Tavo LRT

2015.03.09 17:50

„Istorijos detektyvai“: nežinomos valstybės kūrimo istorijos

LRT.lt2015.03.09 17:50

Kaip KGB sąjūdiečius kompromitavo? Kaip lietuviai sukūrė pasakojimą apie moteris – snaiperes „baltąsias kojines“? Kokio užstato buvo prašoma už sovietinį karininką? Tai tik dalis istorijų, kurias atskleis Virginijus Savukynas laidoje „Istorijos detektyvai“ šį antradienį 22.20 val. per LRT televiziją.

Kaip KGB sąjūdiečius kompromitavo? Kaip lietuviai sukūrė pasakojimą apie moteris – snaiperes „baltąsias kojines“? Kokio užstato buvo prašoma už sovietinį karininką? Tai tik dalis istorijų, kurias atskleis Virginijus Savukynas laidoje „Istorijos detektyvai“ šį antradienį 22.20 val. per LRT televiziją.

KGB visais būdais siekė kompromituoti pačius aktyviausius sąjūdiečius. Apžvelgdamas 1989 metus LTSR KGB pirmininkas Eismuntas, kalbėdamas apie tuos, kurie jau puoselėjo išstojimo iš Sovietų sąjungos planus, gyrėsi tokiais darbais: „Respublikos visuomenė per spaudą, kitas informavimo priemones informuota apie sąjūdiečių pinigines machinacijas, užsienio keliones savanaudiškais tikslais, nederamą elgesį užsienyje ir panašiai. Visa tai sustiprino Sąjūdžio vadovų tarpusavio nepasitikėjimą ir nesutarimus ir prisidėjo prie antitarybinių pažiūrų aktyvistų – A. Skučo, P. Vaitiekūno, A. Medalinsko ir kitų nušalinimo nuo darbo vadovaujančiose grandyse“.

„Teko girdėti, kad buvo bandoma kompromituoti žmones, – prisimins A. Medalinskas. –  Pavyzdžiui, Arvydui Juozaičiui nuolat prikišdavo, kad per vieną mitingą buvo atiduotas sidabrinis ar auksinis rublis ir pradingo. Mes su Arvydu Juozaičiu, Zigmu Vaišvilu ir kitais važiuodavome pas jį į namus ir ten būdavo skaičiuojami pinigai, surinkti Sąjūdžio mitingų metu. Manau, kad, jei koks nors rublis ar doleris, ar 100 dolerių, kas nors dėtų į kišenę, tai būtų milijonieriai. Iš tikrųjų net nepagalvodavom apie tai. Bet, laikas nuo laiko, netgi Sąjūdžio seimo sesijų metu, kartais iškildo kas nors ir sakydavo: „O kodėl jūs tenai pavogėte kažką?“

Papasakosime tikrąją pirmųjų lietuviškų piniginių ženklų – talonėlių – sukūrimo istoriją.Tai buvo padaryta vos per tris mėnesis.

„Po šito buvo didžiulis skandalas Maskvoje. Mes girdėjome atgarsių esą ne vienam generolui nulėkė antpečiai už tai, kad jie pražiopsojo tokį dalyką. Jie buvo nusiraminę. Džiaugėsi, kad turi savo kontaktų Lietuvos banke, nutraukė litų spausdinimą. Jie galvojo, kad situaciją kontroliuoja, tačiau pražiopsojo“, – pasakos Virginijui Savukynui buvęs premjeras Gediminas Vagnorius.

Laidoje „Istorijos detektyvai“ bus atskleista istorija, kaip gimė mitas apie „baltąsias kojines“ .Tikriausiai daugelis prisimena Rusijos kaltinimus, jog Čečėnijos kare dalyvauja moterys snaiperės. Ir kažkodėl jos avėdavo baltas kojines. Ir šiandieninė Rusijos propaganda meta tokius kaltinimus, esą tokios moterys dalyvauja Ukrainos kare. Pirmą kartą atskleisime, kaip prie to prisidėjo lietuviai.

„Mes pasakojome, kad yra sukurtos grupės iš lietuvių biatlonisčių, kurias mes vadinom „baltom pėdkelnėm“,– pasakos Virginijui Savukynui buvęs Krašto apsaugos ministras Audrius Butkevičius.

Pirmą kartą papasakotos Lietuvos valstybės kūrimo istorijos – „Istorijos detektyvuose“ kartu su Virginijumi Savukynu antradienį 22.20 val. per LRT televiziją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.