Naujienų srautas

Tavo LRT2019.04.02 17:08

Lietuvių emigrantų svajonė – grįžti į Lietuvą: gerai visur, kur mūsų nėra

LRT.lt 2019.04.02 17:08

Nutrūkusi draugystė, apkalbos ir pavydas, suniokotas turtas, nelegalių psichotropinių preparatų vartojimas nuomojamame būste – tokia lietuvių, bandančių sukurti šeiminę laimę Norvegijoje – kasdienybė. Dešimt metų Norvegijoje gyvenantys Vida ir Erikas Norkeliūnai suprato – gerai visur, kur mūsų nėra, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Emigravę tautiečiai dažniausiai kalba apie didžiulius pinigus, mokamus už atliktą darbą, puikias gyvenimo sąlygas, nemokamą mokslą, bet pamiršta įvardinti, kiek mokesčių turi sumokėti svetimai valstybei norėdami tapti jos pilnateisiais gyventojais.

Apie nepagražintą realybę laidoje „(Ne)emigrantai“ pasakoja dešimt metų Norvegijoje, Bergeno apylinkėse gyvenantys Vida ir Erikas Norkeliūnai. „Fantastiškai daug atskaičiuoja mokesčių. Jeigu dirbi viršvalandžius, atskaičiuoja 44 proc. Esu įsitikinęs, kad norint dirbti, tiek pat uždirbsi ir Lietuvoje“, – sako šeimos galva.

Duonos kepykloje kepėja dirbanti Vida ir autoservise triūsiantis Erikas skaičiuoja, kad kuo toliau, tuo mažiau pinigų jiems pavyksta atsidėti. O juk būtent toks jų tikslas ir buvo čia persikeliant. „Pavargau nuo visko. Darbas mylimas, mėgstu savo darbą, su kolektyvu viskas gerai, bet pavargau nuo viso to. Norisi namo. Kam man sėdėti nuo algos iki algos, parvažiavęs į Lietuvą uždirbsiu vos ne tą patį kaip čia“, – įsitikinęs Erikas.

Būtent Erikas ragino žmoną kuo greičiau emigruoti iš Lietuvos, o dabar ir vėl ragina pakuoti daiktus ir grįžti į Lietuvą, nors Norvegijoje šeima jau tvirtai įleidusi šaknis – turi stabilias pajamas nešančius darbus ir nuosavus namus. Bet susikūrę gerbūvį, lietuviai prarado draugus.

„Neišeina turėti draugų. Draugės klausė manęs: kaip su tavimi draugauti? Kaip mes darbe, tu namie, kai tu darbe, mes namie. O kai nusipirkome namus, prasidėjo apkalbos ir pavydas. Tik nesuprantu, ko pavydėti. Paskolos iki pensijos?“, – klausia moteris.

Šį vakarą „(Ne)emigrantuose“ į Lietuvą nusprendusi grįžti šeima papasakos ne tik apie darbo niuansus, norvegišką draugystę, bet ir parodys, ką rado savo nuomojamame bute, kai iš jo pabėgo lietuviai emigrantai.

„(Ne)emigrantai“ – šiandien, balandžio 2 dieną, 19.30 val., per LRT.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą