Tavo LRT

2015.09.08 13:45

LRT kviečia kartu švęsti Kovo 11-osios 25-metį

LRT.lt 2015.09.08 13:45

1990-ųjų kovo 11-osios vakarą Lietuva žengė bene drąsiausią žingsnį savo naujausiųjų laikų istorijoje. Tuomet Aukščiausios Tarybos-Atkuriamojo Seimo priimtame Nepriklausomybės akte įamžintas ryžtas jau 25-erius metus Lietuvą veda Laisvės keliu.

1990-ųjų kovo 11-osios vakarą Lietuva žengė bene drąsiausią žingsnį savo naujausiųjų laikų istorijoje. Tuomet Aukščiausios Tarybos-Atkuriamojo Seimo priimtame Nepriklausomybės akte įamžintas ryžtas jau 25-erius metus Lietuvą veda Laisvės keliu.

Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija kviečia Kovo11-osios 25-metį švęsti kartu. LRT eteryje jau sukasi sveikinimai, kuriuos įrašė Nepriklausomybės akto signatarai. Sveikinimus puošia specialiai sukurtos TV užsklandos, kurių herojus – Vytis. Tai ištraukos iš šventinio Kovo 11-ajai skirto klipo, kurį nufilmavo ir sumontavo LRT montažo režisierius Danielius Buckus.

„Norėjau, kad būtų drąsiau gyventi, kad iškiltų pasididžiavimas savo heraldika, šalimi, tauta“, – sakė D. Buckus. Pasak jo, klipo idėja išsirutuliojo iš to, koks galėtų būti Vyčio raitelis: kaip jis atsisėdo ant žirgo, kaip užsimojo, kodėl užsimojo ir kur keliauja. „Norėjome nufilmuoti tikrą herbą“, – tikina autorius.

Pasak D. Buckaus, specialiai atsisakyta fono, naudota daug stambių detalių, mat svarbiausia – klipo emocija. „Pagrindinė mano užduotis – padrąsinti, pakelti ūpą šiame nelygiame informaciniame kare“, – atskleidžia LRT anonsų režisierius. (Visą pokalbį su D. Buckumi galima rasti čia.)

Kovo 11-ajai LRT parengė specialią programą. LRT televizija pakvies į kelias dokumentikos premjeras.

Viena jų – švedų ir lietuvių režisierių pernai sukurtas „Nematomas frontas“, kurį drąsiai galima vadinti gyva Lietuvos istorijos pamoka. Filmas buvo puikiai įvertintas Vilniaus tarptautinio kino festivalio „Kino pavasaris“ žiūrovų ir gavo žiūroviškiausio lietuviško filmo apdovanojimą.

Režisierių Jono Ohmano, Vinco Sruoginio ir Marko Johnstono filme „Nematomas frontas“, pasakojančiame apie fatališką Juozo Lukšos ir Nijolės Bražėnaitės meilės istoriją, prieš sovietų okupaciją kovojusių partizanų istorijos faktai atskleidžiami pasitelkiant atvirus liudininkų ir amžininkų pasakojimus, ištraukas iš partizanų lyderio J. Lukšos dienoraščių. Tuomet partizanų patirtą siaubą, kankinimus, meilę ir narsą atskleidžia dar niekur nedemonstruoti archyviniai kadrai.

Dar viena dokumentikos premjera – islandų filmas „Tie, kurie išdrįso“ (darbinis pavadinimas) – apie tai, kaip nepriklausomybę atkūrusią Lietuvą pirmosios pripažino dvi pasaulinės politikos nykštukės – Islandija ir Danija. Iš esmės – aktyviai Lietuvą rėmusių tuomečių šių šalių užsienio reikalų ministrų Jono Baldvino Hannibalssono ir Uffe Ellemano Jenseno asmeninės įtakos dėka.

Kovo 11-ąją taip pat bus parodyta nauja ciklo „Misija Sibiras“ dalis. Filmas pasakoja apie 2014-ųjų vasarą vykusią jaunimo ekspediciją Krasnojarsko krašte. Tūkstančius kilometrų į Rusijos Federacijos gilumą vykusi 15 jaunų žmonių komanda dvi savaites lankė lietuvių tremtinių amžino poilsio vietas, ištisus dešimtmečius nepaliestas žmogaus rankos. Krasnojarsko krašte su vienu didžiausių ir atsakingiausių gyvenimo iššūkių susidūrę ekspedicijos nariai patirtus išgyvenimus ir pasiekimus atskleis „Misija Sibiras 2014“ filme.

LRT televizija Kovo 11-osios vakarą tiesiogiai iš Katedros aikštės transliuos šventinį koncertą, kuriame skambės gražiausios per 25-erius metus sukurtos lietuviškos dainos. Jas atliks iškiliausi Lietuvos atlikėjai kartu su chorais „Liepaitės“ ir „Ąžuoliukas“. Kovo 11-osios 25-mečiui skirtą koncertą ves 25 skirtingų laikotarpių LRT laidų vedėjai.

Kovo 11-osios klipą ir daugiau LRT šventinės programos akcentų galima rasti specialiame LRT.lt puslapyje – /kovo11.