Tavo LRT

2015.09.08 13:45

„Istorijos detektyvai“: kaip lietuviai XVI a. laimėjo informacinį karą prieš Maskvos kunigaikštystę?

LRT.lt2015.09.08 13:45

Šiandien apie informacinį karą kalba visi, kas netingi. „Istorijos detektyvai“ pateiks istorinę lietuvių pergalę informacinio karo baruose XVI amžiuje: kaip buvo nugalėtas senas mūsų priešas – Maskvos kunigaikštystė?

Šiandien apie informacinį karą kalba visi, kas netingi. „Istorijos detektyvai“ pateiks istorinę lietuvių pergalę informacinio karo baruose XVI amžiuje: kaip buvo nugalėtas senas mūsų priešas – Maskvos kunigaikštystė?

Pernai minėjome Oršos mūšio 500-ąsias metines. Tai nelabai patiko dabartinei Rusijai, o jos ambasadorius Vilniuje Aleksandras Udalcovas netgi pasakė, kad lietuviai švenčia „girtas muštynes“. Anot ambasadoriaus, „kalbama apie vietinių kunigaikščių konfliktą, nepadariusį beveik jokios įtakos to meto įvykiams“. 

Ar iš tiesų taip? „Istorijos detektyvų“ komandos atlikta tyrimas parodė, kad tai toli nuo tiesos. Lietuviai pergalę šventė ne tik mūšio lauke, bet ir ją išnaudojo siekdami savo diplomatinių tikslų Vakarų Europoje. 

Išnaudodami įvairias tuometines visuomenės informavimo priemones pasiekė, kad Habsburgai atšlytų nuo Maskvos, nebegalvotų apie galimą sutartį. Tai buvo milžiniškas LDK laimėjimas ir didžiulis Maskvos politinių planų sugriuvimas.

Laidoje bus narpliojamos ir Bekešo kalno paslaptys. XIX amžiuje rusų kariai surado nuolaužose, kaukolę, atlasinę kepuraitę ir alavinį karstą. Kam tai priklausė? Kokias paslaptis slepia?

Ir galiausiai laida persikels į XX amžių ir tęs meilės istorijų ciklą. Kaip savo atkaklumu ir dešimtį metų trukusiu persekiojimu Emilija Kvedaraitė privertė garsų savo dėstytoją Vincą Mykolaitį-Putiną atsisakyti kunigystės ir ją vesti? Salomėjos Nėries didžioji gyvenimo meilė – profesorius Juozas Eretas. Kaip kukli studentė sulaužė visus drovumo barjerus ir ėjo dėstytojo aplankyti į jo namus? 

Dar vienas didelis akademinės bendruomenės skandalas: profesorius Tadas Ivanauskas susilaukė nesantuokinio sūnaus su studente. Kaip šiame skandale atrodė oficiali garsaus botaniko žmona Honorata? Kurią moterį pasirinko T. Ivanauskas, o gal gyveno su abiem?

„Istorijos detektyvai“ kartu su Virginijumi Savukynu – antradienį 22.20 val. per LRT televiziją.