pataisas, VRK sudaro Seimas po eilinių ar pirmalaikių Seimo rinkimų praėjus ne mažiau kaip 140 ir ne daugiau kaip 200 dienų. Anksčiau VRK buvo sudaroma ir jos pirmininkas tvirtinamas prieš kiekvienus Seimo rinkimus, iki rinkimų dienos likus ne mažiau kaip 120 dienų ir ne daugiau kaip 140 dienų. Komisija sudaroma ir jos pirmininkas tvirtinamas ketverių metų kadencijai.

VRK vadovauja Zenonas Vaigauskas, jis komisijos pirmininko poste jau yra 21-erius metus.

Tęsiasi išankstinis balsavimas

Ketvirtadienį tęsiasi balsavimas iš anksto tiesioginių merų rinkimų antrajame ture. Balsuoti rinkėjai gali visose savivaldybėse nuo 8 iki 20 valandos. Taip pat toliau balsuojama specialiuose paštuose – čia balsuoja ligoninėse, globos namuose, laisvės atėmimo vietose esantys rinkėjai, taip pat atliekantys karo tarnybą.

VRK praneša, kad pirmą išankstinio balsavimo antrame ture dieną savo balsą atidavė apie 11 tūkst. rinkėjų. Aktyviausiai merą rinko didžiųjų miestų gyventojai.

Komisijos pirmininko pavaduotoja Laura Matjošaitytė sako, kad rinkėjų aktyvumui įtakos galėjo turėti šventinė diena.

„Pirmąją išankstinio balsavimo dieną antrajame ture balsavo 10810 rinkėjų. Palyginti su rinkimais prieš dvi savaites, t.y., pirmojo turo metu, rinkėjų aktyvumas yra gerokai mažesnis. Galima daryti prielaidą, kad dėl šventinės dienos“, – teigia L. Matjošaitytė.  

Trečiadienį, prasidėjus išankstiniam balsavimui, policija Šilutėje pradėjo tyrimą dėl galimo balsų pirkimo.

Merai pirmajame ture buvo išrinkti 19-oje savivaldybių. Trakuose dėl pažeidimų rezultatai pripažinti negaliojančiais, tad merai antrajame ture varžosi 40-yje savivaldybių.

Išankstinis balsavimas taip pat vyksta rinkimuose į laisvą Seimo nario vietą sostinės Žirmūnų apygardoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą