Tavo LRT

2015.02.19 00:06

V. Landsbergis: Vakarai tokie kvaili, kad V. Putinui jų kvailinti nebereikia

Deividas Jursevičius, LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2015.02.19 00:06

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas jau nebekvailina Vakarų, tvirtindamas, kad Rusija nedalyvauja kare Rytų Ukrainoje, nes Vakarai tokie kvaili, kad to daryti paprasčiausiai nebereikia. Taip teigia prof. Vytautas Landsbergis.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas jau nebekvailina Vakarų, tvirtindamas, kad Rusija nedalyvauja kare Rytų Ukrainoje, nes Vakarai tokie kvaili, kad to daryti paprasčiausiai nebereikia. Taip teigia prof. Vytautas Landsbergis.

„Prezidentas veikia ir tyčiojasi iš tų, kurie kalba. Štai šiandienos pranešimas – V. Putinas nurodė kapituliuoti. Jis – pajėgų vadas. Jis net nesislepia, nebekvailina Vakarų. Jie tokie kvaili, kad nebereikia ir kvailinti toliau. Man vienintelis kylantis klausimas – ar prezidentas Barackas Obama kapituliavo, ar ne?“, – sako profesorius.

Anot jo, Vakarai bijo atsakyti Rusijai ir, jeigu toks požiūris nesikeis, Rusija galės toliau siautėti Ukrainoje, o vėliau – ir kitose kaimyninėse valstybėse.

– Kaip apibūdintumėte dabartinę situaciją Rytų Ukrainoje?

– Labai bloga situacija, bet ne tik Rytų Ukrainoje. Situacija labai bloga visoje Europoje, nes savivaliaujanti teroristų valstybė daro, ką nori, nesutikdama vieningo bent kokio nors pasipriešinimo: politinio, finansinio, diplomatinio. Tai tik skatina tolesnius agresijos veiksmus.

– Anksčiau sakėte, kad Vakarai nesiima naujų sankcijų, nes tiesiog bijo. Kaip Vakarai galėtų nugalėti savo baimes?

– (Juokiasi). Kaip nugalėti baimę? Nebijoti. Bijoti – pralaimėjimas, kapituliacija. Atsimenu, kai prezidentas George‘as Bushas jaunesnysis po smūgio į Pasaulio prekybos centrą Niujorke pasakė – mus užpuolė, mes turime atsakyti, nes, jeigu mes bijosime, teroristai laimės, triumfuos.

– Ar Minske pasiektos paliaubos, Jūsų manymu, apskritai galiojo?

– Ne, matyt, nebuvo manoma, kad turi galioti.

– Kas dabar turėtų įvardyti, kad šios paliaubos yra pažeistos, nebegalioja ir tie susitikimai nieko verti?

– Kas turėtų patvirtinti, kad dabar yra žiema? Kur nors prisnigo ir koks nors ponas Sergėjus Lavrovas sako – įrodykite, kad prisnigo. Taigi visi mato – paliaubų nėra. Šiandien iš viso negalėjo būti jokių šaudymų, o tie, kurie nori šaudyti – šaudo, žudo žmones, net besitraukiančius, kuriems žadėjo saugų išėjimą. Juos vis tiek žudo. Vežami šimtai sužeistų, žuvusių. Apie ką tada kalbėti? Čia reikia kalbėti faktais ir atsakinėti į melagių kalbas. Melagių kalbos neturi jokios vertės. Vertę turi tik veiksmai.

Prezidentas veikia ir tyčiojasi iš tų, kurie kalba. Štai šiandienos pranešimas – V. Putinas nurodė kapituliuoti. Jis – pajėgų vadas. Jis net nesislepia, nebekvailina Vakarų. Jie tokie kvaili, kad nebereikia ir kvailinti toliau. Man vienintelis kylantis klausimas – ar prezidentas B. Obama kapituliavo, ar ne?

– Europos Sąjungos krašto apsaugos ministrai trečiadienį susitiko Rygoje. Tarp kitų klausimų yra nagrinėjamas ir galimybės padėti Ukrainai ginklais klausimas. Kiek reali tokia galimybė?

– Tiek, kiek yra drąsos ir sveiko proto. Negaliu pasakyti, ar tai reali galimybė, ar ne. Dabar klausimas labai paprastas – prieš prezidentą B. Obamą ant stalo guli dekretas – ar jis pasirašo, ar ne? Paremti Ukrainą, padėti jai, agresijos aukai, gintis. Padės gintis ar ne? Ar niekas nepadės? Tik kalbės, nusiųs kojinių, uniformų, o ginklais nepadės – tegul siautėja V. Putino tankai, uraganai. Jeigu bus toks požiūris, tai jie ir siautės. Siautės kiek norės. Didės reitingai virš 100 proc.

– Ar V. Putinas tokiu savo elgesiu gali specialiai provokuoti Vakarus, kad jie atsakytų jėga?

– Jis provokuoja Vakarus kapituliuoti, niekuo neatsakyti. Net neatsakyti ekonominiais veiksmais. Pavyzdžiui, Rusija galėtų būti atsieta nuo tarptautinės bankinės pranešimų sistemos SWIFT ir baigta. Tai Rusijai sudarytų didelių sunkumų. Bet jie bijo net ir tokio atsakymo, nekalbant apie gynybinių ginklų suteikimą Ukrainai.

Nėra keliama jokio klausimo apie tai, kad Rusija neturi moralinės teisės dalyvauti tarptautinėse organizacijose, kurių visus statutus ir chartijas yra sulaužiusi. Niekas net nesvarsto tokio klausimo. Ką daro NATO? NATO sako – raginame Rusiją laikytis susitarimo. Tai jau net juokinga. Labai atsiprašau.

– Kodėl, Jūsų manymu, be Lietuvos daugiau niekas nepavadino Rusijos teroristine valstybe?

– To reikia klausti ne manęs.

– Bet įdomi Jūsų nuomonė šiuo klausimu.

– Kodėl nepavadino? Arba to nemato ir taip negalvoja, arba mato ir galvoja, tačiau bijo – dvi galimybės.

– Koks realiausias tolimesnis scenarijus?

– Scenarijus toliau – eiti į Mariupolį ar dar kur nors. Galų gale – į Odesą. Kai Ukraina bus visiškai sutriuškinta, tada galima pradėti niokoti ir kitus kaimynus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.