Naujienų srautas

Tavo LRT2015.02.19 19:53

VRK pirmininkas: vilniečių referendumas dėl Žaliojo tilto skulptūrų – įmanomas

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas pritartų vilniečių referendumo dėl Žaliojo tilto skulptūrų idėjai. Anot VRK vadovo, toks referendumas įmanomas tiek teisiškai, tiek technologiškai.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas pritartų vilniečių referendumo dėl Žaliojo tilto skulptūrų idėjai. Anot VRK vadovo, toks referendumas įmanomas tiek teisiškai, tiek technologiškai.

„Vertinčiau tikrai teigiamai. Yra nemažai valstybių (Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV), Šveicarija), kur tokie referendumai yra rengiami. Pagal mūsų įstatymus tai turėtų būti gyventojų apklausa pagal vietos savivaldą“, – dėsto Z. Vaigauskas.

Paklaustas, ar teisiškai tokiai apklausai paruošta dirva, VRK pirmininkas atsako teigiamai: „Minimali dirva yra paruošta: apklausos skelbiamos pagal vietos savivaldos įstatymą, skelbia savivaldybių tarybos.“

Kai kurios Lietuvos savivaldybių tarybos, pasak Z. Vaigausko, tariasi su savo rinkėjais. „Kitos to dar neatradusios ar mano, kad tai yra techniškai sudėtinga, užima daug laiko, mažas aktyvumas“, – pasakoja VRK pirmininkas.

Jo nuomone, būtų labai gerai, jei Seimas pritartų jau užregistruotam siūlymui balsuojant naudoti dar ir internetinio ryšio priemones.

„Jos puikiai identifikuoja rinkėją, apklausose nėra slapto balsavimo reikalavimo – galima žinoti, kas, kaip pasisakė parašų rinkimo lapuose. Technines sąlygas apklausoms vykdyti, panaudojant modernias technologijas, turime puikias“ , – įsitikinęs Z. Vaigauskas.

VRK vadovo manymu, toks balsavimas svarbus Lietuvos piliečiams. Jie esą tokiu būdu gali matyti akivaizdų savo pozicijos įgyvendinimą.

Z. Vaigausko žiniomis, daugelyje pasaulio valstybių tikrai rengiami referendumai, dominantys vietos bendruomenę. Jos nuomonės esą atsiklausiama ir dėl tokių klausimų, kaip, pavyzdžiui, ar statyti ligoninę, tiltą ir pan.

Paklaustas, ką mano apie kai kurių vilniečių nuomonę, kad dėl Žaliojo tilto skulptūrų pakaktų internetinio balsavimo, VRK pirmininkas sako, kad internetinis balsavimas numato vieną labai svarbų principą – slaptą balsavimą.

„Tai iš karto balsavimą daro visiškai kitokį. Reikia atskirti rinkėjo tapatybę nuo rinkėjo balso. Mes tai darome mesdami balsavimo lapelį į balsadėžę, ir jau nebegalima nustatyti, kam yra atiduotas mūsų balsas. O apklausai tokio reikalavimo nėra – galima pasirašyti apklausų lapuose“, – sako VRK vadovas.

Jo teigimu, per prezidento, Seimo, vietos savivaldos rinkimus tai daroma: „Juk iš tikrųjų [...] buvo palaikomi kandidatai, elektroninė bazė, visa technika yra sukurta, rinkėjas gali pasirašyti savo kandidatus ir pasirašo dešimtys tūkstančių rinkėjų.“

Z. Vaigauskas priduria, kad dabar paremiamas kuris nors vienas kandidatas. Pritaikant balsavimą, būtų galima paremti kurią nors vieną idėją. Be to, sistema puikiai atskiria atiduodančiuosius balsą: jei balsuoja vilniečiai, įskaitomi jų balsai, jei kauniečiai – kauniečių.

„Jokių nesame turėję problemų dėl to, kad būtų ne tie žmonės, sumaišomos tapatybės, o naudojame tai jau keletą metų. Ir, žinoma, šitą rinkėjų parėmimo programą pritaikyti apklausoms puikiausiai galima“, – tikina Z. Vaigauskas.

Premjeras Algirdas Butkevičius gera idėja pavadino Seimo vicepirmininko Gedimino Kirkilo pasiūlymą surengti vilniečių referendumą dėl sovietinių Žaliojo tilto skulptūrų.

Kultūros paveldo departamente Vilniuje veikianti Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba praėjusią savaitę nusprendė neišbraukti Žaliojo tilto skulptūrų iš kultūros registro.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą