Tavo LRT

2019.03.28 15:09

Prof. Alvydas Jokubaitis – naujame LRT projekte „Brandūs pokalbiai“

LRT.lt2019.03.28 15:09

Kasdienis žinių srautas atitolina mus ne tik nuo pamatinių vertybių, bet ir apskritai suspenduoja globalių klausimų kėlimą. Tuos, kurie nori stabtelėti, susimąstyti ir atsigręžti į esmines žmogaus būties temas – gėrį, grožį, meną, tikėjimą, mokslą, mirtį – kviečia burtis filosofijos profesoriaus Alvydo Jokubaičio vedama laida „Brandūs pokalbiai“, kurią ketvirtadieniais 21.30 val. transliuoja LRT PLIUS.

„Gilesnių pokalbių visuomenei svarbiomis temomis pasigendame, ko gero, nuo tada, kai eteryje neliko a.a. Leonido Donskio laidos. Tikime, kad šią tuštumą užpildyti galės kiek kitokio formato, tačiau žmogiškajai ir visuomeninei refleksijai skirtas kito filosofo, neabejotino savo srities autoriteto ir auditorijos mėgiamo prof. Alvydo Jokubaičio projektas. „Brandūs pokalbiai“ padės giliau susipažinti ir suvokti dabar Lietuvoje ir pasaulyje vykstančius politinius procesus, matant juos žmonijos pažangos kontekste“, – sako LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė.

„Brandūs pokalbiai“ filmuojami Vilniaus kultūros epicentre – MO muziejuje, įėjimas laisvas. Laidos kūrėjai tikisi, kad šie filmavimai taps traukos centru studentams, politikams, žurnalistams, akademinio pasaulio atstovams. „Filosofija gyva tol, kol ji vyksta, – sako projekto prodiuseris Lauras Lučiūnas. – Brandžios visuomenės požymis – diskusija, kai keliami klausimai ir ieškoma atsakymų, o ne iš anksto pateikiama suformuota nuomonė. Tikimės, kad į „Brandžių pokalbių“ įrašus rinksis tie, kurie Lietuvai linki tokia visuomene tapti ir patys prie to prisideda.“ Artimiausias filmavimas vyks kitą penktadienį, balandžio 5 d. 14 val.

Šio vakaro „Brandžių pokalbių“ tema – demokratija ir jos ligos. „Tie, kas nemato demokratijos problemų, negali vadintis tikrais demokratais“, – remdamasis filosofijos istorija teigia prof. Alvydas Jokubaitis.

Pasak A. Jokubaičio, vieną geriausių veikalų apie demokratiją dar prieš beveik 200 metų parašė prancūzas Alexis de Tocqueville‘is: „Tikriausiai viskas, kas geriausia parašyta apie demokratiją, buvo parašyta dar XIX, kai vyko pagrindinis perėjimas nuo tos santvarkos, kuri buvo prieš tai – nuo monarchijos, karalystės – prie demokratijos. To meto žmonės dažnai krauju mokėjo už šitą perėjimą, visiems buvo labai įdomu suprast, kuo šitas režimas skiriasi nuo ankstesnio. Lietuva nedalyvavo pagrindinėse XIX a. pamokose, tuo metu ji buvo caro kalėjime. Manau, kad tai iki šiol atsiliepia. Mes įdomiausių dalykų, vykusių XIX a. ir susijusių su demokratija, nematėm. Nesvarstėm klausimo, koks politinis režimas yra geriausias. Nebandėm suprasti demokratijos privalumų ir trūkumų. Mes šiandien iš karto turim atsakymą, kuris režimas yra geriausias. Dar nepradėję diskusijos apie demokratiją, mes jau turim atsakymą, kad demokratija yra geriausias režimas. Įprastinė filosofinė diskusija sustoja. Iš demokratijos esame padarę politinę ir pilietinę religiją.“

„Tocqueville‘is, XIX a. atvykęs iš Prancūzijos į  Ameriką, pamatė demokratiją, apie kurią prancūzai tik svajojo. Filosofas susižavėjęs čia veikiančios visuomenės galimybėmis, žmonių laisve, kalba apie tai, kad demokratija yra Apvaizdos skirta santvarka. Kita vertus, vėliau jis išsigąsta neigiamo demokratijos poveikio dvasiniam gyvenimui“, – pasakoja laidos vedėjas.

A.Jokubaitis pabrėžia, jog Tocqueville‘is pirmasis pradėjo kalbėti apie demokratinį despotizmą: „Kai žmonių rinkta valdžia vis labiau iškyla virš žmonių, valdžia apraizgo visą visuomenę biurokratija, žmonės toliau dalyvauja rinkimuose, t. y. renka valdžią, kuri jais manipuliuoja. Juk prieš ateinant į rinkimus, jau formuojama žmonių nuomonė. Pasak Tocqueville‘io, tai yra žmonių sekinimas.“

„Brandūs pokalbiai“ – kiekvieną ketvirtadienį per LRT PLIUS ir LRT.LT. 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.