Tavo LRT

2015.02.15 10:00

Kaip kovoti su bute rūkančiu kaimynu?

Draudimo rūkyti namuose nėra, o higienos normos taikomos tik iš komercinių patalpų sklindantiems kvapams. Tačiau apginti savo teisę į sveikatą galima, mano advokatas Paulius Čerka.  

Draudimo rūkyti namuose nėra, o higienos normos taikomos tik iš komercinių patalpų sklindantiems kvapams. Tačiau apginti savo teisę į sveikatą galima, mano advokatas Paulius Čerka.

LRT Radijo klausytoja kreipėsi tikindama, kad gretimame bute rūkantis kaimynas teršia ir jos namų orą. „Gyvename daugiabučiame name. Kaimynas bute už sienos rūko, smarvė, dūmai prasiskverbia ir į gretimus butus. Net naktį pabundame nuo dūmų smarvės. Kur galėtume kreiptis, kas mums galėtų padėti?“ – teiraujasi klausytoja.

Į klausimą, advokato P. Čerkos teigimu, atsakyti reikėtų išskiriant du aspektus – rūkymą ir kvapus.

„Tabako kontrolės įstatymas numato, kad rūkymas draudžiamas tik bendrose gyvenamosiose patalpose ir kito bendro naudojimo patalpose, asmeninėse gyvenamosiose patalpose tokio draudimo nėra“, – aiškina advokatas. Todėl, pasak jo, nei policija, nei kreipimasis į ją greičiausiai nieko nekeis.

Draudimo rūkyti savo namuose nėra. „Sklindantiems kvapams taikomi tam tikri higienos standartai, tačiau, deja, tik tuomet, kai jie sklinda iš ūkinės komercinės veiklos vykdymo vietos“, – nurodo teisininkas. Jeigu kvapai sklinda iš vienos gyvenamosios patalpos į kitą, būtų galima kreiptis į namo techninę priežiūrą vykdančią organizaciją, kad ji užtikrintų tinkamą pastato funkcionavimą ir sveikatos ir aplinkosaugos normas.

„Šiuo atveju galima spėti, kad namo ventiliacinė sistema veikia netinkamai. Tokį praktinį veiksmą tikrai galima atlikti ir išsiaiškinti, ar yra problema sistemoje“, – rekomenduoja teisės specialistas. Kitą vertus, jis pažymi, kad Lietuvoje tokios praktikos teismine tvarka uždrausti kaimynui rūkyti dar nėra. „Bet, jeigu žiūrėsime į kitas Vakarų valstybes, yra atvejų. Ir jų daugėja“, – tikina P. Čerka. 

Advokato žodžiais, numatoma prevencinių ieškinių galimybė, kai žmogus gina savo teisę, šiuo atveju – į sveikatą, tad būtų galima kreiptis dėl teisinio draudimo. „Tačiau vienareikšmiškai atsakyti į tokį klausimą negalima, nes, kaip minėjau, tokių bylų dar nėra“, – pažymi teisininkas.