Tavo LRT

2019.03.29 11:26

„Misija – Pasaulio Lietuva“ atradimai Europos Sąjungos sostinėje – Briuselyje

LRT.lt2019.03.29 11:26

Kol TV žygio „Misija – Pasaulio Lietuva“ komanda keliauja bei lanko lietuvių bendruomenes Jungtinėje Karalystėje, septintoje dokumentinių filmų ciklo dalyje laidos autoriai kviečia susipažinti su Briuselio lietuviais.

„Dažnai nutinka, kad lietuviškos šventės bei tradicijos tampa daug svarbesnės nuo jų nutolus, išvykus gyventi kitur ir patekus į kitos kultūros terpę“, – sako TV žygio prodiuseris Vladas Linauskas.

Briuselio lietuviai garsėja savo organizuojamomis Joninėmis. Jas švęsti tautiečiai renkasi ne tik iš Belgijos, bet ir iš Vokietijos, Prancūzijos, Liuksemburgo. Vietos lietuvių bendruomenės narė Rasa Gražienė pasakoja, kad ši šventė yra būdas palaikyti ryšį su giliausiomis savo tautos šaknimis, vaikus bei jaunuolius sudominti mistiškais jų ritualais. „Mūsų baltų kultūra yra labai aktuali. Tai bendrystės ir džiaugsmo patirtis. Tame kontekste mes prikeliame tuos klodus, protėvių dvasią. Jie tarsi dalyvauja kartu su mumis. Tai gamtos šventė. Šiais natūralistiniais laikais tai labai aktualu. Eikime į gamtą, semkimės galių iš gamtos“, – ragina Belgijos lietuvė.

Šio šeštadienio „Misija – Pasaulio Lietuva“ filme – reportažas ir iš Briuselio II Europos mokyklos. Čia lietuvių kalbos mokytoja dirbanti Audronė Anulienė dalijasi mintimis apie tai, kad galimybė dirbti tarptautinėje mokykloje, toli nuo namų, suteikė jos gyvenimui naują prasmę. Lietuvoje užauginusi vaikus ir pasiekusi tai, apie ką svajojo, moteris pajuto tuštumą, kuriai užpildyti reikėjo prasmingų iššūkių. Ši mokykla tapo vienu iš jų.

Apie situacijas, kuomet Lietuvoje dedamos pastangos susigražinti išvykusius tautiečius, bet per mažai rūpinamasi tais, kurie čia pat patiria nepriteklių, pasakos Belgijos lietuvių bendruomenės pirmininkė Asta Kulikauskaitė. Moteris stengiasi suteikti pagalbą tiems lietuviams, kurie į Belgiją ar Vokietiją atvyksta dirbti nelegaliai, nes patiria skurdą savo gimtojoje šalyje.

„Negalime apsitverti vien lozungais bei šūkiais apie brolystę. Turime iš tikrųjų įsiklausyti į tai, kas vyksta aplinkui. Ir jeigu svajojame apie klestinčią Lietuvą, reiks nueiti dar nemažą kelio galą“, – teigia „Misija – Pasaulio Lietuva“ vedėjas Andrius Mamontovas.

„Misija – Pasaulio Lietuva“ jau šį šeštadienį 18.15 val. per LRT PLIUS. Ved. Andrius Mamontovas.