Tavo LRT

2019.04.04 09:18

Monika Garbačiauskaitė-Budrienė. Metai su LRT

LRT.lt 2019.04.04 09:18

Šiandien sukanka metai, kai vadovauju LRT. Laikas lekia greitai, o šie metai pralėkė žaibiškai.

Pamenu, kai tik paskelbus direktoriaus konkurso rezultatus atvykau į LRT vykusį brifingą, kai kurių mane pasitikusių veidų išraiškos liudijo, kad tikėtasi ne to laimėtojo, ne tokios konkurso baigties. Apėmė tikras siaubas, pamaniau – „ką aš padariau, kaip reikės dirbti tokioje aplinkoje, dabar juk nebegaliu atsitraukti...“. Bet iš tiesų pirmas įspūdis – jei ir nebuvo visai apgaulingas, tai tikrai visko neužgožė.

Taip, ne visi džiaugėsi pokyčiais, bet tarp LRT senbuvių mačiau ir jų laukiančių. Čia atsiranda vis daugiau norinčių veikti ir aktyviai kurti, jie įgalinami, keičiasi atmosfera: tarnybinius raštus ir skundus keičia komandinis darbas ir tiesiog normalūs problemų sprendimų būdai. LRT pasikeitė ir keisis toliau.

Nesakau, kad buvo lengva: teko priimti ir skausmingų sprendimų, kartais renkantis iš blogo ir blogesnio. Atsinaujinimo procesas dar nebaigtas ir sėkmingai vyks toliau.

Vienas iš didžiausių iššūkių, kurį naujoji komanda kelia sau ateinantiems keleriems metams – formuoti naują šiuolaikinėms organizacijoms būdingą kultūrą. Kartais man atrodo, kad tai daug sunkiau nei išplėsti LRT auditoriją, bet mes pasiryžę. Mes matome LRT ne kaip užkalkėjusią valstybinę įstaigą, o modernų visuomeninį transliuotoją, inspiruojantį permainas Lietuvos žiniasklaidos kraštovaizdyje ir nešantį kokybiškos žurnalistikos vėliavą, kuriai kiti neturi noro, galimybių ar įgūdžių.

Sakoma, kad po metų vadovus ištinka pirmoji depresija, nes atsigręži atgal ir pamatai, kad nieko apčiuopiamo taip ir nepavyko nuveikti. Permainų visada norisi greičiau ir daugiau, ypač, kai dideli lūkesčiai, tačiau man regis, kad per metus mes padirbėjome visai neprastai.

Pirmiausia dėmesio gavo tai, kas yra svarbiausia LRT funkcija ir mūsų pareiga visuomenei – kokybiškas turinys: sėkmingai veikia LRT tyrimų skyrius, atnaujinta televizijos naujienų tarnyba, korespondentų punktai regionuose, diskusijų laidos, techniškai ir turinio prasme atgaivintas, atnaujintas, dvigubai išaugęs ir toliau augantis naujienų portalas, atnaujintas ir sustiprintas LRT Plius kanalas, suaktyvintas trijų platformų bendradarbiavimas, vyksta bendri turinio projektai, paleistas unikalus projektas „LRT Prototo“. Savo eilės laukia radijų atnaujinimas. Stipriname žurnalistinės etikos žinias ir supratimą, sukūrėme sistemą, kuri padės objektyviai įvertinti, ar mūsų turinys kokybiškas ir išpildo misiją.

Yra ir nematoma LRT pusė, kuri mažiau įdomi plačiajai auditorijai – mums svarbu, kad LRT veiktų efektyviai ir skaidriai. Per metus gerokai pasistūmėjome į priekį – išskaidrinome viešųjų pirkimų procedūras, iš naujo vertinom anksčiau numatytus pirkimus, atnaujinome organizaciją ir priėmėme naujų darbuotojų, pakeitėme LRT struktūrą taip, kad ji geriausiai tarnautų kokybiškam turiniui kurti. Nusistatėme tikslus ir apsibrėžėme rodiklius, kad galėtume savo pasiekimus įvertinti.

Visa tai pavyksta tik todėl, kad į permainų komandą pasisekė prisikviesti geriausius. Mes griauname kažkam lig šiol patogų mitą, kad visuomeninis transliuotojas negali sau leisti prisitraukti patyrusių, aukštos kvalifikacijos ir įvairios patirties turinčių profesionalų – kaip tik čia ir turi dirbti geriausieji iš geriausiųjų. Antraip joks pokytis nebus įmanomas.

Kitose Baltijos šalyse visuomeninės televizijos ir radijai užima pirmas pozicijas rinkoje, o naujienų portalai patenka į trejetuką. LRT televizija ir radijas kol kas užima trečią vietą, o LRT.lt – nors ir gerokai ūgtelėjęs – aštuntą, tačiau mūsų šios pozicijos netenkina. Ir savo auditoriją siekiame plėsti ne pigiomis priemonėmis, o įgyvendindami visuomeninę misiją, gerindami žurnalistikos ir turinio kokybę ir prieinamumą, plėsdami naujienų geografiją.

Mano pirmieji LRT metai buvo skirti ne tik LRT stiprinimui ir pokyčiams, bet ir kovai #UžLRTlaisvę. Per šiuos metus pastangos išsaugoti LRT nepriklausomumą atėmė daug brangaus laiko, kurį mieliau būtumėme skyrę LRT plėtrai. Politikai verčia naująją administraciją mokėti už senosios klaidas, visiškai ignoruodami mūsų pastangas ir neatsiliepdami į kvietimą dialogui. O dabar mūsų tikrąjį siekį išlaikyti nacionalinį transliuotoją nepriklausomą mėginama sumenkinti iki kovos už reklamą.

Mėgstama nuolat prikišti neva didžiulį LRT finansavimą. Pasakysiu tik tiek: nors ir vienas mažiausių ES, Lietuvos kontekste jis atrodo solidžiai, tačiau visi nuolat „užmiršta“, kad: 1) LRT priskirti didžiuliai įsipareigojimai – komercinė žiniasklaida netransliuoja nei laidų ukrainiečių ar lenkų kalbomis, nei religinių ar kultūros programų, nei yra įpareigota savo turinį adaptuoti neįgaliesiems, be to, komercinė žiniasklaida tiesiog neturi pajėgumų vykdyti didžiulių projektų, kuriuos matote LRT eteryje (visi žavisi Popiežiaus vizito nušvietimu, bet nesusimąsto – o ir neturėtų – kad šios trys dienos LRT atsiėjo 100 000 eurų),  2) komercinė žiniasklaida taip skrupulingai nesilaiko darbo teisės reikalavimų – ten viršvalandžių tikrai niekas taip atidžiai neskaičiuoja, 3) beveik ¼ LRT biudžeto pernai grįžo į valstybės biudžetą įvairių mokesčių pavidalu.

Tačiau taip – kiekvieną mums asignuotą eurą turime išleisti efektyviai ir prasmingai ir už tai atsiskaityti visuomenei, ką ir padarysime. Jokia abejonė neturi kristi ant LRT reputacijos.

Ačiū visiems, kurie per šiuos metus buvo kartu, tikėjo ir palaikė. Dėkoju LRT komandai, dėkoju LRT Tarybai už racionalų ir vertybišką žvilgsnį iš šono ir taiklius patarimus. Dėkoju auditorijai, kuri kritikavo ir gyrė.

Per šiuos metus daug įvyko. Tai nepaprastai įdomi kelionė, atnešanti naujų atradimų. Po šios kelionės būsime kitokie, o Lietuva, tikiuosi, turės įdomesnį, prasmingesnį, sąžiningesnį visuomeninį transliuotoją, be kurio savo kasdienos neįsivaizduos ir vyresnė, ir jauna auditorija – taip, mes prisibelsime ir iki jų.