Naujienų srautas

Tavo LRT2015.09.08 13:45

„Istorijos detektyvai“: kada surasime Vasario 16-osios akto originalą?

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Vasario 16-osios akto originalo ieškojo ne vienas asmuo, tačiau taip ir nesurado. Negi jis dingo amžiams? Istorikas Česlovas Laurinavičius laidoje „Istorijos detektyvai“ atskleis Virginijui Savukynui, kur jis gali būti paslėptas.

Vasario 16-osios akto originalo ieškojo ne vienas asmuo, tačiau taip ir nesurado. Negi jis dingo amžiams? Istorikas Česlovas Laurinavičius laidoje „Istorijos detektyvai“ atskleis Virginijui Savukynui, kur jis gali būti paslėptas.

„Vokietijoje jis gali būti dingęs, nes galbūt karo metu sudegė, o Rusijoje – kodėl gi ne, gali būti“, išsitars Č. Laurinavičius.

Su šiuo istoriku bus kalbama apie patį didžiausią XX amžiaus stebuklą – Lietuvos valstybės sukūrimą. Kas lėmė, kad vasario 16-ąją užfiksuotas raštu žodis virto kūnu? „Tai buvo tauta. Žmonės. Lietuviai. Patinka kam ar nepatinka – jie buvo. Ir kai išgirdo iš autoritetingų visuomenės atstovų, jog jie, lietuviai, turi teisę turėti valstybę, jie kilo ir siekė šio uždavinio. Čia ir yra pagrindinis variklis, lėmęs tą sunkų valstybės kūrimą, kuriai reikėjo daug patirties, įvairių sričių atstovų“, pasakos Virginijui Savukynui istorikas Č. Laurinavičius.

Laida „Istorijos detektyvai“ ir toliau gilinsis į Antano Smetonos paslaptis. Koks jis buvo? „Žmonės jį mylėjo šituose kraštuose, jis priiminėjo paprastus žmones, eidavęs medžioti, labindavęsis su kiekvienu žmogumi, teiraudavosi apie jo problemas, pasakos muziejaus direktorė Vaidutė Sakolnikienė.

O taip bus iškeltas labai intriguojantis klausimas: ar jis klausė žmonos? „Galima pripažinti, kad Smetonienė galėjo šeimoje su savo moteriškais kerais kažkokį sprendimą įtakoti“, pripažins Istorijos instituto direktorius Rimantas Miknys.

Taip pat tęsime didžiulio rezonanso visuomenėje sulaukusią istoriją apie galimą pasikėsinimą į Justą Paleckį. Virginijus Savukynas laidoje kalbins jo sūnų – Justą Vincą Paleckį, kuris pripažins: „Tėvas yra minėjęs, kad buvo pasikėsinimų, bet nieko nedetalizavo. Prieš dvidešimt metų man istorikas, deja neprisimenu pavardės, minėjęs, kad radęs kažkokius dokumentus, kad buvo pasikėsinimų prieš tėvą“.

„Istorijos detektyvai“ kartu su Virginijumi Savukynu šį antradienį 22.20 val. per LRT televiziją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą